Začína festival Grape, headlinermi sú Morcheeba a Example
SITA
SITA

Začína festival Grape, headlinermi sú Morcheeba a Example

Novinkou festivalu bude dress code. Ľudia môžu prísť oblečení ako indiánski náčelníci, byť fúzačmi, zaspomínať si na módne trendy z čias Coco Chanel, alebo prísť za letušky, pilotov či námorníkov.

BRATISLAVA 10. augusta - Dnes o 12:00 otvorí na letisku v Piešťanoch svoje brány festival Grape, ktorý potrvá až do skorých nedeľňajších hodín.

Návštevníci tretieho ročníka multižánrového podujatia si budú môcť prísť na svoje nielen na koncertoch. Na letisku bude Summer Urban Market i módne prehliadky, na ktorých sa predstavia slovenskí a zahraniční módni tvorcovia.

Grape ponúkne aj divadlo, u-rampu s profesionálmi, športuchtivých poteší streetballový turnaj. Akciu obohatia aj maliari a sochári, opäť pod vedením Juraja Lička.

Festival bude otvorený aj ľuďom na bicykloch, pre ktorých je v sobotu ráno pripravený cyklovýlet na Sĺňavu. Organizátori odhadujú, že na letisku bude niekoľko stovák bicyklov. Tí, ktorí na festival prídu na dvoch kolesách, si budú môcť svoje bicykle v areáli nechať skontrolovať a prípadne aj opraviť. V samotnom areáli sa však bicyklovať nebudete môcť.

Dress code

Novinkou festivalu, ktorý organizuje tím okolo Jána Trstenského a Juraja Podmanického, bude dress code. Tém bude viac, ľudia môžu prísť oblečení ako indiánski náčelníci, ale aj ich manželky, byť fúzačmi, zaspomínať si na módne trendy z čias Coco Chanel, prípadne prísť oblečení ako letušky, piloti alebo námorníci. Jednou z tém, ktorá zvíťazila v súťaži na Rádiu_FM, sú olympijské hry. Dress code samozrejme nie je povinný.

Kapacita areálu bude tento rok 10-tisíc ľudí. Návštevníci sa budú môcť zabávať pod štyrmi hudobnými (O2 stage, Seat Ibiza stage, Redd\'s stage, Red Bull Tourbus) a jedným filmovým pódiom (IFFBA stage), ktoré ponúkne aj prednášky. Špecialitou bude B&O Play stage.

Ten bude fungovať v prestávkach hlavného pódia a hostia tu zahrajú skladby v akustických verziách. Na IFFBA stagei budú po zotmení premietať snímky ako Hudba z Marsu (1955), Světáci (1969), Noc na Karlštejně (1973), Vesničko má středisková (1985) alebo Kouř (1990). Podľa organizátorov bude na festivale viac toaliet i viac nádrží s pitnou vodou a lepšie bude riešené aj osvetlenie.

Koncert pre Bety Majerníkovú

Headlinerom podujatia bude britská skupina Morcheeba. Tá síce už na Slovensku vystúpila, no až na Grape sa jej fanúšikovia dočkajú v pôvodnom zložení so speváčkou Skye Edwards. Ďalším headlinerom bude londýnsky rapper, spevák a elektronický hudobník Example, ktorý na scéne prerazil s albumom Won\'t Go Quietly (2010), na ktorom sa posunul k tanečnej hudbe.

Obaja spomenutí interpreti sa na festivale predstavia v sobotu 11. augusta. Piatkový program bude podľa slov organizátorov gitarovejší. Na letisku sa počas úvodného dňa predvedú The Subways, Blood Red Shoes, The Bloody Beetroots či Wolf Gang. Ďalšími potvrdenými zahraničnými účinkujúcimi tretieho ročníka podujatia sú The Twilight Sad, Modestep a New Ivory.

Českú republiku budú na Grape reprezentovať formácie Tata Bojs, Charlie Straight, Prago Union, Please The Trees, Airfare, Voodooyoudo, Republic Of Two, LUS3, A Banquet, Skyline, Notes from Prague, Make My Heart Explode a tiež česko-slovenská kapela Rara Avis. Domácu scénu zastúpia Le Payaco, Para, Billy Barman, Puding pani Elvisovej, Lavagance, Funny Faces, Got Blue Balls, Walter Schnitzelsson, The Cellmates, Diego, The Uniques, Purist, Haf a Beyuz, Tornádo Lue, Vec, The Bright Eye, Stratasoul, Yanko Král, DJ Tasun, Michael Priest & Bad Mojo, Olis Bakulu & Slight, Emonoizboyz alebo Lixx.

Elektropopová skupina Noisecut na festivale odohrá rozlúčkový koncert. Členovia kapely si zároveň uctia speváčku Bety Majerníkovú, ktorá koncom mája tragicky zahynula pri autonehode. Na Grape si s Noisecut zaspievajú Ema Brabcová (Luno, ex- Khoiba), Slivka (PPE), Zdenka Predná a Katka Koščová.

Permanentky na podujatie sa budú dať na mieste kúpiť za 45 eur. Jednodňový lístok na sobotu bude stáť 39 eur. Ľudia s preukazom ZŤP za dvojdňovú vstupenku zaplatia 20 eur. Deti do 12 rokov budú mať vstup v sprievode rodiča alebo zákonného zástupcu s dokladom o veku dieťaťa zdarma. Parkovanie bude stáť 3 eurá. Tí, ktorí prídu vlakom, budú môcť využiť kyvadlovú dopravu. Tá bude premávať v polhodinových intervaloch.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…