Letné kúpaliská na strednom Slovensku
TASR
TASR

Letné kúpaliská na strednom Slovensku

TASR prináša výberový prehľad obľúbených letných kúpalísk na strednom Slovensku a ich históriu.

Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 3. júna (TASR) - Najpríjemnejším spôsobom prežívania horúcich letných dní je nepochybne kúpanie a opaľovanie na kúpaliskách.

TASR prináša výberový prehľad obľúbených letných kúpalísk na strednom Slovensku a ich históriu.

Kúpalisko Vodný raj, Vyhne

Kedysi slávne kúpele v obci Vyhne sú dnes moderným strediskom s názvom Vodný raj, ktoré je atraktívnym a vyhľadávaným centrom relaxu a zábavy. Vyhne patrili dlhé roky k najznámejším kúpeľom v Uhorsku. V 14. až 16. storočí boli kúpele majetkom bohatej banskoštiavnickej rodiny Rösselovcov. V tomto čase ich tvoril jednoducho zariadený murovaný kúpeľný dom. V 19. storočí sa tam liečili choroby tráviaceho traktu, látkovej premeny a ženské choroby, na ktoré mala priaznivý vplyv železitá termálna voda. Kúpele navštívili napríklad František Rákoczi a jeho manželka Šarlota Amália, uhorský palatín arciknieža Jozef so svojou manželkou alebo spisovateľ Móric Jókai a Augustín Lobkovitz. Koncom 19. storočia mesto pristavilo k starému kúpeľnému domu pavilón so zrkadlovým kúpeľom a jedáleň, čitáreň i hudobnú sieň, zriadený bol tzv. Horný park, promenáda a prechádzkové chodníky po kúpeľoch a okolí. V roku 1917 sa majiteľom slávnych kúpeľov stalo mesto Banská Štiavnica. Po vzniku prvej ČSR stratili kúpele klientelu, prišla hospodárska kríza a kúpele začali upadať. V dôsledku rozsiahleho požiaru kúpele v roku 1945 zanikli. Dnes na ich mieste stojí moderný akvapark s bazénmi naplnenými vodou podobného zloženia, aká kúpele preslávila. Zábavno-športový areál ponúka 50-metrový bazén s unikátnou potápačskou komorou, veľký relaxačný bazén s rozmanitými vodnými atrakciami, detský bazén v tvare lode, bazén s toboganom a vonkajší bazén s masážnymi ležadlami. Teplota vody v plaveckých bazénoch je 28°C, v relaxačných od 30°C do 32°C. K dispozícii sú oddychové wellness služby aj viaceré možnosti na športové vyžitie. Návštevníci môžu využiť saunu, masáže, solárium, fitness či jakuzzi, zahrať si squash, bowling, tenis alebo volejbal na príslušných ihriskách. Pre detičky je určené veľké detské ihrisko. Súčasťou areálu je denný bar s terasou aj pizzeria. Jedinečný akvapark uprostred nádherných Štiavnických vrchov je ideálnym miestom pre celoročný relax.

Kúpalisko HOLIDAYPARK, Kováčová

História vychýrených kúpeľov v Kováčovej siaha do rokov 1898 až 1899, keď boli objavené pramene termálnych a minerálnych vôd pri hľadaní ložísk uhlia. Pri jednom z vrtov v hĺbke 405 m vytryskol horúci prameň a na povrchu sa vytvorilo termálne jazierko. Navŕtaná voda zaliala okolité polia a lúky, čo u tamojších obyvateľov vzbudilo strach a nepokoj z vytopenia. Vrt bol následne zahádzaný, napriek tomu sa voda po čase predrala na povrch a vytvárala rozľahlé vodné plochy. Kováčovské ženy začali vodu využívať na máčanie ľanu a konope, pričom prišli na blahodarné účinky termálnej vody, ktorá nezamŕzala ani v najväčších mrazoch. Niektorým pri máčaní ľanu a konope zmizli reumatické bolesti nôh, a tak obyvatelia Kováčovej vyhĺbili v okolí prameňa hlbšie jamy, kde si liečili boľavé končatiny. Chýry o liečivej horúcej vode sa rýchlo rozšírili do ďalekého okolia, prichádzalo stále viac reumatikov. V roku 1899 podnikavý miestny krčmár pozemky s termálnou vodou odkúpil, ohradil, nad prameňom postavil drevenú búdku a stanovil vstupné na 60 halierov za osobu. K väčšiemu rozmachu kúpeľov došlo v roku 1905 zásluhou Juraja Kellera. Odkúpil pozemky, požiadal o chemický rozbor vody a vybudoval tri bazény obložené dubovými doskami. Keller získal oprávnenie využívať vodu na liečebné účely a pozemky dal zaregistrovať do pozemkovej knihy pod názvom Zelený pozemok so sírkovým hydrogénovým prirodzeným horúcim prameňom. Voda dosahovala 42°C a využívali ju najmä jednoduchí ľudia. V rokoch 1919-1920 pribudla nová reštaurácia a kúpeľný dom pre hostí. Výdatnosť pôvodného vrtu začala po rokoch upadať a v roku 1964 sa podarilo nájsť nový prameň s teplotou 48,5°C, ktorý zásobuje Kováčske kúpele dodnes a patrí medzi najvýdatnejšie pramene na Slovensku. Zrekonštruované kúpele sa dodnes tešia mimoriadnej obľube a návštevnosti, okrem nich sa v Kováčovej nachádza aj termálne kúpalisko využívajúce rovnakú vodu. Vybudované bolo už v roku 1969 a pýši sa dlhodobou tradíciou. V roku 2013 bolo kúpalisko moderne zrekonštruované a dostalo názov Holidaypark. Novo vybudovaný areál ponúka štyri bazény s termálnou liečivou vodou. Súčasťou rekreačného bazéna je 100-metrový tobogan, dostupné sú tiež upravené športové plochy pre minigolf, volejbal alebo mini futbal.

Termálne kúpalisko Čajka, Bojnice

Kúpalisko Čajka sa nachádza v známom kúpeľnom mestečku Bojnice v Hornonitrianskej kotline. Je situované v mestskom lesoparku, hneď vedľa zoologickej záhrady s nezameniteľným výhľadom na Bojnický zámok. Liečivá termálna voda v bazénoch kúpaliska má pozitívne účinky na ľudský nervový systém. Návštevníci majú k dispozícii 50-metrový plavecký bazén, stredne veľký relaxačný bazén, dva detské bazény a rekreačný bazén s atrakciami. Teplota vody sa pohybuje medzi 26 - 33°C. Aktívny oddych ponúkajú volejbalové, futbalové a detské ihriská, návštevníci si môžu zahrať tiež obrí šach. Súčasťou areálu sú šatne, úschovňa predmetov a parkovisko pri vstupe. Bojnické kúpalisko v čarovnom prostredí pod zámkom je príjemným miestom na osvieženie počas horúcich letných dní.

Plážové kúpalisko AQUALAND, Banská Bystrica

Aqualand nájdeme v oddychovej časti centra Banskej Bystrice. Rozľahlý areál tvorí 2,5-hektárové prírodné jazero, šesť bazénov s minerálnou vodou, dva tobogany a 4–dráhová vodná šmykľavka. Prírodné jazero je obklopené zeleňou a udržiavanou piesočnatou plážou. Okrem plávania sa návštevníci môžu na jazere člnkovať alebo využiť vodné bicykle. K príjemnému relaxu sú k dispozícii pohodlné ležadlá, slnečníky a sprchy. V šiestich bazénoch rôznych veľkostí si prídu na svoje malí aj veľkí. Pre deti je k dispozícii detský zábavný park ponúkajúci trampolíny, nafukovacie šmykľavky, dráhu s autíčkami a detské člnky na batériový pohon, ako aj najrôznejšie preliezačky, hojdačky a pieskoviská. Dospelí môžu využiť tri ihriská na plážový volejbal, dve futbalové ihriská, minigolf, bowlingovú halu alebo stoly na stolný tenis. Súčasťou areálu je 11 bufetov s rýchlym občerstvením s bohatou ponukou jedál.

Kúpalisko Neresnica, Zvolen

Letné kúpalisko Neresnica sa nachádza v tichom podhorskom prostredí vo Zvolene. Tvoria ho štyri bazény – veľký plavecký bazén s vyhradeným priestorom na skákanie, stredný bazén, bazén s toboganom a plytký bazénik s fontánkou pre najmenších. Kúpalisko je známe priezračne čistou vodou vďaka jej neustálej cirkulácii cez čističku. Súčasťou kúpaliska sú ihrisko na plážový volejbal, stoly na stolný tenis, šatne so sprchami, bufet aj reštaurácia.

Letné kúpalisko Sunny, Martin

Kúpalisko Sunny sa nachádza neďaleko centra mesta Martin. Návštevníci majú k dispozícii 50-metrový plavecký bazén a detský bazén so šmykľavkou. Súčasťou areálu sú plochy na opaľovanie, trávnaté volejbalové ihrisko, ihrisko na futbal, posilňovňa, šatne a stánky s rýchlym občerstvením. Napriek potrebnej modernizácii patrí martinské kúpalisko k vyhľadávaným miestam letného oddychu.

Plážové kúpalisko, Žiar nad Hronom

Letné kúpalisko v Žiari nad Hronom ponúka svojim návštevníkom veľký bazén mušľovitého tvaru rozdelený na plaveckú a neplaveckú časť. Pre najmenších je k dispozícii zrekonštruovaný detský sedací bazén s vodným hríbom a chrličmi vody. Návštevníci si môžu zašportovať pri plážovom volejbale, nohejbale, stolnom tenise alebo bedmintone. K dispozícii sú tiež tri tenisové kurty s antukou a tri bufety s rýchlym občerstvením K prednostiam kúpaliska patrí veľká oddychová trávnatá plocha.

Kúpalisko Vodný svet, Číž

Súčasťou kúpeľov Číž, ktoré sú známe jedinečnou prírodnou liečivou vodou, je letné kúpalisko Vodný svet. Kúpele patria viac ako 100 rokov medzi vzácne zdroje jódovo-brómovej vody v celej Európe. Moderné kúpalisko Vodný svet je prístupné iba počas letnej sezóny. Návštevníci môžu využiť plavecký aj neplavecký bazén alebo relaxačný masážny bazén s vodnými tryskami. Deti sa dosýta vyšantia v detskom bazéne s vodnými atrakciami a na obľúbenej trojdráhovej šmykľavke. Areál ponúka mnoho možností športového vyžitia, nechýbajú bedminton, minigolf, tenis alebo ruské kolky. Občerstvenie je možné v troch bufetoch, prípadne v reštaurácii.

Letné kúpalisko Drienok, Mošovce

História výstavby mošovského kúpaliska Drienok siaha až do roku 1933. Kúpalisko bolo slávnostne otvorené 7. júna 1936, pričom v priebehu minulého storočia sa postupne upravovalo a modernizovalo až do dnešnej podoby. V súčasnosti návštevníkom ponúka štyri bazény obklopené priestranným a upraveným areálom. Voda v bazénoch je chladnejšia, je však vyhrievaná solárnym zariadením na 23 - 25°C. V areáli kúpaliska sú okrem možnosti ubytovania k dispozícii tenisové kurty, volejbalové či futbalové ihrisko a bufet. Športovo-rekreačný areál v peknom a pokojnom prostredí by sa mal v blízkej budúcnosti dočkať modernizácie.

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…