Dobré noviny
Slováci idú z olympiády prvýkrát bez zlata
SITA
SITA

Slováci idú z olympiády prvýkrát bez zlata

Prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár nechce viniť z neúspechov v Londýne len samotných športovcov, ale aj celkový stav športu na Slovensku.

LONDÝN 12. augusta - Slovensko prvýkrát na letných olympijských hrách v ére samostatnosti nezískalo zlatú medailu.

Slováci vybojovali v Londýne štyri cenné kovy, ale na najvyšší nedosiahli.

Oslavovalo sa striebro Zuzany Štefečekovej a bronzy Danky Bartekovej, Petra a Pavla Hochschornerovcov a Michala Martikána.

Prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár z toho nie je nadšený.

„Sme bez zlata, čoho výsledkom je obraz menšej úspešnosti celej výpravy. Až na malé výnimky sa naši športovci snažili podať maximálne výkony na úrovni svojich súčasných možností. Viniť niekoho z odfláknutia by bolo veľmi neobjektívne. Chcem sa zastať športovcov. Ak nie sme spokojní s ich výkonmi, len veľmi ťažko je viniť z neuspokojivých výsledkov iba ich,“ uviedol na záverečnej tlačovej besede v dejisku hier František Chmelár.

Zlato zrejme visí privysoko

Slováci sa k zlatu niekoľkokrát približovali, napokon ale viselo pre nich privysoko. Doterajšie zlaté medaily v letnej verzii OH získavali len vodní slalomári. Tentoraz tento zo slovenského pohľadu najúspešnejší olympijský šport odchádzal z Londýna „iba“ s dvoma bronzami.

„Zlato je v súčasnom športe veľmi vysoko, dosiahnuť titul olympijského šampióna je stále ťažšie a ťažšie. Konkurencia sa rozširuje, je silnejšia. Musí nastať súhra všetkých pozitívnych okolností, aby talent dosiahol na najvyššiu métu,“ priznal František Chmelár.

„Vo vodnom slalome sme mali doteraz vďaka čunovskému kanálu veľkú výhodu. Od olympijských hier v Sydney sa postavilo asi 50 moderných a náročných vodných umelých kanálov. To dalo možnosť mnohým ďalším krajinám sa dôkladne pripraviť na olympijské súťaže. Ani vo vodnom slalome už nie je jednoduché víťaziť. Nechcem však tým povedať, že nemáme na to, aby sme v budúcnosti zvíťazili. Musí však okrem talentu nastať aj zhoda mnohých ďalších okolností.“

Výsledky Slovákov na OH sú reálnym obrazom diania v športe v krajine pod Tatrami. Ten je od roku 1989 finančne podvyživený. Slovensko neustále zaostáva v podmienkach v porovnaní s vyspelým svetom.

Slovenský šport sa musí zmeniť

Stále sa iba hovorí o koncepcii športu, ale chýba výraznejšia podpora zo strany štátu či sponzorov. V budúcnosti sa situácia musí zmeniť. Ak chcú byť slovenskí reprezentanti úspešní na olympijských hrách, musia mať oveľa lepšie podmienky, materiálne zabezpečenie i podporu.

„V slovenskom športe sa musí niečo zmeniť, aby sme znova chytili druhý dych a opäť pripravili úspešných športovcov na ďalšie olympiády a súťaže. Znova musíme obrátiť pozornosť na tých, ktorí majú nielen talent, ale najmä chuť ťažko pracovať. Za svetom zaostávame v mnohých oblastiach, musíme sa s tým popasovať,“ uviedol František Chmelár.

Funkcionári musia doma pripraviť návrh zmien v slovenskom športe. Veľa vecí je nevyhnutné vylepšovať, inak Slovensko so svetom nedokáže držať krok. V súčasnosti dostávajú možnosť hovoriť do koncepcie športu, môžu pripravovať návrhy na jej zlepšenie.

„Uvidíme sa, čo sa podarí a do čoho nás politici pustia. Máme možnosť hovoriť, ako bude vyzerať šport v budúcnosti. Podmienky fungovania slovenského športu sa musia zmeniť. Nejde iba o peniaze, ale celkovo o podmienky. Musíme však aj definovať, ako majú byť financie využívané, aby šport fungoval efektívnejšie či už na úrovni reprezentácie alebo masového športu,“ doplnil František Chmelár, podľa ktorého sa príprava na olympijské hry 2016 do brazílskeho Ria de Janeiro začína už hneď po príchode z Londýna.

Už ste čítali?