Briti poďakujú československým letcom, odhalia im pamätnú tabuľu
TASR
TASR

Briti poďakujú československým letcom, odhalia im pamätnú tabuľu

Spomienková akcia, v rámci ktorej bude odhalená, sa uskutoční 18. júna na Námestí Milana Rastislava Štefánika v Bratislave.

Na snímke pridelenec obrany Veľkej Británie plk. Andrew Shepherd na tlačovej konferencii k odhaleniu pamätnej tabule vojakom, ktorí bojovali v radoch RAF počas druhej svetovej vojny 21. mája 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 21. mája (TASR) - Britská komunita v Čechách a na Slovensku daruje pamätnú tabuľu padlým československým letcom, ktorí v Kráľovskom letectve (RAF) bojovali za oslobodenie Európy. Spomienková akcia, v rámci ktorej bude odhalená, sa uskutoční 18. júna na Námestí Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Ponad účastníkov spomienkovej akcie preletí aj historické lietadlo Spitfire s iniciálami slovenského letca Otta Smika. Informovala o tom dnes chargé d’affaires britského veľvyslanectva Gill Fraser.

"Jedným z historických míľnikov pre vybudovanie našich vzťahov bola druhá svetová vojna. Čechoslováci v nej bojovali po boku britských ozbrojených síl. Najdôležitejšia bola ich účasť v letectve, rovnako ako na bitke o Britániu. Som veľmi rada, že si britská komunita na Slovensku a v Českej republike uvedomuje tento neoceniteľný prínos a chce svoju vďaku vyjadriť aj takto," uviedla Fraser. Okrem Bratislavy odhalia pamätník aj v Prahe a to v podobe okrídleného leva.

Poďakovanie československým letcom

Na snímke v odraze obrazu vľavo dole brigádny generál a veterán britského kráľovského letectva - Royal Air Force (RAF) Milan Píka na tlačovej konferencii k odhaleniu pamätnej tabule vojakom, ktorí bojovali v radoch RAF počas druhej svetovej vojny 21. mája 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Ako uviedol vojenský pridelenec na Slovensku Andrew Shepherd, britský ľud doteraz nevyjadril hmatateľným spôsobom poďakovanie československým letcom. "Aby sme to uviedli na správnu mieru, začali sme komunikovať s českou a slovenskou komunitou," priblížil Shepherd s tým, že sa im podarilo vyzbierať 100.000 libier. Peniaze budú rozdelené na odhalenie pamätníkov v Prahe a Bratislave a zvyšok pôjde na starostlivosť o vojnových veteránov a vdovy po nich z druhej svetovej vojny v domove dôchodcov Sue Ryder v Prahe. "Umiestnenie tejto pamätnej tabule nie je len pamiatkou na 2500 statočných vojakov, ale je aj oslavou priateľstva medzi Britmi, Slovákmi a Čechmi," dodal Shepherd.

Podľa vojnového veterána Milana Píku je odhalenie pamätníka príspevkom k spoločnej histórii. "Bojovali sme všetci za jedno, za porážku nacizmu a za to, aby sme sa mohli vrátiť do svojej vlasti," povedal Píka, ktorý pôsobil počas vojny ako dôstojník Československého doplňovacieho strediska v britskom Cosforde. Ako dodal, pre československých vojakov sa Británia stala druhým domovom.

V RAF bojovalo približne 2460 československých letcov vrátane 25 ženských pomocných leteckých zborov (WAAF).

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…