Opäť tu je 16. jún - populárny Bloomov deň
TASR
TASR

Opäť tu je 16. jún - populárny Bloomov deň

Obyvatelia írskej metropoly si 16. júna každoročne pripomínajú Bloomov deň (Bloomsday) rekonštrukciou jeho 24-hodinovej odysey Dublinom.

Predvádzanie Odyssea v pube Davyho Byrnesa, v ktorom sa odohráva časť deja Odyssea. Foto: Wikipédia

Dublin/Bratislava 16. júna (TASR) – Opäť sa blíži 16. jún, deň, kedy sa v írskom Dubline i na iných miestach sveta oslavuje Bloomov deň.

Obyvatelia írskej metropoly si 16. júna každoročne pripomínajú Bloomov deň (Bloomsday) rekonštrukciou jeho 24-hodinovej odysey Dublinom. Opísal ju írsky spisovateľ James Joyce vo svojom románe Ulysses. Príbeh hlavného hrdinu Leopolda Blooma sa odohráva 16. júna 1904. Román vyšiel v roku 1922 v Paríži.

Leopold Bloom v knihe ide ulicami mesta za svojimi obchodnými povinnosťami a snaží sa zabudnúť na svoju nevernú manželku Molly a jej milenca Blazesa Boylana.

Pre Jamesa Joycea je 16. jún pamätný tiež tým, že si vtedy so svojou neskoršou manželkou Norou Barnacleovou po prvý raz vyšiel na spoločnú prechádzku.

Bloomov deň sa úplne po prvý raz oslavoval v roku 1929 vo francúzskom Paríži.

V írskom Dubline akciu zorganizovala prvýkrát v roku 1954 skupina spisovateľov. Na dvoch koňmi ťahaných vozoch obišla viacero krčiem spojených s Bloomovou odyseou. Román bol vtedy v Írsku ešte zakázaný. Dôvodom bola jeho údajná vulgarita, zosmiešňovanie náboženstva a živé opisy funkcií tráviaceho traktu, nevery a dublinskej štvrte červených svetiel.

Bloomov deň sa oslavuje aj v iných krajinách sveta, napríklad od roku 1994 v maďarskom Szombathely, mieste fiktívneho narodenia otca Leopolda Blooma Rudolfa Virága.

Pri príležitosti stého výročia dňa, na ktorý sa vzťahuje Ulysses, sa konal v Dubline festival ReJoyce Dublin 2004. O'Connellova ulica bola uzavretá pre dopravu a stala sa dejiskom pochodov, divadelných a hudobných predstavení inšpirovaných epizódou o pľutí slivkových kôstok z veže - dominanty ulice - na kráčajúcich chodcov.

Na oslavách Bloomovho dňa sú vítané tradičné slamené klobúky pre pánov a slnečníky pre dámy. Navštevujú sa lokality spojené s dejom románu, z ktorého sa čítajú úryvky a ľudia absolvujú prechádzku presne podľa románu. Konajú sa koncerty a vystúpenia umelcov.

Aj jedlo sa odporúča v štýle románu – napríklad Bloomove raňajky boli z "vnútorných orgánov zveri a hydiny" - hustá drobková polievka, vtáčie žalúdky, plnené pražené srdce a grilované baranie obličky s obligátnou "pachuťou moču". Na obed Joyceovi fanúšikovia jedia syrové sendviče a pijú burgundské, tak ako hlavný hrdina románu.

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…