V novom europarlamente zasadne takmer polovica nových poslancov
TASR
TASR

V novom europarlamente zasadne takmer polovica nových poslancov

Medzi novými europoslancami je viacero ministrov z členských štátov EÚ či vysokých predstaviteľov EÚ.

Vlajky EÚ pred budovou europarlamentu. Foto: TASR/AP

Brusel 10. júna (TASR) - Takmer polovicu poslancov v novozvolenom Európskom parlamente (EP) budú tvoriť nováčikovia. Hneď po 1. júli, keď začne plynúť nové päťročné obdobie europarlamentu, čaká starších aj nových poslancov zaraďovanie do parlamentných výborov.

Výbory zohrávajú kľúčovú úlohu pri tvorbe politiky EÚ, pretože ich členovia sú zodpovední za prípravu pozícií EP voči novým legislatívnym návrhom Európskej komisie. V doterajšom zložení EP bolo 20 stálych výborov, ktoré pokrývali celú škálu kompetencií EU od medzinárodného obchodu až po ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť.

Parlament môže okrem toho zriadiť vyšetrovacie a zvláštne výbory. Veľkosť výborov sa výrazne líši, pričom ich zloženie odráža postavenie každej politickej skupiny v europarlamente ako celku.

Politické skupiny v EP začali so svojou činnosťou už krátko po oznámení výsledkov eurovolieb. Ich lídri a vyjednávači začali intenzívne politické rokovania najmä s poslancami nových politických strán, ktoré sa dostali do EP, ale aj medzi už etablovanými stranami. Šéfovia jednotlivých frakcií chcú prostredníctvom rozhovorov posilniť vplyv svojich skupín a získať tak čo najlepšiu pozíciu pred rozdeľovaním funkcií vo vedení europarlamentu a pri rozdeľovaní výborov.

Zo 751 poslancov zvolených na obdobie 2014-2019 je skoro polovica nových - presne 371. Odrážajú to aj výsledky eurovolieb na Slovensku, keď 6 z 13 novozvolených europoslancov zasadne v zákonodarnom zbore EÚ po prvý raz.

Medzi novými europoslancami je viacero ministrov z členských štátov EÚ, vysokých predstaviteľov EÚ ako napríklad bývalá predsedníčka Výboru regiónov Mercedes Bressová. Do EP sa dostali aj siedmi úradujúci eurokomisári, ktorí musia predsedovi EK Josému Manuelovi Barrosovi čo najskôr oznámiť, či majú záujem o dokončenie svojho mandátu v exekutíve EÚ, alebo sa zaradia medzi europoslancov.

Európsky internetový denník EurActiv uviedol, že zo 751 členov EP je 91 vo veku mladšom než 40 rokov. Ich počet je o niečo nižší, ako v priebehu predchádzajúceho volebného obdobia, ale mladí poslanci by ako organizovaná skupina predstavovali tretiu najväčšiu politickú skupinu v EP, upozornil riaditeľ projektu EU40 Adam Mouchtar.

Skupina EU40 v europarlamente si kladie za cieľ združovať mladých poslancov, avšak nie je otvorená pre všetkých z nich. Odmieta prijať členov radikálnych ultrapravicových zoskupení s výnimkou tých, ktorí "rešpektujú základné demokratické princípy" a nesnažia sa rozbiť EÚ.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…