Pred cestou na dovolenku si dajte skontrolovať auto
TASR
TASR

Pred cestou na dovolenku si dajte skontrolovať auto

Aj s vozidlom, ktoré je na prvý pohľad v úplnom poriadku, však treba ísť do servisu, pretože keď sa kontrolka rozsvieti uprostred kolóny na chorvátskej diaľnici, je už neskoro.

Ilustračné foto Foto: TASR/Ladislav Vallach

Bratislava 8. júla (TASR) - Letné dovolenky sú v plnom prúde a mnohí Slováci sa rozhodli do rôznych turistických destinácií cestovať svojím autom. Medzi už tradične najobľúbenejšie miesta dovoleniek patria Chorvátsko, Taliansko a iné krajiny, zväčša vzdialené od domova niekoľko sto kilometrov.

Pri takýchto dlhých cestách je dôležité mať auto dôkladne skontrolované v servise, aby sa vodič plne mohol sústrediť na šoférovanie. Podľa odborníkov je dobrou správou, že Slováci kontrolu auta pred dovolenkou nepodceňujú a dávajú si ich skontrolovať v servisoch.

„Naši vodiči sú čoraz viac uvedomelí a počet preddovolenkových prehliadok v servisoch stúpa. Odporúčam nenechať si kontrolu na poslednú chvíľu a prísť na ňu s dostatočným časovým predstihom pred dovolenkou. Pred dlhými cestami by si vodiči mali nechať skontrolovať predovšetkým brzdovú sústavu, chladiacu kvapalinu, tlak hustenia a stav pneumatík, klimatizáciu, dokonca aj stierače a ostrekovače i nastavenie respektíve funkčnosť svetlometov,“ radí Marcela Divičanová z Hyundai Motor Slovensko.

Aj s vozidlom, ktoré je na prvý pohľad v úplnom poriadku, však treba ísť do servisu, pretože keď sa kontrolka rozsvieti uprostred kolóny na chorvátskej diaľnici, je už neskoro. Medzi tradične najpodceňovanejšie veci patria rezervné koleso a klimatizácia. Význam rezervy vodiči často ocenia až v krízových situáciách, ak však na nej budú musieť prejsť väčšie vzdialenosti, je vhodné ju mať na zodpovedajúcej úrovni. Klimatizácia si zaslúži pozornosť už len z toho dôvodu, že pri dlhej jazde a nesprávnom nastavení môže spôsobiť zdravotné problémy, a to najmä tým najmenším.

Základná výbava

K základnej výbave motoristu na dovolenke patria litrová fľaša s motorovým olejom na prípadné doliatie, koncentrát do ostrekovačov, sprej na odstraňovanie hmyzu z čelného skla, aktuálna verzia máp v navigácii, asistenčné služby, náhradné žiarovky a dostatok tekutín pre posádku.

Z doplnkov sa zídu napríklad tienidlá na predné okno, ale aj nosiče, boxy, deflektory na predné bočné okná, sieťky a vaničky do kufra. Zároveň netreba zabúdať ani na kontrolu platnosti STK, EK a povinnej výbavy.

Čo sa týka bezpečnosti jazdy, motoristi by mali dodržiavať predpisy, predvídať, robiť si prestávky na oddych, nenaháňať čas a tankovať pri zostatku najneskôr štvrtiny nádrže. Tí, ktorí chcú jazdiť nielen bezpečne, ale aj ekonomicky, by mali ísť rýchlosťou najviac 130 km/h, mať najvyšší povolený tlak hustenia pneumatiky a udržiavať čo najnižšiu možnú hmotnosť vozidla.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…