Štartuje dobrovoľnícka sezóna, rozšírená bude aj o ekologické aktivity
TASR
TASR

Štartuje dobrovoľnícka sezóna, rozšírená bude aj o ekologické aktivity

Minulý rok do Vysokých Tatier zavítalo až 180 dobrovoľníkov.

Ilustračné foto FOTO TASR/Milan Kapusta

Starý Smokovec 20. mája (TASR) – Po minuloročnej prvej dobrovoľníckej sezóne, kedy do Vysokých Tatier počas leta zavítalo 180 dobrovoľníkov, štartuje Tatranský okrášľovací spolok (TOS) novú sezónu. Tá by sa mala oficiálne začať v júni, ale pre minulotýždňovú kalamitu je predpoklad, že dobrovoľníci začnú na spriechodnení turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku (TANAP) pracovať už skôr.

„V tejto sezóne nás čaká opäť veľa práce, dobrovoľníci sa už pomaly prihlasujú v záujme pomôcť Tatrám. Budú pomáhať pri údržbe turistických chodníkov, teda ich prerezávaní a čistení drenážnych odpustov, opravovať lavičky, zbierať odpad, ale pomáhať budú aj pri prevádzke Galérie Encián na Skalnatom plese, či pri edukačných aktivitách,“ vymenúva Patrik Kolesár z TOS.

Lesníci ešte nemajú presne zmapované škody na turistických chodníkoch, podľa neho je však predpoklad, že dobrovoľníci budú pomáhať v rámci celej siete turistických chodníkov od Tatranskej Lomnice až po Podbanské.

Dobrovoľníci budú počas týždňových turnusov bezplatne ubytovaní v Dome hostí na Skalnatom plese. Týždenná kapacita sa oproti minulému roku zvýšila z 15 na 20 dobrovoľníkov. Tím, ktorý im bude k dispozícii a bude s nimi pracovať aj v teréne, je zložený aj z odchovancov detských domovov. „Tohtoročnou novinkou je okrem iného aj nová webová stránka www.krajsietatry.sk, kde nájdu záujemcovia všetky potrebné informácie, vrátane registračného formulára a zoznamu projektov a turnusov,“ upozornil Kolesár.

Predpokladá, že počas letnej sezóny príde do Vysokých Tatier viac dobrovoľníkov, ako tomu bolo po minulé roky. Podporiť Slovákov by mali aj kolegovia z Poľska, Česka či Talianska. „Rozbiehame postupne spoluprácu aj s Maďarmi a komunikujeme aj s Nemcami,“ doplnil Kolesár. Podmienkou na túto sezónu je po skúsenostiach z lyžiarskych Majstrovstiev sveta juniorov v Jasnej a po minuloročnej sezóne poistenie. Dobrovoľníci budú musieť odpracovať denne šesť hodín päť dní v týždni. Vzhľadom na požiadavky dobrovoľníkov sa činnosti, ktoré budú v teréne vykonávať, rozšíria aj o ekologické aktivity. V tomto smere rozvíja TOS spoluprácu so Správou Národného parku Nízke Tatry.

„Cieľom Tatranskej dobrovoľníckej služby je prostredníctvom verejnoprospešnej, nezištnej a dobrovoľnej práce v prospech Tatier prispieť k osobnému a duchovnému rozvoju ľudí, vytváraniu priateľstiev a vzájomných väzieb medzi ľuďmi, zároveň budovaniu hodnôt a vzťahu k prírodným, kultúrnym a historickým tradíciám Tatier,“ uzavrel Kolesár s tým, že cieľom dobrovoľníctva je aj búrať mýtus o tom, že Tatry sú komerčné a neprístupné.

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…