Do kúpeľného mesta prídu opäť krásavci s motormi pod kapotou
TASR
TASR

Do kúpeľného mesta prídu opäť krásavci s motormi pod kapotou

Piešťany sa v závere tohto týždňa stanú centrom pozornosti najmä nadšencov historických vozidiel vďaka tradičnému podujatiu Concours d\'Elégance - Piešťanské Zlaté stuhy.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Piešťany 10. júna (TASR) - Piešťany sa v závere tohto týždňa stanú centrom pozornosti najmä nadšencov historických vozidiel vďaka tradičnému podujatiu Concours d'Elégance - Piešťanské Zlaté stuhy. Počas 23. ročníka - od štvrtka 12. júna do nedele 14. júna budú automobily z viacerých krajín súťažiť o cenné trofeje.

V piatok 13. júna ráno odštartujú jazdu z Piešťan do Trenčína a žrebčína v Motešiciach. V sobotu absolvujú už tradične cestu do Trnavy, po návrate je pripravený kultúrny program s autogramiádou známych pretekárov Patrika Nemca, Ivana Jakeša a Štefana Rosinu mladšieho. Diváci budú môcť obdivovať aj motocykle Harley Davidson, historické traktory či historické vojnové vozidlá. Vyvrcholením podujatia bude večerná show Concours d'Elegance. Veterány sa spolu so svojimi majiteľmi v dobovom oblečení predvedú na červenom koberci pred secesným kúpeľným hotelom Thermia Palace. Najkrajšie ocení odborná porota, ale bude sa udeľovať aj cena divákov.

Na Zlatých stuhách možno každoročne obdivovať automobily s rôznym rokom výroby, nie sú výnimkou ani vozidlá vyrobené už pred rokom 1918. V rámci stálej výstavy automobilov Jaguar, Volvo, Land Rover a Range Rover bude vystavený aj špeciálny model Jaguar F-TYPE V8 coupe. Organizátormi podujatia sú Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Automotoklub VCC Piešťany, mesto Piešťany a Asociácia historických vozidiel SR. Informovala o tom hovorkyňa kúpeľov Tatiana Šuláková.

Rozvoj automobilizmu v Piešťanoch je spätý s tunajšími kúpeľmi. Už v roku 1912 kúpili zakladatelia kúpeľov Winterovci osobný automobil značky Dion Bouton, ktorý prenajímali kúpeľným hosťom. V rokoch 1932 až 1937 v Piešťanoch organizovali súťaže o najkrajší automobil, známe pod názvom Concours d Elégance. Boli vyvrcholením cieľových jázd do tohto mesta a zúčastňovali sa ich aj známi kúpeľní hostia ako herec Vlasta Burian, spevák Richard Taubner, grófka Geraldína Apponyiová z Oponíc. Tradícia súťaže bola obnovená po roku 1980 pod názvom Piešťanské zlaté stuhy – Concours d Elégance ako prehliadka historických vozidiel.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…