Na festivaloch nezabudnite piť dosť vody, pivo a alkohol dehydruje
TASR
TASR

Na festivaloch nezabudnite piť dosť vody, pivo a alkohol dehydruje

Hneď pri príchode na festival je podľa koordinátorky preventívneho programu OZ Odyseus dobré vyhľadať stánok s prvou pomocou a kanistre s pitnou vodou.

Na letisku v Piešťanoch sa začal vo štvrtok 26. júna 2014 rockový festival Topfest 2014, ktorý potrvá do 28. júna 2014. Na snímke návštevníci festivalu. Foto: TASR/Branislav Račko

Bratislava 7. júla (TASR) - Ak sa v lete chystáte na niektorý z letných festivalov, nezabudnite piť dosť vody a dbajte na svoju bezpečnosť. Občianske združenie (OZ) Odyseus dáva niekoľko rád, ako si nenechať pokaziť zábavu na festivaloch.

"Majte pri sebe vždy fľašu s pitnou vodou, pokrývku hlavy, opaľovací krém a slnečné okuliare. Tieto veci je dobré mať po ruke, či už ste v dave na koncerte alebo ďaleko od stanu," radí Miroslava Žilinská, koordinátorka preventívneho programu OZ Odyseus s názvom SEX/DROGY. Hneď pri príchode na festival je podľa nej dobré vyhľadať stánok s prvou pomocou a kanistre s pitnou vodou, aby ste ich v prípade núdze nemuseli dlho hľadať. Myslieť treba aj na to, že alkohol, a to ani pivo, nie sú dobrý zdroj tekutín, lebo dehydrujú.

Na festivaloch veľa ľudí experimentuje s drogami. "Festival je pre takéto experimentovanie veľmi rizikový. Jednak je tam veľa ľudí, neznáme priestory, ľahko môže prísť k úrazu alebo človek zabudne piť čistú vodu a môže tak prísť k dehydratácii či prehriatiu," podčiarkla Žilinská.

Okrem toho sú festivaly neraz miestom náhodných sexuálnych známostí, čo prináša riziko rôznych prenosných ochorení. "Pokiaľ ide človek do takýchto vecí, má používať kondóm, ideálne v kombinácii s lubrikačným gélom," upozorňuje OZ Odyseus.

V prípade krízových situácií treba dbať na pokyny usporiadateľov. "Konflikty a hádky nechajte doma, prišli ste sa predsa zabaviť. Ak sa vám niečo nepáči, nevšímajte si to a nájdite si v programe niečo, čo vás rozptýli," uzatvára Žilinská.

OZ Odyseus bude vo svojom stánku SEX/DROGY poskytovať rady o bezpečnosti aj priamo na festivaloch Pohoda (10.-12.7., Letisko Trenčín) a BeeFree (25.-26.7., Čunovo, Bratislava).

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…