Dobré noviny
Najpopulárnejšiou prvou dámou USA bola zatiaľ J. Kennedyová-Onassisová
TASR
TASR

Najpopulárnejšiou prvou dámou USA bola zatiaľ J. Kennedyová-Onassisová

Jackie Kennedyovú mali radi obyčajní ľudia, ale aj štátnici a politici.

Jacqueline Kennedyová - Onassisová Foto: biagioprivitera.it

New York/Bratislava 18. mája (TASR) – "Získala si náš národ i celý svet svojou inteligenciou, eleganciou a pôvabom", týmito slovami vzdal hold zosnulej Jackie Kennedyovej-Onassisovej vtedajší prezident Spojených štátov amerických (USA) Bill Clinton.

V pondelok 19. mája uplynie 20 rokov od jej skonu.

Jacqueline (Jackie) Kennedyová-Onassisová bola obdivuhodná žena. Stala sa jednou z najpopulárnejších osôb na svete, získala status celebrity, bola módnou ikonou, bojovníčkou za ľudské práva a v neposlednom rade Prvou dámou Ameriky – manželkou 35. prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho (JFK). Mali ju radi obyčajní ľudia, ale aj štátnici a politici.

Na archívnej snímke z 22. novembra 1963 americký prezident John F. Kennedy a jeho manželka Jacqueline Kennedyová po príchode na letisko v Dallase. Foto: TASR/AP

Narodila sa 28. júla 1929 v americkom New Yorku, v bohatej rodine Janet Leeovej a Johna V. Bouviera III. Bola veľmi múdra a nadaná. Už v detstve sa venovala lakrosu, maľovaniu a čítaniu kníh. Mala sestru a po rozvode rodičov jej pribudli i dvaja nevlastní súrodenci. Študovala na elitnej Vassar College. Univerzitu navštevovala najskôr v New Yorku a potom ju prijali na prestížnu Sorbonne v Paríži vo Francúzsku. Tam vydržala jeden rok a štúdiá dokončila na George Washington University v americkom Washingtone, ktorú skončila s titulom.

Hneď po škole začala pracovať ako fotoreportérka pre denník The Washington Times-Herald. Vďaka svojmu povolaniu sa zoznámila s Kennedym (JFK).

V septembri 1953 sa v Newporte na Rhode Islande zosobášili. Veľkolepej svadbe (na hostine bolo 1200 hostí) požehnal aj pápež.

Jacqueline Kennedyová v deň sobáša s Johnom Kennedym Foto: TASR/AP

Po svadbe bývali v Georgetowne vo Washingtone, kde Jackie Kennedyová navštevovala na tamojšej univerzite semináre dejín USA. Vďaka znalosti cudzích jazykov (francúzština a španielčina) prekladala pre manžela politické texty. Manželia Kennedyovci mali spolu štyri deti: dcéru Arabell (1956, narodila sa mŕtva) dcéru Caroline (1957), syna Johna mladšieho (1960) a syna Patricka (1963, zomrel niekoľko dní po narodení). Už vtedy predstavovali ideu dokonalej rodiny. Aj napriek tomu, že Kennedy mal počas prezidentovania niekoľko milostných afér, Jackie nepokazila spolužitie žiadnym škandálom.

35. prezident USA J. F. Kennedy. Dňa 22. novembra 2013 uplynie od atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho 50 rokov. Stalo sa to 22. novembra 1963 počas jeho cesty po Texase, ktorú absolvoval v súvislosti s blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Foto: TASR/AP

V roku 1961 sa Kennedy (JFK) stal 35. prezidentom USA. Jackie sa starala o deti. Presvedčila americký Kongres, aby Biely dom vyhlásili za národnú historickú pamiatku. Pustila sa do jeho veľkej rekonštrukcie a spolupracovala na vydaní prvého sprievodcu Bielym domom. Ako prvá ho predstavila aj pred kamerami. Z Washingtonu sa stalo kultúrne centrum a do sídla prezidenta boli pozývaní intelektuáli i umelci. Spolupodieľala sa tiež na výsadbe záhrady na východnej strane s názvom Ružová záhrada, dnes sa volá po nej.

V novembri 1963 sprevádzala svojho manžela na predvolebnej kampani v Texase, kde 22. novembra v Dallase spáchali na Kennedyho atentát. Prezident Kennedy v ten deň zomrel.

Na archívnej snímke z 22. novembra 1963 americký prezident John F. Kennedy a prvá dáma USA Jacqueline Kennedyová sedia v špeciálnom otvorenom lincolne počas jazdy na Elm Street v Dallase. Foto: TASR/AP

Po atentáte ustúpila na čas do úzadia. Aj s deťmi sa odsťahovala do New Yorku. Vtedajší politici o nej uvažovali ako o budúcej viceprezidentke, senátorke alebo veľvyslankyni vo Francúzsku. Všetky ponuky odmietla. Nechala vybudovať John F. Kennedy Memorial Library v Bostone. V roku 1968 spáchali atentát na brata jej muža, Roberta Kennedyho. Zomrel a to rozhodlo, aby odišla z Ameriky.

Na archívnej snímke z 25. novembra 1963 trojročný John F. Kennedy mladší salutuje pred truhlou svojho zavraždeného otca Johna F. Kennedyho. Vdova Jacqueline Kennedyová (uprostred) a dcéra Caroline Kennedyová stoja s bratmi je zavraždeného manžela, Edwardom Kennedym (vľavo) a Robertom Kennedym. Foto: TASR/AP

Necelých päť rokov po smrti Kennedyho v októbri 1968 uzatvorila s gréckym lodiarskym magnátom a miliardárom Aristotelom Onassisom tajnú predmanželskú zmluvu. Za päťročné manželstvo jej sľúbil 20 miliónov dolárov a v prípade jeho úmrtia ďalších 20 miliónov. Sklamanie Američanov bolo obrovské. Väčšina nemohla pochopiť ako si po šarmantnom a mladom prezidentovi mohla vziať cynického vtedy 62 ročného miliardára. Označovali ju za zlatokopku. Grécky novinár Dimitris Limberopoulos vtedy napísal: "Jackie bola pre Američanov sväticou, ikonou. Onassis zvesil ikonu zo steny a hodil ju na posteľ". Kríza vo vzťahu s lodiarom prišla po piatich rokoch, keď Onassisovi zomrel jediný syn. Natoľko začal trúchliť, až z toho ochorel a v roku 1975 zomrel. Boj o dedičstvo bol veľký a Jackie Kennedyová-Onassisová nakoniec získala 26 miliónov dolárov.

Slávna Onassisova jachta Foto: TASR/AP

Po smrti Onassisa sa rozhodla pracovať. Keďže vždy rada písala a vyštudovala literatúru, zamestnala sa ako redaktorka vo Viking Press. Od roku 1977 bola zástupkyňou šéfredaktorky vo vydavateľstve Doubleday. Od roku 1985 žila s belgickým obchodníkom s diamantmi Mauriciom Tempelmanom. Údajne sa s ním tajne zosobášila.

V januári 1994 jej diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlín. Lekári, ale aj rodina boli optimistickí, Jackie Kennedyová-Onassisová na naliehanie svojej dcéry prestala fajčiť. Po dvoch mesiacoch sa jej stav ale zhoršil.

Na snímke zo 4. júna 1983 sú zľava Jacqueline Kennedyová Onassisová s deťmi Johnom F. Kennedym Jr., Carolinou Kennedyovou a švagrom Tedom Kennedym na promócii Johna F. Kennedyho Jr. na Brownovej univerzite v Providence v štáte Rhode Island. Foto: TASR/AP

Po rozhodnutí lekárov, že už nemá význam pokračovať v liečbe ju prepustili domov. Na druhý deň, 19. mája 1994 vo večerných hodinách zomrela vo svojom apartmáne na Fifth Avenue v Manhattane v USA v kruhu svojej rodiny.

Pochovaná je na Arlingtonskom národnom cintoríne vedľa svojho prvého manžela Johna F. Kennedyho a ich dvoch detí. Jej syn John zomrel v roku 1999 pri leteckom nešťastí. Dcéra Caroline je právničkou, editorkou knižných bestsellerov a od novembra 2013 americkou veľvyslankyňou v Japonsku.

Caroline Kennedyová, dcéra J.F. Kennedyho Foto: TASR

Už ste čítali?