Oltár Majstra Pavla reštaurujú v jeho spodnej časti
TASR
TASR

Oltár Majstra Pavla reštaurujú v jeho spodnej časti

Náklady na prvú etapu, ktorá bola realizovaná v minulom roku, sa vyšplhali na cca 176.000 eur. Druhá etapa si vyžiada ďalších cca 123.000 eur.

Na snímke pracovníci Oblastného reštaurátorského ateliériu v Levoči pracujú na lešení počas obnovy neskorogotického oltára Majstra Pavla v Chráme svätého Jakuba v Levoči v Levoči Foto: Tasr/Oliver Ondráš

Levoča 22. mája (TASR) – Práce na reštaurovaní najvyššieho gotického dreveného oltára na svete z dielne Majstra Pavla z Levoče v Kostole sv. Jakuba v Levoči pokračujú na jeho spodnej časti. V minulom roku sa ukončila obnova oltárneho nadstavca a príslušnej sochárskej výzdoby, ktorá bola staršia ako samotný oltár a nebola z dielne Majstra Pavla.

„Od januára sa začalo s výskumom oltárnej skrine, vrátane troch centrálnych sôch, oltárnych tabúľ, príslušnej architektúry a poslednej večere, ktorá sa nachádza v spodnom predele oltára,“ informoval dnes na tlačovej konferencii riaditeľ Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči Ivan Tkáč.

V súčasnosti sa pripravuje návrh na samotnú realizáciu reštaurátorských prác, z ktorých väčšia časť sa bude konať priamo v kostole. Týka sa to jednak troch hlavných sôch i oltárnych skríň, ktoré sú dosť rozmerné. Návštevníci kostola, ale aj veriaci, tak budú môcť úsilie reštaurátorov pozorovať priamo v teréne. „V ateliéri sa bude obnovovať len posledná večera, ktorá už bola z oltára demontovaná a bude sa na nej pracovať v zimnom období,“ dodal Tkáč. Takmer celý oltár je už momentálne zbavený hrubých prachových nánosov. Teraz sa chemicky dočisťuje tak, aby sa nepoškodil lak a ostatné časti.

Reštaurátorské práce neovplyvnia cestovný ruch

„Podarilo sa nám nájsť signatúru Majstra Pavla, prekrížené kramličky, umiestnené na pravom pleci sochy Jána zozadu, sú vryté do dreva,“ doplnil reštaurátor z ORA Juraj Maták. Momentálne na obnove oltára pracuje 13 ľudí. Pri príprave reštaurátori napríklad zistili aj aká je hmotnosť veľkých plastík. Najväčšia socha Márie má 168 kíl, sochy Jakuba a Jána okolo 110 kilogramov. Práce v súčasnosti reštaurátorom sťažuje chlad, keďže teplota sa v kostole pohybuje okolo 10 stupňov Celzia. Postupne by sa však mala zvyšovať a samotný postup prác by tak ovplyvniť nemala.

Reštaurátorské práce priamo v interiéri Kostola sv. Jakuba by nemali ovplyvniť cestovný ruch, skôr naopak. Predtým bola na oltári umiestnená plachta, teraz už môžu návštevníci vidieť jeho vrchnú časť, ktorá je už odkrytá a zároveň pozorovať práce na obnove spodnej časti vrátane hlavných sôch, ktoré sú vysunuté do popredia. „Tohtoroční turisti budú môcť na vlastné oči vidieť, čo neuvidia ľudia najbližších niekoľko desiatok rokov, keďže časť oltára je odhalená a na druhej sa pracuje,“ upozornil levočský dekan František Dlugoš.

Pôvodne chcel ORA ukončiť reštaurovanie do konca tohto roka, projekt sa však o niečo predĺži, keďže bola požiadavka zo strany Messerschmittovej nadácie, ktorá druhú etapu financuje, aby sa toto významné dielo urobilo precízne. Zároveň by mala vzniknúť kniha, ktorá reštaurátorské práce zmapuje. Náklady na prvú etapu, ktorá bola realizovaná v minulom roku, sa vyšplhali na cca 176.000 eur. Druhá etapa si vyžiada ďalších cca 123.000 eur. Naposledy oltár reštaurovali bratia Kotrbovci v 50-tych rokoch minulého storočia, keď bol v havarijnom stave. Okrem toho, že ho zachránili pred zničením, podarilo sa im zabezpečiť, že spodné časti dokážu udržať vrchnú časť, ktorá je dosť ťažká. Práce, ktoré levočskí reštaurátori realizujú v súčasnosti, by mali oltár zachovať na najbližších 100 rokov.

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…