Viete, čo bude s vami po 50-tke?

Viete, čo bude s vami po 50-tke?

Mnohí vo veku nad 50 rokov sú z únie rozčarovaní. Nestíhajú s modernými technológiami, pritom majú veľa životných skúseností, ktoré by mali odovzdávať mladým.

Je to slovenský paradox. Na jednej strane vychádzame z prieskumov ako takmer najväčší eurooptimisti v Európskej únii, na druhej strane sme na chvoste v účasti na voľbách do Európskeho parlamentu. „Z rozhovor s obyvateľmi Slovenska vidím, že mnohí vo veku nad 50 rokov sú z únie rozčarovaní. Nestíhajú s modernými technológiami, pritom majú veľa životných skúseností, ktoré by mali odovzdávať mladým. Nie o všetkom sa dá dočítať v internete. Na druhej strane tí mladí na to, čo s nimi bude po 50tke, ani nerozmýšľajú,“ vraví slovenský europoslanec za SDKÚ-DS Eduard Kukan, člen poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany. Zároveň dodáva: „Chcem sa ich zastať. Sú generáciou, ktorá nám vybojovala slobodu a najviac si odniesla reformy po roku 1989. Nesmieme zahadzovať ich skúsenosti.“

Práve Európska únia prináša nádej tejto generácii ľudí. Európsky parlament už prijal viaceré opatrenia, ktoré majú zabrániť diskriminácii seniorov a plánuje prijať ďalšie. K najaktuálnejším predpisom patrí smernica z apríla minulého roka, ktorá zakazuje diskrimináciu z dôvodu veku v oblasti prístupu k tovarom a službám, sociálnemu zabezpečeniu a vzdelávaniu. Na Slovensko takisto prúdia eurofondy, ktoré sa dajú použiť na dotovanie pracovných miest pre tieto vekové skupiny, prípadne na ich rekvalifikáciu. „Musíme vytvárať také podmienky, aby spoločnosť mohla čerpať zo skúseností starších ľudí pre rozvoj spoločnosti. Brusel už dávno pochopil, že ľudia v tomto veku v žiadnom prípade nepatria do starého železa. Navyše to, ako sa dnešní tridsiatnici správajú k päťdesiatnikom, sa im môže o dvadsať rokov vrátiť,“ hovorí Eduard Kukan. Aj preto je dôležité, aby Európa so svojimi inštitúciami počúvala a reagovala nielen hlasy mladých, ale aj skúsených ľudí po päťdesiatke.

(PR)

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…