Nová grécka vláda premiéra Samarasa zložila prísahu
TASR
TASR

Nová grécka vláda premiéra Samarasa zložila prísahu

Premiér pri pondelňajšom predstavovaní reorganizovanej vlády uviedol do kľúčového postu ministra financií ekonóma Gikasa Charduvelisa.

Grécky premiér Antonis Samaras. Foto: TASR/AP Photo

Atény 10. júna (TASR) - Nová grécka vláda zložila dnes prísahu na pozadí správy Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorá varovala, že krajina má pred sebou ešte dlhú cestu z hospodárskej krízy. Informovala o tom agentúra DPA.

"Je to pre krajinu nová éra. Grécko sa krok za krokom dostáva z krízy. Cieľ vlády zostáva rovnaký - zbaviť sa recesie, posilniť rozvoj a vyriešiť otázku nezamestnanosti," uviedol premiér Antonis Samaras na úvod prvého zasadania kabinetu.

Samaras prikročil k jeho rozsiahlej reorganizácii svojej vlády po víťazstve ľavicovej Syrizy nad vládnucou Novou demokraciou (ND) v lokálnych i v európskych voľbách. Snažiac sa nájsť politickú rovnováhu so svojím koaličným partnerom, Panhelénskym socialistickým hnutím (PASOK), ktoré počas finančnej krízy utrpelo dramatický prepad v popularite, Samaras rozdelil nové vládne pozície medzi členmi oboch strán.

Nový minister financií gréckej vlády Gikas Charduvelis podpisuje poverovaciu listinu v Prezidentskom paláci v Aténach 10. Júna 2014. Grécky premiér Antonis Samaras predstavil 9. júna 2014 nové zloženie vlády po tom, ako konzervatívcami vedená koalícia zaznamenala v májových voľbách do Európskeho parlamentu slabé výsledky. Novým ministrom financií sa stal Gikas Charduvelis, ktorý pôsobil ako hlavný ekonóm Eurobanky a riaditeľ ekonomického úradu dvoch predchádzajúcich premiérov. Vo funkcii nahradí Jannisa Sturnarasa. Foto: TASR/AP

Premiér pri pondelňajšom predstavovaní reorganizovanej vlády uviedol do kľúčového postu ministra financií ekonóma Gikasa Charduvelisa. To podľa pozorovateľov naznačuje naznačuje zámer zotrvať pri náročných úsporných reformách, ktoré od krajiny požadujú jej medzinárodní veritelia udržiavajúci Grécko nad hladinou.

MMF v správe tvrdí, že kým Grécko spravilo "výrazný pokrok" v reformovaní svojej ekonomiky, jeho verejný dlh zostáva stále "veľmi vysoký". MMF zároveň vyzvala grécku vládu, aby zintenzívnila boj proti úniku daní, uvoľnila trh a urýchlila reformu verejnej správy.

Samaras, šéf stredopravej strany Nová demokracia, celkovo vymenil deväť ministrov; rezort zahraničných vecí naďalej povedie líder koaličných socialistov Evangelos Venizelos, ktorý zostane aj na poste vicepremiéra.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…