Slovensko patrí medzi krajiny, kde sa najmenej fajčí
Na Slovensku s fajčením prestávame, alebo sa o to pokúšame najmä pre cenu cigariet, nasleduje zdravie a kvôli blízkym.
BRATISLAVA 31. mája - Slovensko spoločne s Portugalskom sa delí o druhé miesto v rebríčku krajín EÚ s najnižším počtom fajčiarov.
Agentúru SITA o tom informovala Ingrid Ludviková z tlačového odboru Zastúpenia Európskej Komisie na Slovensku.
Ludviková poznamenala, že v súvislosti so Svetovým dňom bez tabaku, ktorý si pripomenieme vo štvrtok 31. mája, Európska komisia pripravila štúdiu o názoroch na tabak.
Na Slovensku a v Portugalsku podľa tejto štúdie fajčí 23 percent ľudí. Najmenej fajčiarov žije vo Švédsku (13 percent).
Na Slovensku "narastá aj trend skoncovania s týmto zlozvykom, od roku 2006 u nás narástol počet tých, ktorí sa rozhodli už si nezapáliť o 7 percent. V tomto smere patríme medzi tri krajiny kde počet ex fajčiarov v poslednom období narástol," uviedla Ludviková.
Slovensko je však na prvom mieste s najnižším počtom vyfajčených cigariet fajčiarmi, denne si zapália priemerne 11,7 cigarety.
Najviac denne vyfajčia na Cypre, a to 20,5 cigarety. Štúdia ukázala, že na Slovensku s fajčením prestávame, alebo sa o to pokúšame najmä pre cenu cigariet (54 percent), potom nasleduje zdravie (51 percent) a aj kvôli našim blízkym (47 percent).
Varovania majú efekt
Podľa prieskumu 15 percent Slovákov prestalo fajčiť vďaka varovaniam na škatuľkách.
Patríme do pätice krajín, kde takéto varovania majú najväčšiu šancu odradiť nás od tohto zlozvyku, dodala Ludviková.
Tabak je najčastejšou príčinou úmrtia v EÚ, ktorému sa dá predísť.
Každoročne zapríčiňuje v únii približne 700 000 predčasných úmrtí. Podľa štúdie v priemere 60 percent občanov súhlasí, aby boli zavedené opatrenia, vďaka ktorým budú tabak a tabakové výrobky menej zviditeľňované a atraktívne.
Najvyššiu podporu (76 percent) má umiestňovanie obrázkových varovaní na škatuľkách, hneď po nich nasleduje zvyšovanie daní z týchto produktov.
Najdôležitejšia je chuť tabaku
Zo štúdie ďalej vyplýva, že fajčí 28 percent občanov EÚ vo veku 15 a viac rokov. Až 70 percent fajčiarov a bývalých fajčiarov si navyklo fajčiť už pred dosiahnutím veku 18 rokov.
Najčastejším dôvodom, prečo s fajčením začať je vplyv okolia, 79 percent fajčiarov hovorí, že začali preto lebo fajčili ich kamaráti, 21 percent preto, že fajčiari boli aj rodičia.
Štúdia skúmala aj to, ako fajčiari nakupujú. Najdôležitejším faktorom pri výbere značky je chuť tabaku (84 percent), potom samotná značka (69 percent) a cena je na treťom mieste (65 percent).