V lete padajú hviezdy častejšie než inokedy
SITA
SITA

V lete padajú hviezdy častejšie než inokedy

Dôvodom častejšie padajúcich hviezd je aktivita niekoľkých meteorických rojov, z ktorých najhojnejším je roj Perzeíd.

BRATISLAVA 7. augusta - V letných mesiacoch možno na nočnej oblohe vidieť omnoho viac padajúcich hviezd než inokedy. Dôvodom je aktivita niekoľkých meteorických rojov, z ktorých najhojnejším je roj Perzeíd.

"Maximum činnosti roja nastáva každoročne okolo sviatku svätého Vavrinca, mučeníka upáleného v Ríme 10. augusta v roku 258. Preto sa Perzeidám v minulosti hovorilo slzy svätého Vavrinca," objasňuje Zuzana Kaňuchová z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Ak malé teliesko Slnečnej sústavy, ktoré nazývame meteoroid, vletí veľkou rýchlosťou do atmosféry Zeme, silne sa zahrieva a postupne taví. Nastáva takzvaná ablácia materiálu, ionizujú a excitujú sa tiež atómy okolitej atmosféry aj samotného meteoroidu.

Týmito procesmi dochádza k žiareniu a pozorujeme úkaz nazývaný meteor. Pri prelete veľmi jasných meteorov, bolidov, je dokonca možné počuť detonáciu. "Ak sa Zem na svojej dráhe okolo Slnka stretáva s hustejším prúdom meteoroidov, ktoré majú rovnaký pôvod a podobné dráhy, hovoríme o činnosti meteorického roja," uviedla Kaňuchová.

Roj Perzeíd tvoria pozostatky postupne sa rozpadajúcej kométy 109P/Swift-Tuttle a je jedným z najaktívnejších meteorických rojov už dlhé stáročia. Radiant roja, teda miesto na oblohe, z ktorého zdanlivo vylietavajú, je v súhvezdí Perzea, podľa ktorého dostal roj svoje meno.

Toto súhvezdie je v aktuálnom období pozorovateľné v našej zemepisnej šírke počas celej noci na severovýchodnom obzore. S postupom noci vychádza stále vyššie a vyššie nad východný obzor.

Roj Perzeíd je aktívny približne od 27. júla do 24. augusta. Maximum sa ten rok očakáva 12. augusta. Pozorovateľov na Slovensku nepoteší, že to bude počas dňa od 14:00 do 16:30.

Počas nocí okolo maxima bude Mesiac vstupovať do novu (v poslednej štvrti bude 9. augusta, nov nastane 17. augusta), a tak bude pozorovanie rušiť len málo. Perzeidy majú hojné zastúpenie jasných meteorov, a to vďaka ich vysokej rýchlosti pri vstupe do zemskej atmosféry až 59 kilometrov za sekundu.

Za dobrých pozorovacích podmienok, pod bezoblačným nebom a mimo pouličného osvetlenia možno spozorovať v priemere jeden meteor každú jednu až dve minúty. Astronómka Kaňuchová dodáva, že okrem Perzeíd je stále dosť aktívnych sporadických meteorov, ktoré sú v auguste činné.

Bohatšie sú napríklad Kappa Cygnidy, Severné a Južné delta Aquaridy. Stačí teda zájsť niekam za mesto, kde svetlá civilizácie nebudú rušiť a zadívať sa na oblohu.

Agentúru SITA informovala Beáta Obradovičová z PR Clinic, s.r.o.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…