Na Bratislavskom hrade našli unikátne stavby pre Keltov
SITA
SITA

Na Bratislavskom hrade našli unikátne stavby pre Keltov

Národná rada spolu s ministerstvom financií hľadajú prostriedky na to, aby mohla po rekonštrukcii Bratislavského hradu verejnosti sprístupniť výnimočné dvetisíc rokov staré rímske stavby pre Keltov.

BRATISLAVA 6. júla – Unikátne keltské stavby našli počas archeologického výskumu v areáli národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad. Keltské stavby objavili archeológovia v minulom a tomto roku na severnej terase hradu, pod bývalou Zimnou jazdiarňou z čias Márie Terézie, v okolí bývalej barokovej záhrady.

Unikátnosť objavu spočíva v tom, že výskum odkryl minimálne tri samostatné murované stavby antického charakteru z 1. storočia pred naším letopočtom (p.n.l.) a z prelomu tisícročí. Objav antických stavieb je výnimočný nielen pre Bratislavu a jej okolie, či celé Slovensko, ale patrí k celoeurópskym unikátom, keďže takéto stavby mimo územia starovekej Rímskej ríše doteraz objavené neboli.

Podľa Milana Horňáka, riaditeľa spoločnosti Via Magna, ktorá prieskum realizovala, zámer Kancelárie Národnej rady SR – vybudovať pod severnou terasou hradu podzemné garáže, nálezy neohrozí. Garáže vzniknú v priestore kameňolomu, ktorý tu v minulosti tiež bol.

Výskum odkryl aj vzácne zlaté keltské mince

O objavoch priamo na nálezisku podrobne informovali predstavitelia spoločnosti Via Magna – riaditeľ Milan Horňák aj jeho zástupca, archeológ Andrej Žitňan a tiež archeológovia z Mestského ústavu ochrany pamiatok Bratislava - Margaréta Musilová a Branislav Resutík.

Podľa ich výskumu si stavby dali postaviť rímskymi staviteľmi pre seba Kelti. Tí v tom čase mali na hradnom kopci významné sídlo, oppidum s dosahom na široký región okolo dnešnej Bratislavy.

Pritom typicky keltským stavebným materiálom bolo drevo. Stavby sú unikátne i tým, že sa zachovali ich dvetisíc rokov staré múry, ale aj fragmenty zdobenej dlážky, ucelená liata dlážka, interiérová omietka.

Výskum odkryl aj vzácne zlaté keltské mince, ozdobené strieborné keltské mince i rímske mince z 1. storočia p.n.l., ďalej zlaté fólie na pozlacovanie, kovový polotovar určený na obchodovanie, tiež úlomky rímskych amfor na víno a ďalšie hodnotné artefakty.

Výskum odkryl aj tri kostrové nálezy. Kostry patrili mužom, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou umreli násilnou smrťou, ich telá sa totiž nachádzali pod suťou v nepietnej polohe. Objavy rímskych stavieb z obdobia ešte pred vznikom hranice Rímskej ríše, Limes Romanus sú natoľko dôležité, že sa naši archeológovia s nimi zapojili do Európskeho projektu Danube Limes Brand.

Areál hradu má veľkú historickú hodnotu

Výsledky archeologického prieskumu označil na tlačovom brífingu po prehliadke zvyškov antických stavieb pre Keltov za veľmi cenné a prekvapujúce aj vedúci kancelárie NR SR Daniel Guspan.

Nálezy svedčia o tom, že areál hradu má veľkú historickú hodnotu. Zároveň to pre Kanceláriu NR SR ako investora rekonštrukcie Bratislavského hradu a jeho areálu podľa Guspana prinieslo ďalšiu úlohu, "a tou je, akým spôsobom zabezpečiť nálezy pre verejnosť a akým spôsobom sprístupniť tieto nálezy, respektíve ich zakomponovať do štruktúry severnej terasy".

Na tomto území sa má obnoviť baroková záhrada s artefaktmi z minulosti a pod jej úrovňou vzniknú podzemné garáže. "Toto je úloha pre národnú radu, na ktorej momentálne pracujeme. Spolu s ministerstvom financií hľadáme prostriedky, na základe ktorých by sa nám podarilo tieto nálezy sprístupniť," dodal Guspan s tým, že po ukončení archeologického prieskumu by v horizonte niekoľkých mesiacov mali na severnej terase pokračovať stavebné práce.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…