Malí a strední podnikatelia sa dočkajú podpory
TASR
TASR

Malí a strední podnikatelia sa dočkajú podpory

Prepojiť akademické inštitúcie a komerčnú sféru má nový národný projekt Podpora zriadenia a rozvoja Národného podnikateľského centra (NPC) na Slovensku.

Podnikateľka Slovenska pre rok 2012 Lucia Chorendžáková. Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 10. júna (TASR) – Prepojiť akademické inštitúcie a komerčnú sféru má nový národný projekt Podpora zriadenia a rozvoja Národného podnikateľského centra (NPC) na Slovensku, ktorý od mája tohto roka realizuje v Bratislavskom kraji Centrum vedecko-technických informácií SR v spolupráci so Slovak Business Agency (SBA) v rámci Operačného programu Výskum a vývoj z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Cieľom projektu je posilniť spoluprácu medzi akademickým a komerčným prostredím v oblasti výskumu a vývoja a prispieť tak k zvýšeniu inovačných aktivít firiem. Jednou z hlavných činností SBA je vybudovanie Národného podnikateľského centra typu one-stop-shop, ktoré bude predstavovať komplexný systém podpory podnikania.

"Zámerom je poskytovať ucelenú podporu pod jednou strechou bez toho, aby záujemca o podnikanie alebo podnikateľ musel strácať energiu získavaním parciálnych informácií, finančnej či nefinančnej podpory na viacerých miestach," priblížil generálny riaditeľ SBA Branislav Šafárik.

V rámci NPC budú spustené aj úplne nové nástroje podpory. Akceleračný program má umožniť záujemcom o podnikanie rozvinúť nevyhnutné podnikateľské zručnosti do konkrétnych podnikateľských zámerov spôsobilých na realizáciu. Cieľom stážového programu je pomôcť vybraným excelentným záujemcom o podnikanie nadobudnúť skúsenosti a kontakty v zahraničných inštitúciách na podporu podnikania a vo významných spoločnostiach. Inkubačný program bude vytvárať vhodné prostredie a poskytovať adekvátne služby pre začínajúce malé a stredné podniky v priestoroch inkubátora NPC. Podporovať ich pri prieniku na spoločný trh Európskej únie (EÚ) či trhy tretích krajín by mal rastový program.

Prevádzka NPC spolu s novými podpornými nástrojmi by sa mala začať na jeseň 2015 a plne funkčná by mala byť od roku 2016. Ambíciou SBA je na základe tohto pilotného projektu preniesť služby a know-how v ďalších rokoch aj do regiónov Slovenska.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…