Znovuzvolenie Harabina si neželá takmer polovica Slovákov
SITA
SITA

Znovuzvolenie Harabina si neželá takmer polovica Slovákov

Z výsledkov prieskumu vyplýva, že občania si želajú zmenu na poste šéfa slovenskej justície.

BRATISLAVA 18. mája – Štefan Harabin by podľa takmer polovice respondentov prieskumu agentúry FOCUS pre združenie VIA IURIS nemal byť znovu zvolený za predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. Proti jeho opätovnému zvoleniu sa vyslovilo 46,7 percenta opýtaných. Za to, aby pokračoval v tejto funkcii, bolo 19 percent respondentov. Ďalších 34,3 percenta účastníkov prieskumu sa nevedelo vyjadriť. "Z výsledkov prieskumu vyplýva, že občania si želajú zmenu na poste šéfa slovenskej justície," zdôraznil výkonný riaditeľ VIA IURIS Milan Šagát.

Agentúra FOCUS robila prieskum verejnej mienky pre VIA IURIS od 6. do 13. mája na vzorke 1017 respondentov. Tí odpovedali na otázku, či by mal, alebo nemal byť Štefan Harabin opätovne zvolený za predsedu Najvyššieho súdu SR.

Ďalšiu otázku: Prečo si myslíte, že by Štefan Harabin nemal byť opätovne zvolený za predsedu NS SR? položili iba tým respondentom, ktorí si mysleli, že Štefan Harabin by nemal byť opätovne zvolený za predsedu Najvyššieho súdu SR (počet takto odpovedajúcich respondentov bol 475). Z nich si 39,6 percenta myslí, že Harabin má zlé renomé, resp. aféry. Ďalších 33,5 percenta týchto opýtaných svoj názor opierajú o potrebu zmeny v justícii.

Podľa 19,6 percenta z tých, ktorí by Harabina nechceli ďalej v čele NS SR, je nedôveryhodný, resp. bezcharakterný. Za nekompetentného ho považuje 18,1 percenta tejto časti respondentov, podľa ďalších 16,2 percenta je nesympatický, resp. arogantný a podľa 6,7 percenta nie je politicky nezávislý. Z účastníkov, podľa ktorých by Harabin nemal byť znovu zvolený za predsedu NS SR, si 6,5 percenta myslí, že zneužíva moc, 3,6 percenta uviedlo iné odpovede a 1,9 percenta týchto respondentov nevedelo odpovedať. V tomto prípade išlo o zakódovanú otvorenú otázku – respondenti mali možnosť viacerých odpovedí, preto je súčet percent viac ako 100 percent.

Nového predsedu najvyššieho súdu bude Súdna rada SR voliť v pondelok 19. mája v Sobranciach. V súboji o toto kreslo sa stretnú traja kandidáti - súčasný predseda NS SR Štefan Harabin, predsedníčka občianskoprávneho kolégia a sudkyňa NS SR Jana Bajánková a predsedníčka senátu správneho kolégia NS SR Zuzana Ďurišová.

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…