Dobré noviny
Na Slovensku prebieha 220 klinických štúdií
TASR
TASR

Na Slovensku prebieha 220 klinických štúdií

Klinické skúšanie prebieha postupne v štyroch fázach a môže sa vykonávať v nemocniciach, na univerzitách, v obvodných a špecializovaných ambulanciách.

Ilustračné foto Foto: TASR/Daniel Veselský

Bratislava 21. mája (TASR) - Na Slovensku prebieha v súčasnosti 220 klinických štúdií, v rámci ktorých sa testujú nové lieky. Zdravotné poisťovne udávajú, že najčastejšie sa u nás realizujú klinické skúšania liekov na liečbu kardiovaskulárnych, onkologických, pľúcnych a gastroenterologických ochorení. V SR prebiehajú najčastejšie štúdie, ktoré trvajú približne dva roky. Vek účastníkov pre klinické skúšania nie je obmedzený.

U detí sa skúša prevažne účinok vakcín, ale aj lieky na hypertenziu, astmu, kožné ochorenia či na zriedkavé ochorenia ako cystická fibróza alebo skleróza multiplex. Na druhej strane sú testovania liekov určených aj pre staršie vekové kategórie a napríklad skúmajúce účinok kardiologických liekov, ktorý môže byť u nich iný ako u mladšej populácie.

"Na Slovensku nie je možné začať klinické skúšanie bez súhlasu príslušnej etickej komisie a Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Skúšania sú auditované, sledované inšpekciami, odbornými a etickými komisiami a pod dohľadom príslušných štátnych inštitúcií. Kritériá klinických skúšaní na detských pacientoch sú ešte prísnejšie. Okrem súhlasu etickej komisie a ŠÚKL musia Informovaný súhlas podpísať obaja rodičia," uviedla Hana Mrázová z Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu.

Úspešný vývoj jedného originálneho lieku trvá asi 14 rokov a stojí približne dve miliardy amerických dolárov.

Už ste čítali?