Dobré noviny
Robert Fico rozosmial hokejistov, mal maslo na topánke
SITA
SITA

Robert Fico rozosmial hokejistov, mal maslo na topánke

Hokejisti darovali prezidentovi podpísanú spoločnú fotografiu, hokejku a dres.

BRATISLAVA 31. mája - Takmer dvojtýždňové oslavy zisku strieborných medailí slovenskej hokejovej reprezentácie na majstrovstvách sveta v Helsinkách pokračovali vo štvrtok predpoludním prijatím úspešných hráčov a členov realizačného tímu prezidentom SR Ivanom Gašparovičom.

V prezidentskom paláci z medailistov chýbali iba brankár Július Hudáček a obrancovia Zdeno Chára, Dominik Graňák, Kristián Kudroč a Michal Sersen.

Vedenie slovenskej reprezentácie odovzdalo hlave štátu spomienkové predmety - podpísanú spoločnú fotografiu, hokejku a dres. V slávnostnom príhovore Ivan Gašparovič vyzdvihol úspech národného hokejového tímu a zisk strieborných medailí prirovnal k zisku zlata pre celé Slovensko.

"Vítajte, drahí víťazi. Som nesmierne rád, že som mohol prežiť takú radosť, aj keď nie priamo s vami. Som rád, že sa vám môžem takto poďakovať v mojom mene, aj v mene všetkých občanov SR. Aj keď nie všetci fandia hokeju, možno ani športu, ale vy ste nám urobili takú radosť, že celé Slovensko žilo vami a vašimi výkonmi," povedal v príhovore Ivan Gašparovič.

Mali skromný cieľ

Za hokejovú výpravu sa za prijatie poďakoval prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Igor Nemeček, ktorý nezabudol pripomenúť aj veľkolepé privítanie fanúšikmi po prílete z Helsínk a označil ho za lepšie ako pred desiatimi rokmi po zlate v Göteborgu 2002.

"Som rád, že sme Slovensko opäť postavili na nohy. Pred odchodom sme mali skromný cieľ - kvalifikovať sa na ZOH do Soči. Tím sa však zomkol a chcel pridať niečo navyše, napokon sme získali strieborné medaily. Veľa ľudí nám fandilo, ale málo z nich verilo. My sme však do toho dali srdce," poznamenal Nemeček.

Následne si prezident SR pripil sektom s každým hráčom a po krátkych rozhovoroch ukončili hokejisti návštevu Grassalkovičovho paláca spoločnou fotografiou.

Pri neúčasti kapitána Zdena Cháru bol zo slovenského výberu najskúsenejším prítomným hráčom útočník Miroslav Šatan. "Dá sa povedať, že toto je taký záver osláv, taká bodka. Sme radi, že aj oficiálni predstavitelia štátu sa s nami chcú podeliť o radosť. Sme radi, že sme sa mohli takto tešiť z úspechu a bodaj by sme sa takto radovali každý rok," povedal skúsený hokejista, ktorý so slovenskou reprezentáciou získal na MS už štyri medaily.

Premiér mal maslo na topánke

Kroky hokejistov potom smerovali na Úrad vlády SR na neformálny obed s premiérom Robertom Ficom.

V uvoľnenej atmosfére si slovenskí reprezentanti aj realizačný tím pochutili na hovädzom vývare s celestínskymi rezancami, nasledovalo predjedlo v podobe husacej pečene na toaste s opraženou cibuľkou, hlavným jedlom bola bravčová panenka v slaninkovom župane s pečenými zemiakmi na rozmaríne. Chuťovkou na záver bol dezert - vanilková zmrzlina s horúcim ovocím.

"Posedenie bolo veľmi dobré, sú to všetko fajn chalani. Škoda, že viacerí prišli autom a nemohli si dať pohár vína. Potiahli sme si aj nejaké cigary, pretože je občas fajčím cigary, keď mám na to čas a priestor. Mal som zásobu asi tridsiatich cigár, tak sa okamžite minuli," povedal na záver prijatia predseda vlády a na margo výdatného smiechu z miestnosti, v ktorej sa stolovalo, pokračoval: "Myslím si, že opäť to bol Libor Hudáček, ktorý zabával všetkých. Bolo to aj maslo na topánke, pretože keď som priniesol cigary, mal som maslo na topánke. Neviem, ako sa to stalo, možno žartík hokejistov alebo nešťastná náhoda. Všetko bolo vo veľmi príjemnej atmosfére."

Výstavba malých štadiónov

Robert Fico sa vyjadril aj na tému možnej výstavby nových zimných štadiónov na podporu rozvoja hokeja na Slovensku.

"Ak nám to finančná situácia umožní, budeme podporovať výstavbu malých zimných štadiónov. Takých, ako sa postavil vo Veľkom Krtíši. Je to investícia v objeme približne milión eur. Ide o pekný malý štadión bez hľadiska, ale so všetkým potrebným zázemím. Predstava zväzu je, že by Slovensko za štyri roky mohlo postaviť osem až desať takýchto malých štadiónov, čo vidím ako reálne. Najväčšiu investíciu už máme za sebou, bola ňou výstavba hokejového štadióna v Bratislave. Teraz riešime národný futbalový štadión. Ja chcem, aby bol postavený," povedal premiér.

To, či by nebolo možné a vhodné vyťažiť zo zisku strieborných medailí na MS väčšiu podporu pre ľadový hokej, okomentoval aj Miroslav Šatan.

"Je to na ľuďoch, ktorí robia legislatívu. Zväz v tomto môže byť nápomocný. Bol by som rád, keby sme na tento úspech nezabudli a nepremárnili ho tak, ako pred desiatimi rokmi. Bolo by dobré, keby sa niečo posunulo ďalej a utvorili sa podmienky na to, aby súkromný sektor v spolupráci s mestami mal chuť stavať štadióny a dávali možnosť novým deťom a rozširovali hráčsku základňu. Na tom sa hokej posúva dopredu," poznamenal skúsený útočník.

Pri odchode domov myšlienky asi všetkých slovenských reprezentantov či členov realizačného tímu zhodnotil útočník Tomáš Kopecký: "Konečne je všetkým oslavám koniec!"

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…