Miami otočilo proti Indiane a ujalo sa vedenia v sérii

Štvrtý duel konferenčného finále je na programe v pondelok opäť na Floride.

New York 25. mája (TASR) - Basketbalisti Miami zvíťazili v sobotňajšom treťom zápase finále play off Východnej konferencie zámorskej NBA nad Indianou 99:87.

Paul George (24) bráni hráčovi Miami Chrisovi Boshovi v streľbe na kôš v zápase NBA Miami - Indiana Foto: TASR/AP

V sérii hranej na štyri víťazstvá sa Heat ako obhajcovia titulu ujali vedenia 2:1. Štvrtý duel konferenčného finále je na programe v pondelok opäť na Floride.

Pacers nastúpili do zápasu aj s Paulom Georgeom, ktorého v predchádzajúcom stretnutí pri súboji o loptu na zemi kopol do hlavy miamský Dwyane Wade. Georgeovi po zápase lekári diagnostikovali ľahký otras mozgu, ale počas troch dní sa dal do poriadku a v sobotu tak mohol hrať.

Úvod patril hosťom z Indianapolisu. Tí vyhrali prvú štvrtinu 21:14, v priebeh tej druhej ich náskok narástol až na rozdiel 15 bodov (22:37). Domáci minuli osem z prvých desiatich streleckých pokusov z poľa a do tempa sa dostali až po zmene strán. Efektný smeč LeBrona Jamesa sedem a pol minúty pred koncom tretej časti hry znamenal prvé vedenie Heat v zápase (52:51). Skóre sa potom menilo ako na hojdačke, žiadne z mužstiev sa nedostalo do výraznejšieho bodového trháku.

Za stavu 76:74 pre Miami však prišli veľké chvíle Raya Allena. Domáci ostrostrelec potvrdil pozíciu najlepšieho trojkára v súťaži, keď súpera poslal do kolien štyrmi úspešnými trojkovými pokusmi v posledných ôsmich minútach zápasu. Heat si už potom vedenie udržali až do záveru a napokon dosiahli šiestu výhru v play off na domácej palubovke, kde v tohtoročnej nadstavbovej časti ešte neprehrali. Hlavnou ofenzívnou zbraňou domácich bola opäť hra dvojice Jamesa s Wadeom, ktorí spolu zaznamenali 49 bodov. Prvý menovaný po zápase nezabudol pochváliť aj ostatných spoluhráčov.

"Celý tím hral dobre. Zaspali sme úvod, ale striedajúci hráči zabrali v kľúčovej druhej štvrtine a udržali nás v zápase. Po prestávke sa naša hra zlepšila a napokon sme po zásluhe triumfovali," komentoval duel James. Miamský tréner Erik Spoelstra vyzdvihol výkon 38-ročného Allena. "Nám robil toto isté v časoch, keď hrával za Boston. Je skvelé mať ho v tíme. Jeho skúsenosti, prehľad v hre a načasovanie dôležitých košov je obdivuhodné," nechal sa počuť Spoelstra. Jeho náprotivok Frank Vogel sa opäť sťažoval na nezvládnutý záver. "Opakoval sa scenár z druhého zápasu. Dobre sme začali, rýchlo sme si vytvorili náskok, ale v druhom polčase sme ho stratili vlastnými chybami. Heat majú množstvo skúseností zo zápasov v play off, zaváhania vedia okamžite využiť. Musíme hrať naplno celých 48 minút," komentoval stretnutie Vogel. Miami môže výrazne nakloniť postupové misky váh na svoju stranu vo štvrtom zápase, ten sa hrá na ich palubovke v noci na utorok.