Pod hradom Červený Kameň chcú chovať opice, vzniknúť tam má zoologická
TASR
TASR

Pod hradom Červený Kameň chcú chovať opice, vzniknúť tam má zoologická

Navrhovateľ predpokladá, že práce na novej zoo ukončí v marci 2016 a počíta s nákladmi do 400.000 eur.

Hrad Červený Kameň Foto: TASR/ Michal Svítok

Bratislava 18. mája (TASR) - Pod hradom Červený Kameň by mali návštevníci o necelé dva roky nájsť aj zoologickú záhradu. Blízko obce Píla chcú totiž chovať pôvodne divo žijúce aj hospodárske zvieratá. Práce na vytvorení novej zoo plánujú odštartovať v septembri tohto roku. Vyplýva to zo zverejneného zámeru, ktorý na posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA predložila obec Píla spolu s firmou J&D Media.

"Zoo bude orientovaná predovšetkým na chov primátov a jej cieľom je stať sa najväčším chovom malých primátov v strednej Európe s orientáciou na kontaktný chov," uvádza sa v zámere. Návštevníci by tak mali mať možnosť kŕmiť opice pod odborným dohľadom. V zoo nájdu najmä pazúrikovité primáty tamaríny a kosmáče, makaky, hulmany a malpy, celkovo 100 primátov 30 druhov.

Okrem opíc chcú pod hradom chovať aj menšie cicavce a hospodárske zvieratá, napríklad minikozičky, poníky, miniovečky, miniprasiatka, zajace, hydinu, lamy či minisomáriky. V zoo rátajú aj s druhmi, ako sú lamy, zebu či ťavy, avšak tých bude len približne desať jedincov. S chovom veľkých šeliem sa v projekte nepočíta, výnimkou môže byť mačka bengálska či rys, ak budú v zoo schopní sa o ne postarať.

Súčasťou projektu je vybudovanie tropického pavilónu a hospodárskeho dvora, kde sa bude dať vstupovať medzi zvieratá a kŕmiť ich. "Zároveň sa budú pestovať poľnohospodárske plodiny za účelom obživy chovaných jedincov," uvádza sa v zámere. Zoo má vyrásť mimo zastavaného územia obcí Píla a Budmerice, byť energeticky a čiastočne potravinovo sebestačná.

Navrhovateľ tvrdí, že chce novou zoo jednak informovať verejnosť o problematike chovu exotických zvierat v zajatí, ale tiež ponúknuť azyl pre nechcené a problematické exotické zvieratá zo súkromných chovov či zoologických záhrad. "Momentálne väčšinu nášho chovu tvoria jedince, ktoré nie sú vhodné na ďalší reprodukčný chov z dôvodu ich fyzických porúch alebo neznalosti starostlivosti o mláďatá," vysvetľuje navrhovateľ s tým, že v chovoch má dnes aj jedincov, o ktoré sa ich pôvodní majitelia už nemôžu alebo nechcú starať a nemajú ich kam dať. "V praxi sa potom stáva, že tieto jedince, sa dostávajú do rúk 'množiteľom', ktorých vidina zisku obmedzila natoľko, že produkujú geneticky poškodené a príbuzné jedince."

Zisk z prednášok, workshopov a vstupného chce firma použiť opäť na starostlivosť o ďalšie nechcené a odvrhnuté jedince. Okrem vzdelávacej funkcie plánuje zoo organizovať napríklad detské tábory pre deti z okolia či rôzne kreatívne dielne a kurzy maľovania a kreslenia zvierat priamo v zoo.

Navrhovateľ predpokladá, že práce na novej zoo ukončí v marci 2016 a počíta s nákladmi do 400.000 eur.

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…