Dobré noviny
Cestovný lexikón Slovenskej republiky 2014/2015 predstavili verejnosti
TASR
TASR

Cestovný lexikón Slovenskej republiky 2014/2015 predstavili verejnosti

Nový Cestovný lexikón SR, bohato ilustrovaný fotografiami, približuje čitateľovi zaujímavosti v jednotlivých samosprávnych krajoch Slovenska, múzeá a galérie, hotely, kúpeľné mestá.

Bratislava 30. mája (TASR) - Čerstvo vydaný Cestovný lexikón Slovenskej republiky 2014/2015 dnes prezentovali novinárom v Bratislave predstavitelia Klubu FIJET Slovenského syndikátu novinárov (SSN). Publikácia už po 17. raz prináša rozšírené informácie o Slovensku a jeho možnostiach v cestovnom ruchu, o rozvoji infraštruktúry v krajine a rôzne zaujímavosti v jednotlivých regiónoch v slovenskom, nemeckom a anglickom jazyku.

"Publikácia predstavuje národné parky, pamiatky zaradené do zoznamu UNESCO, národné kultúrne inštitúcie, výstavné siene a galérie, historické objekty a významné osobnosti. Jedným z najdôležitejších zámerov tvorcov je poukázať na potenciál a bohatú históriu slovenského kúpeľníctva, i na ďalšie možnosti ekonomického prínosu pre rozvoj cestovného ruchu v podmienkach Slovenskej republiky," uviedol podpredseda Klubu FIJET SSN Peter Kolník, konateľ spoločnosti ASTOR Slovakia, s.r.o., ktorá Cestovný lexikón vydala a autor projektu.

Súčasťou Cestovného lexikónu SR je každoročný doplnkový produkt Autoatlas Cestovného lexikónu SR. "V rámci Autoatlasu sa od minulej sezóny zameriavame na podporu rozvoja cyklistickej dopravy na území Slovenska a pripravili sme pre širokú cyklistickú obec už po druhý raz Cyklistický a motoristický atlas Slovenskej republiky. Aj jeho druhé vydanie ponúka komplexné prepojenie cyklistickej siete certifikovaných cyklistických trás s ich medzinárodným označením a identifikáciou," vyzdvihol Kolník.

Plno zaujímavostí

Nový Cestovný lexikón SR, bohato ilustrovaný fotografiami, približuje čitateľovi zaujímavosti v jednotlivých samosprávnych krajoch Slovenska, múzeá a galérie, hotely, kúpeľné mestá. Sú medzi nimi napríklad Slovenské národné múzeum či Múzeum mesta Bratislavy, najvýznamnejší medzinárodný hudobný festival na Slovensku - Bratislavské hudobné slávnosti, bratislavské korunovačné slávnosti a iné zaujímavosti. Publikácia Predstavuje Trnavu - prvé slobodné kráľovské mesto na území dnešného Slovenska a jeho početné sakrálne pamiatky, Múzeum mincí a medailí v Kremnici, Slovenské technické múzeum v Košiciach, stredoveké kráľovské banské mestá, mesto Vysoké Tatry, ako aj prírodu a pamiatky v podtatranskej oblasti, zaujímavé drevené kostolíky na východnom Slovensku.

Súčasťou tlačovej besedy boli aj informácie zástupkyne Klubu FIJET SSN Sylvie Maliarikovej, ktorá sa spolu s ďalšími dvomi kolegyňami zúčastnila v máji tohto roku na štvordňovej infoceste po Slovinsku pri príležitosti odovzdania ceny Zlaté jablko. Túto prestížnu cenu udeľuje od roku 1970 FIJET - Svetová federácia novinárov a spisovateľov píšucich o cestovnom ruchu, za vynikajúce výsledky v oblasti cestovného ruchu, ochrany prírody a kultúrneho dedičstva. Tentoraz cenu získal prevádzkovateľ svetoznámej slovinskej Postojinskej jaskyne - spoločnosť Postojnska jama. Postojinska jaskyňa získala cenu za to, že je krasovou jaskyňou mimoriadnej krásy a svetového mena i za to, že sa v nej v poslednom období uskutočnili mnohé zmeny, ponúkajú tam nové služby a vzdelávacie programy.

Už ste čítali?