Na zámku Schloss Hof možno spoznať spôsoby cisárskych osláv
TASR
TASR

Na zámku Schloss Hof možno spoznať spôsoby cisárskych osláv

Na prehliadke zámkom návštevníci spoznávajú aj priestory a ich vybavenie z čias troch najvýznamnejších historických osobností, ktoré tam bývali.

Schloss Hof Foto: TASR/Miroslav Košírer

Bratislava/Schloss Hof 3. júna (TASR) – Po úspešnej minuloročnej výstave o Eugenovi Savojskom, staviteľovi najväčšieho cisárskeho vidieckeho sídla v Rakúsku - Schloss Hof, sa aj nová expozícia venuje histórii života v ňom. Vlaňajšia bola na počesť 350. výročia narodenia princa Eugena a súčasná pod názvom "Lesk a pôvab - oslavy na cisárskom dvore" až do 2. novembra prezentuje dvorný spoločenský zábavný život a honosné slávnosti.

Tento barokový zámok je lákavý a veľmi dostupný aj pre Slovákov. Je totiž najbližšie pri našej bývalej západnej hranici a cez Cyklomost slobody sa k nemu dá z Devínskej Novej Vsi dostať pešo. Niekoľko sto metrov za moderným mostom je dolná brána, ktorou sa vchádza do 58-hektárového a sedemterasového areálu s rôznymi budovami, lúkami a záhradami. Záhrady na tretej, štvrtej a piatej terase už skrášľuje 40.000 vysadených ročných a dvojročných rôznofarebných letničiek, ktoré lemujú aleje tvarovaných stromov.

"Najveľkolepejšie sa tu oslavovali korunovácie. Dôkazom sú veľkoplošné obrazy z osláv korunovácie kráľovnej Sisi a Jozefa II. za cisára rímskej ríše. Je tu aj cisárovo sklápacie kreslo, ktoré s ním putovalo na cestách. Nechýbajú koruny panovníkov, ani funebrácke, do truhly. V ďalších miestnostiach je výzdoba a stolovanie počas osláv," v barokovom kostýme sprevádza návštevníkov slovenská sprievodkyňa Jarmila Leitner.

Vo vitrínach sú dobové príbory, formy na pečenie, ovocný kôš z bronzu a všeličo vzácne. Z textových informácií v slovenčine pri exponátoch sa dá dozvedieť, že na hostine sa podávali rôzne prekvapenia: paštétové divy, pozlátený baránok alebo upečené dážďovky. Obrazy dokumentujú pánske poľovačky či slávnostný ohňostroj.

Na prehliadke zámkom návštevníci spoznávajú aj priestory a ich vybavenie z čias troch najvýznamnejších historických osobností, ktoré tam bývali. Okrem malého postavou, ale veľkého osvietenca, milovníka umenia a poľného maršala, ktorý si poradil s vojskami Osmanskej ríše - Eugena Savojského, je to rakúsko-uhorská panovníčka Mária Terézia a jej následník trónu Jozef II.

V apartmáne je napríklad servis, z ktorého cisár ráno pil, alebo hračky, s ktorými sa panovníčka rada hrávala so svojimi deťmi. Ba možno vidieť aj, na akej vysokej a veľkej posteli spávali. Sprístupnený je tiež zámocký klenot – baroková dvojpodlažná kaplnka s obrazmi talianskych umelcov aj vedľajšia priestranná štukatérsky vyzdobená slávnostná sieň s veľkými nástennými zrkadlami, troma lustrami a množstvom nástenných svietnikov, kde si možno vyskúšať dobové tance.

Vedenie zámku vychádza v ústrety slovenským návštevníkom, pre ktorých je každú nedeľu o 11.30 h a 13.30 h sprievod výstavou v slovenčine. Okrem toho počas slovenských štátnych sviatkov majú 20-percentnú zľavu na vstupnom.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…