Dobré noviny
Ľudia s okuliarmi sú múdrejší. Prečítajte si argumenty vedcov
Dobré noviny
Dobré noviny

Ľudia s okuliarmi sú múdrejší. Prečítajte si argumenty vedcov

— Foto: adn

Výskumný tím z Univerzity v Mainzi sa zameral na vzťah medzi vzdelaním a krátkozrakosťou.

Očakávanie, že ľudia s okuliarmi sú múdrejší alebo vzdelanejší je celkom oprávnené. Nová štúdia zverejnená v časopise Ophthalmology to skutočne potvrdzuje. Nové dôkazy sa však diametrále odlišujú od známeho zdôvodnenia, ktoré hovorí, že fyzická nedostatočnosť jednotlivca ho predurčuje na meditáciu nad knihami.

Zo štatistík totiž vyplýva, že dosiahnutie vyššieho vzdelania, ktoré predpokladá aj viac rokov strávených štúdiom, je spojené aj s vyšším výskytom krátkozrakosti. Nejde pritom o vadu danú biologicky od narodenia, ale postupne rozvíjanú. Podľa autorov štúdie ide o jeden z prípadov, kedy faktor prostredia preváži genetiku.

V Spojených štátoch krátkozrakosť v súčasnosti postihuje približne 42 percent populácie. Rozvinuté ázijské krajiny uvádzajú, že nárast počtu ľudí s touto vadou dosahuje až 80 percent - z toho jasne vyplýva, že rozvoj vady nesúvisí s biologickými faktormi. Hlavný je prevažujúci štýl práce a trávenia voľného času - teda čítanie, či sledovanie televízie alebo hranie hier. Ide teda o výrazný vplyv počítačov a internetu.

Výskumný tím z Univerzity v Mainzi sa zameral na vzťah medzi vzdelaním a krátkozrakosťou. Analyzoval údaje vzorky 4658 Nemcov vo veku od 35 do 74 rokov. Ukázalo sa, že len 24% ľudí so základným vzdelaním bolo krátkozrakých. V skupine s ukončeným stredoškolským vzdelaním bolo už 35% krátkozrakých. A konečne v skupine vysokoškolsky vzdelaných jedincov bolo až 53% krátkozrakých.

Medzi počtom rokov strávenými v škole a pravdepodobnosťou krátkozrakosti funguje navyše priama úmera. Počet ľudí s krátkozrakosťou sa zvyšuje s každým rokom stráveným v škole.

Nepriaznivý trend má pritom podľa vedcov celkom jednoduché riešenie - predovšetkým deti by mali tráviť viac času vonku. Prvé podobné experimenty v Dánsku a niektorých ázijských krajinách skutočne preukázali, že zvýšený pobyt mimo uzavretej miestnosti na dennom svetle výrazne znižuje rozvoj krátkozrakosti.

Zdroj: www.national-geographic.cz

Už ste čítali?