Na pôde SAV prezentovali publikáciu Dejiny Slovenskej akadémie vied
TASR
TASR

Na pôde SAV prezentovali publikáciu Dejiny Slovenskej akadémie vied

Krstnými otcami knihy sa stali a novú publikáciu symbolicky uviedli do života bývalí predsedovia SAV Ladislav Macho a Branislav Lichardus.

Reprezentačnú publikáciu s názvom Dejiny Slovenskej akadémie vied, ktorej vedeckým redaktorom a editorom je historik Dušan Kováč, spolu s kolektívom autorov z Historického ústavu SAV a Ústredného archívu SAV, dnes slávnostne prezentovali v Malom kongresovom centre akadémie v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 4. júla (TASR) - Reprezentačnú publikáciu s názvom Dejiny Slovenskej akadémie vied, ktorej vedeckým redaktorom a editorom je historik Dušan Kováč, spolu s kolektívom autorov z Historického ústavu SAV a Ústredného archívu SAV, dnes slávnostne prezentovali v Malom kongresovom centre akadémie v Bratislave.

Predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Jaromír Pastorek v otváracom príhovore zdôraznil, že poznanie dejín akadémie cez procesy a osobnosti je veľmi dôležité. Vyjadril obdiv a poďakovanie autorskému kolektívu, Historickému ústavu SAV a všetkým, ktorí sa pričinili o vznik tejto náročnej a významnej publikácie.

Nová kniha Dejiny Slovenskej akadémie vied má 687 strán, obsahuje aj početné fotografie a dokumenty. Vyšla vo vydavateľstve SAV - VEDA.

Okolnosti vzniku knihy

Na snímke autor knihy Dušan Kováč. Foto: TASR/Martin Baumann

Hlavný editor a spoluautor knihy Dušan Kováč priblížil prítomným okolnosti jej vzniku a ciele autorského kolektívu. "Chceli sme, aby vzniklo dielo vedecké, pravdivé, aby to bol komplexný pohľad na SAV. Dejiny akejkoľvek inštitúcie sa nemôžu písať bez poznania doby, v ktorej vznikla a pôsobila," zdôraznil Kováč. Keďže SAV je vedecká inštitúcia, publikácia o jej dejinách musí obsahovať aj kapitolu o najvýznamnejších výsledkoch tejto inštitúcie, povedal editor a dodal, že spolupráca s jednotlivými ústavmi akadémie pri sumarizovaní najvýznamnejších dosiahnutých výsledkov nebola vždy jednoduchá.

Krstnými otcami knihy sa stali a novú publikáciu symbolicky uviedli do života bývalí predsedovia SAV Ladislav Macho a Branislav Lichardus.

Prof. Lichardus označil Dejiny Slovenskej akadémie vied za monumentálne dielo Dušana Kováča a kolektívu autorov. "Je to o úspechoch, výhrach, ale i o neúspechoch a ťažkostiach, či o tom, aby sa vede a výskumu vytvorili potrebné spoločenské, politické a ekonomické podmienky," povedal. Súčasne priblížil prítomným aj niektoré názory recenzentov knihy, ktorými sú Valerián Bystrický, Fedor Čiampor, Branislav Lichardus, bývalý dlhoročný predseda SAV Štefan Luby a Silvester Takács.

Jednotlivé kapitoly

Kniha s názvom Dejiny Slovenskej akadémie vied Foto: TASR/Martin Baumann

Publikácia obsahuje kapitoly o snahách o inštitucionalizáciu slovenskej vedy pred rokom 1939, období od čias Mateja Bela po vznik Matice slovenskej, o učenej spoločnosti Šafárika, o predchodkyni SAV - Slovenskej akadémii vied a umení (SAVU), o vzniku SAV, pôsobení akadémie v zložitých podmienkach komunistickej diktatúry a jej krízy (1953-1967), o činnosti SAV v období "konsolidácie" a "normalizácie" (1969-1989, o transformácii SAV v rokoch 1989-1993 a zmenách a vývoji akadémie po vzniku samostatnej SR po roku 1993.

Už spomínaná kapitola Najvýznamnejšie výsledky vedeckého bádania v SAV mapuje dosiahnuté úspechy najmä v oblasti vied o dejinách, vied o človeku a spoločnosti, lekárskych vied, chemických a biologických vied, poľnohospodárskych a veterinárnych vied, vied o kultúre a umení, matematicko-fyzikálnych vied a informatiky či vied o Zemi a vesmíre.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…