Headlineri The Subways sa na festival Grape pozvali sami
SITA
SITA

Headlineri The Subways sa na festival Grape pozvali sami

Britská formácia The Subways neodmietla na piešťanskom letisku špeciálne „stoličkové“ vystúpenie.

BRATISLAVA 11. augusta - Na piešťanskom letisku v piatok odštartoval v poradí už tretí ročník hudobného Grape festivalu.

Jedným z headlinerov prvého večera bola populárna britská formácia The Subways, ktorá zahrala na piešťanskom letisku aj pred dvoma rokmi.

Tento rok sa na podujatie pozvala dokonca sama.

„My sme už takí kamoši. Robili sme im koncert v Bratislave, a tam sa nás spýtali, či by mohli prísť na Grape. A my, že jasné,“ prezradil v rozhovore pre agentúru SITA jeden z organizátorov Juraj Podmanický.

Líder kapely Billy Lunn spoločne s basgitaristkou a vokalistkou Charlotte Cooper odohrali tri hodiny pred ich hlavnou šou aj špeciálne vystúpenie na malom pódiu s pracovným názvom „stolička stage“, ktoré je jednou z noviniek festivalu pre tento rok.

Pre niektorých nečakané prekvapenie patrilo k hlavným atrakciám prvého dňa, hudobníci sa s fanúšikmi fotili v dave a rozdávali autogramy.

Zazneli tri piesne v gitarovej verzii, nechýbala ani známa skladba Rock & Roll Queen, ktorá pre kapelu znamenala zlom v kariére. Koncertovanie v takmer bezprostrednej blízkosti s návštevníkmi si na „minipódiu“ vyskúšali aj organizátor a hudobník Juraj Podmanický z kapely Billy Barman a tiež muzikant Tomáš Sloboda.

The Subways ponúkli v rámci svojho večerného koncertu fanúšikom pre nich charakteristickú dynamickú rockovú šou, zazneli známe hity Oh Yeah, Mary, Girls & Boys či Shake! Shake! ako aj novšie skladby z ostatného albumu Money and Celebrity (2011). S divákmi neustále komunikoval najmä spevák Lunn.

Po úvode sa prítomným poďakoval po slovensky: “Ďakujeme! Ahojte! My sme The Subways !“ Počas vyše hodinovej šou tiež niekoľkokrát zaznelo „Tlieskajte“, „Ďakujeme“ aj familiárnejšie „Díki“, časť refrénu piesne Rock & Roll Queen dokonca Lunn zaspieval v slovenčine.

Organizátori vyzdvihli, že zatiaľ nedošlo k žiadnym zmenám v program, čo považujú za veľký úspech.

„Všetko ide podľa plánu,“ povedal organizátor Ján Trstenský.

Gitarovo ladený piatkový program ponúkol bohatú ponuku osvedčených formácií, ale aj nových tvárí.

Medzi nováčikmi, ktorí na Slovensko zavítali vôbec po prvý raz, patrili britské indie-rockové duo Blood Red Shoes aj skupina Wolf Gang či talianski The Bloody Beetroots, ktorí svojou elektropunkovou šou uzavreli prvú festivalovú noc na hlavnom stagei.

„Boli zatiaľ najväčším prekvapením. Veľa ľudí ich tu nepozná, hoci patria aktuálne k svetovej špičke. Na začiatku stála pod pódiom asi tisícka ľudí, po pol hodine sa počet niekoľkonásobne zvýšil,“ komentoval ďalšieho z headlinerov festivalu Trstenský.

Zo slovenských formácií tradične dobrú šou ponúkol DJ Vec, ktorý mal samostatné vystúpenie s kapelou, alebo festivalové stálice z Pudingu Pani Elvisovej (PPE), ktorým na pódiu pri niekoľkých skladbách asistovali dobrovoľníčky prekladajúce skladby do posunkovej reči.

Špeciálne bolo rozlúčkové vystúpenie elektropopovej kapely Noiscut bez zosnulej speváčky Bety Majerníkovej, ktorá koncom mája tragicky zahynula pri autonehode.

Na pódiu hudobníkom postupne asistovali speváčky Katka Koščová, Zdenka Predná aj Slivka z PPE.

„Nemalo to mať smútočnú atmosféru, skôr oslavu toho pekného, čo Bety spievala,“ povedal o atmosfére koncertu Trstenský.

Členovia organizátorského tímu sa snažia od ostatných festivalov odlíšiť, čoho dôkazom je napríklad aj nápad s dress codom. Slovenskí návštevníci však zostávajú zdržanliví, do jedného z navrhovaných kostýmov sa obliekol len nepatrný zlomok prítomných.

„Videl som ich len zopár, uvidíme, možno budúci rok dáme menej tém,“ komentoval prijatie nápadu Podmanický, ktorý sa sám po areáli pohyboval v obleku pilota, podobne, ako aj druhý z organizátorov Ján Trstenský.

V druhý festivalový deň čaká návštevníkov hlavný headliner festivalu Morcheeba, o zábavu sa ďalej postarajú české zoskupenia Tata Bojs, Skyline, Republic of Two, slovenské kapely Para, Billy Barman, Lavagance, britskí New Ivory aj Modestep.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…