Deti sa budú o nástrahách internetu učiť už v škôlke
TASR
TASR

Deti sa budú o nástrahách internetu učiť už v škôlke

Interaktívny workshop zameraný na prevenciu hravou formou si dnes ako prvé skúsili deti v bratislavskej škôlke Hviezdičky v Sade Janka Kráľa.

Bratislava 27. mája (TASR) – Slovenské deti sa už v škôlke majú učiť o tom, aké nástrahy na nich číhajú na internete alebo pri používaní mobilov a tabletov. Občianske združenie eSlovensko v spolupráci s Metodicko-pedagogickým centrom (MPC) ministerstva školstva v súčasnosti školí učiteľov materských škôl. Podľa prezidenta združenia a autora knihy OVCE.sk Mira Drobného by každá z asi 3000 škôlok na Slovensku mala byť pripravená na to, že deti sa s mobilmi, tabletmi či počítačmi stretávajú v čoraz útlejšom veku.

Slovenské deti sa už v škôlke majú učiť o tom, aké nástrahy na nich číhajú na internete alebo pri používaní mobilov a tabletov. Občianske združenie eSlovensko v spolupráci s Metodicko-pedagogickým centrom (MPC) ministerstva školstva v súčasnosti školí učiteľov materských škôl. Foto: TASR

„Výchova k bezpečnosti detí na internete sa u nás začína od základných škôl. No vidíme, ako sa posúva vek detí, ktoré používajú technológie, stále do nižších ročníkov. Rozhodli sme sa preto preškoľovať pracovníkov v škôlkach a tí začnú pracovať s deťmi,“ hovorí Drobný. Interaktívny workshop zameraný na prevenciu hravou formou si dnes ako prvé skúsili deti v bratislavskej škôlke Hviezdičky v Sade Janka Kráľa.

„Najväčšie ohrozenia, ktoré prichádzajú v detskom veku, sú spojené s tým, že deti sú veľmi dôverčivé, napríklad sa nechávajú fotiť cudzím ľuďom,“ uviedol prezident OZ eSlovensko. Deti sa preto formou hry naučia, ako reagovať v situáciách, keď ich chce niekto fotiť na verejnosti, ale aj to, že ich časté hranie sa s tabletom či mobilom môže dostať do problémov. S niektorými ohrozeniami na internete sa deti stretávajú v staršom veku, no podľa Drobného je lepšie, keď sú na to pripravené čo najskôr.

Školenia pracovníkov škôlok začali asi pred mesiacom. „Doteraz sme prešli asi päť krajov. Vždy si zavoláme pomocou MPC učiteľov škôlok. Máme tam workshop, prebieha tam aj mediálna výchova. Učitelia dostanú knihu Deti v sieti, kde si vedia prečítať zhrnutie ohrození, ktoré na deti číhajú a každá škôlka dostane aj knihu OVCE.sk. Usilujeme sa učiteľom ukázať základné hry, ako pracujeme s deťmi, aby si vštepili návyky, ktoré ešte nemajú,“ povedal o školení učiteľov autor knihy.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…