Vynálezca šijacieho stroja Elias Howe sa narodil pred 195 rokmi
TASR
TASR

Vynálezca šijacieho stroja Elias Howe sa narodil pred 195 rokmi

Za svoj vynález si vyslúžil viaceré medaily, napríklad zlatú medailu mu udelili na Svetovej výstave v Paríži v roku 1967.

Elias Howe Foto: Wikipédia

Spencer/Bratislava 9. júla (TASR) – Od narodenia amerického mechanika, technika a vynálezcu prvého dvojstehového šijacieho stroja Eliasa Howea uplynie v stredu 9. júla uplynie 195 rokov.

Keď v roku 1846 Elias Howe patentoval prvý praktický šijací stroj, priniesol tak do života mnohých ľudí veľkú zmenu, pretože výroba odevov sa stala lacnejšou a rýchlejšou záležitosťou a oblečenie bolo zrazu dostupnejšie ako kedykoľvek predtým.

Elias Howe sa narodil 9. júla 1819 v americkom meste Spencer v Massachusetts. Od detstva pomáhal na farme a v mlyne svojich rodičov. Ako 16-ročný začal pracovať ako mechanik v miestnej továrni na spracovanie bavlny a potom sa zamestnal v textilnej továrni v meste Lowell. Odmalička sa zaujímal o najrôznejšie stroje a mechaniku. Majiteľ dielne, v ktorej Elias Howe pracoval, mu často rozprával príbehy o snahe konštruktérov zostrojiť šijací stroj. Výroba oblečenia bola v tomto čase už v pokročilom štádiu mechanizácie, chýbala však časť práce ľudských rúk s ihlou a niťou. Pod vplyvom zaujímavých príbehov sa mladý Howe rozhodol zostrojiť zariadenie na uľahčenie ručného šitia. Jeho prvé pokusy však neboli korunované úspechom. Problémy súviseli s niťou, ktorá sa neustále trhala.

Riešenie Howeovi údajne priniesol nočný sen, na základe ktorého vymyslel efektívny spôsob zachytenia nite. A tak sa zrodil prvý šijací stroj, výnimočný a odlišný od už existujúcich strojov. Howeov dvojstehový šijací stroj disponoval ručným pohonom, uchytením pätky a rýchlosťou 300 stehov za minútu. Vďaka tejto rýchlosti mohol stroj nahradiť prácu niekoľkých krajčírok.

V roku 1846 získal Elias Howe na svoj šijací stroj patent a revolučný vynález predstavil verejnosti. Keďže bol zručným mechanikom, ale nie dobrým obchodníkom, jeho vynález sa v USA nestretol s očakávanou odozvou. Za svoj šijací stroj žiadal čiastku 300 dolárov, čo bola v tej dobe cena mimoriadne vysoká. Eliasovi Howeovi sa v amerických obchodoch vďaka premrštenej cene vôbec nedarilo, a tak sa rozhodol skúsiť šťastie na starom kontinente. Vo Veľkej Británii sa však scenár opakoval a tak Howe predal práva na šijací stroj za 250 libier obchodníkovi Williamovi Thomasovi, ktorý mal továreň na výrobu korzetov, topánok a dáždnikov.

V roku 1848 sa vrátil do vlasti ako chudobný muž. Po návrate navyše zistil, že jeho vynález začali kopírovať. Jeden z modelov Howeovho šijacieho stroja sa dostal do rúk Isaca Singera, ktorý na ňom urobil niekoľko drobných zmien a vynález si prisvojil. Elias Howe sa s ním pustil do päťročného súdneho sporu, ktorý nakoniec v roku 1854 vyhral. Isac Singer mu musel vyplatiť 15 tisíc dolárov ako náhradu za ušlé zisky a navyše mu ako vlastníkovi patentu začal vyplácať podiel z každého predaného šijacieho stroja. Ako majetný človek sa Elias Howe presťahoval do Bridgeportu v Connecticute a založil tam svoju vlastnú továreň na šijacie stroje. V roku 1851 získal patent na automatický súvislý zapínač šiat plniaci funkciu dnešného zipsu.

Za svoj vynález si vyslúžil viaceré medaily, napríklad zlatú medailu mu udelili na Svetovej výstave v Paríži v roku 1967.

Elias Howe zomrel vo veku 48 rokov 3. októbra 1867 v Brooklyne v americkom New Yorku.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…