Slovensko poslalo do Bosny materiálnu humanitárnu pomoc
TASR
TASR

Slovensko poslalo do Bosny materiálnu humanitárnu pomoc

Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.\n

Zamestnanci macedónskeho Červeného kríža ukladujú krabice obsahujúce potraviny, ktoré sú súčasťou humanitárnej pomoci pre zaplavené územia Srbska a Bosny a Hercegoviny v sklade Červeného kríža v Skopje 19. mája 2014. Najhoršie záplavy na Balkáne za viac ako storočie si v Srbsku, Bosne a Hercegovine a Chorvátsku vyžiadali už najmenej 35 obetí. Foto: TASR/AP

Bratislava 19. mája (TASR) - Ministerstvo vnútra SR poskytlo materiálnu pomoc za vyše 50.000 eur mestu Bijeljina v Bosne a Hercegovine, ktoré zasiahli povodne. Informoval o tom dnes Petar Lazarov z tlačového oddelenia kancelárie ministra vnútra.

"Napriek kalamitnej situácii na našom území, poskytlo Ministerstvo vnútra SR zo svojich zásob materiálnu humanitárnu pomoc pozostávajúcu z kalových čerpadiel, elektrocentrál, protipovodňových vriec, plášťov do dažďa a gumovej obuvi v celkovej hodnote 51.367,34 eura," informoval Lazarov. Rezort tiež zabezpečil prepravu nákladu do Bosny a Hercegoviny. Odovzdali ho 18. mája o 10.00 h v meste Brčko. Ministerstvo vnútra SR dostalo žiadosť o materiálnu humanitárnu pomoc pre povodňami postihnuté mesto prostredníctvom ERCC Brusel. Minister vnútra Robert Kaliňák a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák s poskytnutím humanitárnej pomoci podľa Lazarova súhlasili.

SKCH vyhlásila zbierku pre Bosnu a Srbsko

Slovenská katolícka charita (SKCH) sa rozhodla vyčleniť zo svojho krízového fondu 5000 eur na pomoc obyvateľom Srbska a Bosny a Hercegoviny (BaH), ktorých počas uplynulých dní zasiahli ničivé povodne. Keďže veľká voda spôsobila škody obrovského rozsahu, SKCH vyhlásila aj verejnú zbierku. TASR o tom informoval hovorca SKCH Lukáš Melicher.

"Balkán zasiahla tisícročná voda. Naši partneri Caritas Srbsko a Caritas Bosna a Hercegovina nás naliehavo prosili o pomoc, lebo situácia je naozaj kritická. Tisíce ľudí museli opustiť svoje domovy. S prosbou, aby sme pomohli Srbsku, nás oslovovali aj Srbi žijúci na Slovensku," uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Ako dodal, samotné odstraňovanie následkov povodní si vyžiada veľa práce a prostriedkov, a preto sa SKCH rozhodla vyhlásiť verejnú zbierku.

Finančne podporiť zbierku je možné ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500, variabilný symbol je 213 alebo priamo na stránke www.charita.sk. Výnos zbierky SKCH použije na podporu rodín, ktoré veľká voda obrala o majetok, a na odstraňovanie následkov povodní v spolupráci s partnerskými organizáciami Caritas Srbsko a Caritas Bosna a Hercegovina.

SKCH pomáha aj pri odstraňovaní následkov povodní na Slovensku. "V súčasnosti monitorujeme situáciu a dávame si dokopy požiadavky od zaplavených obcí. V polovici týždňa budeme distribuovať vysúšače, dezinfekčné a čistiace prostriedky a inú materiálnu pomoc do viac ako 10 postihnutých obcí v Prešovskom a Košickom kraji," doplnil Gumulák.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…