Prezident vníma osobný príbeh sv. Cyrila a sv. Metoda ako inšpiráciu
TASR
TASR

Prezident vníma osobný príbeh sv. Cyrila a sv. Metoda ako inšpiráciu

Byzantskí súrodenci boli podľa Andreja Kisku otvorení svetu, prijímaniu nových myšlienok, a to aj preto, že ovládali viacero jazykov.

Slovenský prezident Andrej Kiska prichádza na tlačovú konferenciu na tému Rozhodnutie o vymenovaní sudcov Ústavného súdu SR Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 4. júla (TASR) - Prezident Andrej Kiska vníma osobný príbeh sv. Cyrila a sv. Metoda ako inšpiráciu a nabáda spoluobčanov, aby pri príležitosti ich sviatku hľadali inšpiráciu aj sami pre seba a pre našu prítomnosť. Vyhlásenie hlavy štátu TASR poskytla Elena Bianchi z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

"Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda je prvý štátny sviatok počas môjho výkonu funkcie prezidenta. Zdá sa mi, že niekedy viac, inokedy menej, máme na Slovensku tendenciu vnímať štátne sviatky iba cez oficiálne podujatia, alebo dokonca len ako voľné dni," uviedol prezident. Podľa jeho slov je zrejmé, že starší Metod i mladší Konštantín boli veľmi pracovití, vzdelaní a rozhľadení ľudia a vďaka svojim schopnostiam a energii sa uplatnili v mnohých oblastiach, ako je teológia, filozofia, právo, diplomacia či rétorika. Solúnski bratia sú podľa Kisku skvelým príkladom toho, že rozvíjať svoj talent, vzdelávať sa, pracovať na sebe má zmysel.

"Konštantín a Metod zažili aj príkoria, krivdy či podrazy, opakovane však dokázali vstať a obhajovať svoje názory. Toto môže byť inšpiratívne aj pre nás. Život bežne prináša aj prekážky či osobné prehry, mali by sme sa však pokúsiť aj napriek nim kráčať za svojimi cieľmi. Aj za cieľmi, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať nedostižné," uviedla hlava štátu. Doplnila, že odvaha, nepoddajnosť a húževnatosť sú dobré vlastnosti pre každého človeka.

Byzantskí súrodenci boli podľa Kisku otvorení svetu, prijímaniu nových myšlienok, a to aj preto, že ovládali viacero jazykov. "Pokojne mohli zostať pôsobiť iba vo svojom rodisku. Výzvy, ktoré im priniesol osud, však prijali, neboli alibistickí a nepovedali si, že nech to urobí niekto iný," uzavrel prezident.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…