Richard Strauss je vrcholným predstaviteľom neskorého romantizmu
TASR
TASR

Richard Strauss je vrcholným predstaviteľom neskorého romantizmu

Od narodenia nemeckého hudobného skladateľa a dirigenta Richarda Straussa uplynie v stredu 11. júna 150 rokov.

V roku 1864 sa narodil nemecký hudobný skladateľ Richard Strauss. Väčšina Straussových diel je určená pre veľmi veľký orchester, pričom skladateľ sa prejavil ako jeden z najlepších inštrumentátorov v dejinách. Foto: TASR/Wikipédia

Mníchov/Bratislava 10. júna (TASR) - Nemecký hudobný skladateľ a dirigent Richard Strauss je vrcholným predstaviteľom neskorého romantizmu. Od jeho narodenia uplynie v stredu 11. júna 150 rokov.

Najviac sa preslávil symfonickými básňami a operami, ktoré sú podstatou jeho tvorby, ale bol aj slávnym dirigentom. Vlastným hudobným prejavom veľmi obohatil po harmonickej a výrazovej stránke zaužívané postupy. Jeho progresívne tendencie vyvrcholili v dvoch operách Salome a Elektra, kde často pracoval s disonanciami.

Väčšina Straussovych diel je určená pre veľký orchester, pričom skladateľ sa prejavil ako jeden z najlepších inštrumentalistov v dejinách. Vo svojich symfonických básňach často hudobne imitoval rôzne výjavy a veľkolepé boli i jeho orchestrálne efekty.

Richard Strauss sa narodil 11. júna 1864 v nemeckom Mníchove v hudobníckej rodine, kde otec hral na lesnom rohu v dvornom orchestri a tak základné hudobné vzdelanie získal od neho. Ako malý chlapec sa s radosťou zúčastňoval na skúškach orchestra. V roku 1882 sa zapísal na mníchovskú univerzitu, študovať filozofiu a históriu umenia vydržal však len rok.

Veľký hudobný talent mu umožnil, že ako šesťročný napísal svoje prvé dielo. Ako 20-ročný mal zahraničnú premiéru v americkom New Yorku, krátko potom sa stal hudobným riaditeľom Dvornej kapely v nemeckom Meiningene, kapelníkom v poprednom nemeckom opernom divadle v Mníchove a kapelníkom Dvorného divadla v nemeckom Weimare.

Vtedy už bol autorom 19 skladieb. Skutočné uznanie mu však priniesla až symfonická báseň Don Juan. Predstavil sa v nej ako skladateľ programovej hudby. Tento druh hudby podriaďuje hudobné stvárnenie mimohudobnému obsahu - deju, javu, predstave, myšlienke.

Richard Strauss v symfonických básňach Don Juan, Macbeth, Smrť a vykúpenie, Till Eulenspiegel, Tak vravel Zarathustra, Don Quijote, Život hrdinu a v programových symfóniách Sinfonia domestica a Alpská symfónia vyjadril filozofické myšlienky, názory a city, či popísal mimohudobné námety.

Autor mnohých opier

Druhou významnou skladateľkou oblasťou Richarda Straussa boli opery. Prvú napísal vo veku 30 rokov, keď už bol uznávaným symfonikom a dirigentom. Dirigoval Berlínskych filharmonikov a vystúpil na Wagnerových slávnostiach, čo bolo vtedy výsadou len pre najlepších interpretov. Je autorom opier Guntram, Ohňa zmar, Salome, Elektra. Najmä poslednými dvoma sa zaradil medzi najlepších operných skladateľov 20. storočia.

V ďalšej tvorbe sa Richard Strauss vrátil k estetickým ideálom Wolfganga Amadea Mozarta. Opera Gavalier s ružou je nádherná viedenská komédia, v ktorej zobrazil ľahkomyseľný život cisárskej Viedne 18. storočia. Nesmierne pôsobivá je opera Ariadna na Naxe, komická opera podľa Moliérovej hry Mešťan šľachticom a skomponoval ešte ďalšie opery neoklasicistického charakteru. Jeho tvorbu reprezentujú aj koncerty Burleska pre klavír d-mol, Koncert pre hoboj a orchester, dva koncerty pre lesný roh a orchester, obidva v Es-dur. Prvý skomponoval ako 17-ročný, druhý keď mal skoro 80 rokov.

Hudobný skladateľ Richard Strauss bol počas svojho dlhého života svedkom rôznych politických i spoločenských zmien. Prežil dve svetové vojny. Po prvej bol riaditeľom Dvornej opery vo Viedni v Rakúsku. V hitlerovskom Nemecku prijal na dva roky funkciu predsedu Ríšskej kultúrnej komory. V posledných dňoch vojny skomponoval Metamorfózy - štúdiu pre 23 sólových nástrojov. Po skončení 2. svetovej vojny trávil posledné roky života vo Švajčiarsku, odkiaľ sa do Nemecka vrátil až tesne pred smrťou. Vtedy skomponoval Duo-Concertino pre klarinet, fagot, sláčikový orchester a harfu a tiež Štyri posledné piesne pre soprán a orchester.

Richard Strauss zomrel 8. septembra 1949 vo veku 85 rokov v Garmisch-Partenkirchene v Nemecku.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…