V Tatrách natáčajú filmári rozprávku Sedem zhavranelých bratov
TASR
TASR

V Tatrách natáčajú filmári rozprávku Sedem zhavranelých bratov

Filmári aktuálne pracujú v piatom stupni ochrany prírody na brehu potoka Biela voda. Pri natáčaní filmový štáb pracuje s niekoľkými havranmi.

Na snímke český herec Lukáš Příkazký a česká herečka Martha Issová počas nakrúcania jedného zo záberov rozprávky Sedem zhavranelých bratov pri potoku Biela voda v Bielovodskej doline vo Vysokých Tatrách 4. júla 2014. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Tatranská Javorina 4. júla (TASR) – V Bielovodskej doline vo Vysokých Tatrách neďaleko poľských hraníc, v týchto dňoch nakrúcajú filmári novú rozprávku podľa predlohy Pavla Dobšinského, nesie názov Sedem zhavranelých bratov. „Je to rozprávka obohatená o filmové motívy, ale je to ľudová slovesnosť a patrí to k Slovensku, tak ako patrí k Slovensku Bielovodská dolina, krásne prostredie, v ktorom sa tento príbeh odohráva. Je tu pokoj a my už k dnešnému dňu máme natočených 36 hodín záznamu, sme v druhej tretine natáčania,“ priblížil producent Ľubomír Slivka.

Filmári aktuálne pracujú v piatom stupni ochrany prírody na brehu potoka Biela voda, čo si plne uvedomujú a rešpektujú to. V Tatrách už zažili rôzne počasie, mraky, dážď, búrku ale i slnko, ktoré v Bielovodskej doline bolo práve dnes. „To všetko k tým horám patrí a usilujeme sa pružne reagovať. Dnešný deň sme potrebovali slnečný, pretože práve natáčame stretnutie hlavnej ženskej postavy s princom a ich zásnuby a vyšlo nám to,“ dodal Slivka.

Štáb pracuje s havranmi

Na snímke jeden z cvičiteľov zvierat s havranom počas nakrúcania jedného zo záberov rozprávky Sedem zhavranelých bratov pri potoku Biela voda v Bielovodskej doline vo Vysokých Tatrách 4. júla 2014. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Pri natáčaní filmový štáb pracuje s niekoľkými havranmi, čo niekedy zdržuje a práca so zvieratami si vyžaduje viac času na prípravu. „Robíme to už 30 rokov, dokonca máme jedného krkavca, ktorý účinkoval i v Arabele. Ročne robíme s kolegom okolo 50 titulov. Výcvik zvierat na filmovanie si vyžaduje lásku k zvieratám a veľké množstvo času, ale musím povedať, že s režisérkou Alice Nellis sa pracuje veľmi dobre, pretože je veľmi tolerantná,“ konštatoval koordinátor zvierat Václav Tomšovský. S filmármi často spolupracuje dokonca aj na tvorbe scenára tak, aby sa zvieratám prispôsobil.

„Aj herci vyžadujú trpezlivosť, ale prišla som na to, že zvieratá a zvlášť havrany sú na tom ešte horšie. Takže tu aj my herci musíme sklapnúť a čakať, kým sa zvieratá umúdria,“ konštatovala herečka Martha Issová, ktorá v rozprávke stvárňuje hlavnú postavu sestry siedmich zhavranelých bratov. Filmárčenie priamo v prírode si užíval celý štáb, predstaviteľ princa Lukáš Příkazký to má dokonca radšej, ako pracovať niekde v štúdiu. „My sme hľadali krajinu, ktorá má dynamiku, tu sme našli všetko, čo potrebujeme. Keď človek v prírode točí, je treba sa tomu prispôsobiť,“ zdôraznila režisérka Nellis.

Štáb prekvapil medveď

Na snímke klapka pred jedným zo záberov počas nakrúcania rozprávky Sedem zhavranelých bratov pri potoku Biela voda v Bielovodskej doline vo Vysokých Tatrách 4. júla 2014. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Štáb natáča aj na Orave v Zuberci a zároveň na hrade Zvíkov v Českej republike. Pracovali aj v Terchovej v časti Štefanová, kde ich prekvapil medveď. "Štáb tam nechal po sebe žemle, prišiel tam o tretej ráno medveď, tí chlapci, ktorí nám strážili čarodejnícku chalúpku sa schovali dovnútra, medveď dojedol, čo štáb po sebe zanechal a odišiel. Teraz už všetci vedia, že žiadne jedlo po sebe netreba nechávať,“ priblížil jednu zo skúseností z natáčania Slivka.

Rozprávka sa natáča v česko-slovenskej koprodukcii a nedala by sa podľa producenta Slivku realizovať bez podpory Audiovizuálneho fondu. Rodičov zhavranelých bratov hrajú Maroš Geišberg a Jana Oľhová. Objavia sa tu však aj ďalší slovenskí herci ako Miroslav Noga, či Ivan Vojtek a Kristína Svarinská, ktorá hrá jednak slúžku, no zároveň tlmočí slová hlavnej protagonistky, ktorá je v celom filme nemá. Rozprávačkou príbehu bude Zuzana Kronerová. „Sme radi, že našou troškou prispejeme k tomu, že ďalšia naša rozprávka zo Slovenska ostane zaznamenaná a bude k dispozícii deťom,“ konštatoval Slivka s tým, že nová sfilmovaná verzia rozprávky Sedem zhavranelých bratov bude mať premiéru na jar budúceho roku v kinách a počas Vianoc 2015 ju uvidia diváci aj v televíznom vysielaní. Rozprávka bude predabovaná do českého i slovenského jazyka.

Na snímke havran zabalený v šatke počas nakrúcania jedného zo záberov rozprávky Sedem zhavranelých bratov pri potoku Biela voda v Bielovodskej doline vo Vysokých Tatrách 4. júla 2014. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…