Orol Arnold sa zotavil z rozchodu, je otcom dvoch orlíčat
SITA
SITA

Orol Arnold sa zotavil z rozchodu, je otcom dvoch orlíčat

Ornitológovia majú kruté správy. Tvrdia, že z dvoch malých orlíčat sa s najväčšou pravdepodobnosťou dožije dospelého veku len jedno z mláďat.

POPRAD 2. júla – Najznámejší slovenský orol, známy pod menom Arnold, má potomkov. Ochranárom zo Správy Tatranského národného parku sa podarilo zachytiť hneď dva malé prírastky v jeho novom hniezde.

"Je to už približne týždeň, čo sme spozorovali u Arnoldovcov zmenu v správaní. Nakoniec po dlhých hodinách pozorovania, z bezpečnej vzdialenosti niekoľko sto metrov a pomocou silnej optiky, sme zazreli nad okrajom hniezda hlávku mladého orlíčaťa. O pár dní neskôr sme objavili aj druhého súrodenca," informoval Peter Vrlík zo Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Orly krikľavé zvyčajne majú dve mláďatá, ale dochádza u nich ku kainizmu, keď staršie a silnejšie mláďa od malička napáda mladšieho súrodenca, až kým ho úplne nevytlačí z hniezda. Z neho nakoniec vyletí len jedno z mláďat. Prípady úspešného vyvedenia dvoch orlíčat sú vo voľnej prírode veľmi vzácne.

Víchrica ohrozila Arnoldovo teritórium

Príbeh orla krikľavého spod Tatier tak úspešne pokračuje. Po prílete na Slovensko 22. apríla musel Arnold zvádzať nielen súboj o partnerku s iným samcom, ale aj o svoje teritórium. Už pár dní po prílete si však našiel novú partnerku. Orla Arnolda chceli ochranári online sledovať aj po jeho prílete na hniezdo, kde osadili kamery. Príroda však bola silnejšia.

Jedna z víchric najskôr poškodila strom, na ktorom bola umiestnená prenosová technika. Tento problém sa ešte ochranárom podarilo vyriešiť. Nápor silného vetra z polovice mája však už nevydržal ani strom, na ktorom bolo umiestnené nielen hniezdo, ale i prenosová technika. Keďže ochranári nechceli orlí pár rušiť pri hniezdení, ku ktorému malo dôjsť v najbližších dňoch, rozhodli sa nerušiť orly montovaním prenosovej techniky v novej lokalite. Aj preto verejnosť nemá momentálne možnosť sledovať online prenos z hniezda orla Arnolda.

Novovytvorený pár sa nedal odradiť ani výčinmi počasia a zahniezdil v jednom z náhradných hniezd. To sa nachádza len niekoľko sto metrov od pôvodného hniezda orla Arnolda. Inkubačná doba trvala približne 40 dní. Celý čas sledovali hniezdo ochranári.

Nebezpeční paraglajdisti aj hľadači kovov

"Raz som musel odtiaľ vyháňať hľadačov kovov s detektormi. Problém sme mali aj s paraglajdistami," dodal Vrlík. K príjemnejším stránkam pozorovania hniezda patrilo to, keď v jednom momente sa v lokalite orla Arnolda nachádzalo spolu až sedem orlov krikľavých. "Okrem nášho páru tam bolo ďalších päť orlov," povedal Vrlík.

Pred pár dňami začalo byť v novom hniezde orla Arnolda rušno. Z vajec sa vyliahli dva malé orly krikľavé. V najbližších dňoch tak Arnolda čaká starostlivosť o potomstvo. Z hniezda by mal mladý orol vyletieť asi v polovici augusta. Dovtedy mu budú musieť potravu nosiť rodičia. Až 90 percent potravy orlov tvoria hlodavce, občas sú to žaby, hady či jašterice alebo aj uhynuté vtáky.

Na púť do zimovísk sa orol Arnold vyberie v polovici septembra. Minulý rok začal cestu do južnej Afriky 19. septembra. Jeho let bude môcť verejnosť opäť sledovať na internete. Vysielačka, ktorú má Arnold pripevnenú na chrbte, by mala vydržať asi tri roky. Napriek tomu, že momentálne verejnosť nemá možnosť sledovať pohyb Arnolda, vysielačka stále funguje a odosiela pre ochranárov cenné údaje.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…