Prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella má 50 rokov
TASR
TASR

Prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella má 50 rokov

Jeho pobyt vo vesmíre trval sedem dní 21 hodín a 56 minút. Skončil sa 28. februára 1999 o 03.15 h SEČ mäkkým pristátím v zasneženej kazašskej stepi.

Astronaut Ivan Bella, archívne foto Foto: FOTO TASR ARCHÍV Vladimír Benko

Bratislava 21. mája (TASR) - Prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella sa v stredu dožíva okrúhleho životného jubilea - 50 rokov.

Ivan Bella sa narodil 21. mája 1964 v Brezne. V rokoch 1979-1983 študoval na Vojenskom gymnáziu v Banskej Bystrici. V štúdiu pokračoval na Vysokej vojenskej leteckej škole SNP v Košiciach (1983-1987). Od roku 1983 bol pilotom. Od roku 1993 slúžil v 33. leteckej základni stíhacích a bombardovacích lietadiel v Malackách. Lietal na strojoch MiG-21 a SU-22.

V auguste 1998 vybrali Ivana Bellu za člena hlavnej rusko-francúzsko-slovenskej posádky 27. expedície na vesmírnu stanicu Mir. Jeho let sa konal na základe uznesenia vlády z roku 1997. Celkové náklady na experiment dosiahli výšku 15,6 milióna Sk a boli uvoľnené v rámci deblokácie ruského dlhu.

Ruský lekár meria pulz prvému slovenskému kozmonautovi Ivanovi Bellovi krátko po pristátí 28. februára 1999 v kazašskej stepi neďaleko mesta Arkalyk Foto: TASR/Vladimír Benko

Prísnymi testami prešiel Ivan Bella a absolvoval takmer rok trvajúci náročný výcvik v centre pre prípravu kozmonautov v ruskom Hviezdnom mestečku. Raketa Sojuz TM-29 sa z kozmického strediska Bajkonur v Kazachstane vzniesla 20. februára 1999 a 22. februára toho roku sa spojila s ruskou orbitálnou stanicou Mir. Ivan Bella na orbite vykonal viacero pokusov v oblasti lekárskej vedy, jedinečný bol najmä test s prepelicami zameraný na možnosť ich prežitia počas dlhodobých letov.

Galéria: Ivan Bella - prvý slovenský kozmonaut

Jeho pobyt vo vesmíre trval sedem dní 21 hodín a 56 minút. Skončil sa 28. februára 1999 o 03.15 h SEČ mäkkým pristátím v zasneženej kazašskej stepi.

Po misii v kozme Bella pôsobil na Ministerstve obrany SR, v roku 2004 sa stal pridelencom obrany SR na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v ruskej Moskve. V lete 2007 ukončil svoje pôsobenie na tomto poste. V roku 2013 sa stal pridelencom Ministerstva obrany SR na Ukrajine.

Prezident SR v roku 1999 prepožičal Ivanovi Bellovi štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. V apríli 1999 udelilo mesto Brezno svojmu rodákovi čestné občianstvo. Meno slovenského kozmonauta nesie od roku 1999 asteroid Ivanbella s priemerom približne šesť km.

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…