Dobré noviny
Slováci podľa cestovateľa Fellnera nadávajú na všetko
SITA, Dobré noviny
SITA, Dobré noviny

Slováci podľa cestovateľa Fellnera nadávajú na všetko

Cestovateľ a majoritný majiteľ cestovnej kacelárie Ľuboš Felner chce vstúpiť do politiky. Odpovede ponúka v rozhovore.

Ste ženatý, máte tri deti a vaša rodina žije na Slovensku. Prečo? Veď ste precestovali celý svet. Žije sa tu tak dobre?

Najlepšie. Ja hovorím, že sa nám tu žije lepšie ako v USA. My Slováci nejako nadávame na všetko. Asi je to nejaký postkomunistický syndróm. Máme pitnú vodu z kohútika. Môžeme večer vyjsť na ulicu. To nemôžete v niektorých štvrtiach Paríža. V Afrike, Duale – najväčšom meste Kamerunu neexistuje vyjsť večer von. To by vás ihneď okradli či dokonca zabili. Príroda sa nám zadarmo štyrikrát ročne "prezlieka”. Práve som sa vrátil z trópov Pacifiku, kde je celý rok 35 stupňov, dusno, potíte sa stále, každý rok máte tajfún a zemetrasenie. My sa naozaj máme dobre. Ale musíme si uvedomiť, že musíme na tom všetkom pracovať viac.

Koľko krajín ste pochodili?

Nerátam si to. Nie som škrtač.

V ktorých ste neboli?

Bol som na všetkých kontinentoch vrátane Anktarktídy. Prešiel som rovník asi 100-krát. Napríklad v Indii som bol tesne pred voľbami 42-krát. Neškrtám si to, ale je to naozaj veľa.

Prečo ste sa rozhodli vstúpiť do politiky?

Som známy tým, že som nikdy nezobral úplatok. A viem, že pokiaľ budem v politike, moja firma nedostane štátnu zákazku. Ani doteraz ju nedostala. Pointa je v tom, že som sa vždy snažil žiť zmysluplný život a firma, ktorú mám, je unikátna v tom, že robí zmysluplné inteligentné zájazdy. A ja verím v perspektívu Slovenska. Mladým na školách hovorím – žiadny exodus. Vy sa musíte presadiť tu. Tu je miesto pre vás. Klientelizmus prebujnel na Slovensku ako rakovina, je všade a ničí vieru mladých v to, že môžu sami niečo dosiahnúť, ten tzv. "americký sen”. Ja chcem byť jedným z tých, čo sem prinesú vieru v tzv. "slovenský sen”. Som si istý, že sa to dá! Som toho dôkazom. Aj v politike bude moje heslo nekradnúť a tvrdšie pracovať.

Prečo ste prijali miesto práve na kandidátke KDH?

Dôveroval som dohode medzi Jánom Figeľom a Alojzom Hlinom. Prijal som ju. S KDH nemám žiaden problém. Bol som vždy pravicový volič, vždy som bol konzervatívec. Keďže som väčšiu časť roka mimo republiku, tak nevnímam slovenskú politickú scénu len z pohaľadu pol roka alebo roka. Keď som sa objavil na kandidátke, vela ľudí mi povedalo, že to vnímajú negatívne. Hovorili: "Ľubo, teba budem voliť, ale si na tej kandidátke KDH!” A moja odpoveď bola: "A za koho by som mal kandidovať?” Potom bolo chvíľu zamyslenie, tri sekundy a potom odpoveď: "Máš pravdu, veď vlastne neexistuje iná strana, ktorú by sme mali voliť”. V mojom ponímaní, z pohľadu niekoho, kto má 22 ročnú firmu – a KDH má 24 rokov, ja si vážim niekoho, kto vydržal tak dlho. Viem, ako je to ťažké v mediálnom prostredí. Chyba Slovenska je, že si neváži vlastné osobnosti. Keby bol Václav Havel na Slovensku, my by sme ho dokázali zničiť. Pre mňa KDH nie je problém. Prechádzal som si program KDH, knihy Jána Figeľa a s 99 % súhlasím.

V čom si myslíte, že môže byť Váš prínos pre EÚ?

Viem sa vyjadriť k témam, ku ktorým pristupuje EÚ vlažne. Napríklad ekonomická nadvláda Číny v Afrike. EÚ má stále starý koloniálny prístup. To treba zmeniť. A je toho ďaleko viac. Z každej krajiny nejaká skúsenosť a názor. V Paríži bude zajtra míting o 200 unesených dievčatách v oblasti Borno v Nigérii. Je to veľká svetová politická téma. Bol som tu dvakrát, ba dokonca aj v susedných krajinách, ktoré sú taktiež do Paríža prizvané. Európa sa zaujíma o svet a bude sa zaujímať ešte viac.

Už ste čítali?