Ak Gross prijal Krista, nech rozdá majetok, vyhlásil Zeman
TASR
TASR

Ak Gross prijal Krista, nech rozdá majetok, vyhlásil Zeman

Zeman dodal, že by sa rád mýlil, ale podľa neho za Grossovými vyjadreniami stojí pokrytectvo.

Miloš Zeman Foto: TASR/Daniel Forgács

Praha 15. mája (TASR) - Český expremiér Stanislav Gross by podľa prezidenta Miloša Zemana mal rozdať svoj majetok, ak tvrdí, že prijal Krista. Zeman tak v rozhovore pre rádio Frekvence 1 okomentoval nedávne vyhlásenie bývalého šéfa ČSSD, že sa stal aktívnym veriacim. Zeman dodal, že by sa rád mýlil, ale podľa neho za Grossovými vyjadreniami stojí pokrytectvo, informoval dnes spravodajský portál iDNES.cz. Český prezident sa tiež vôbec prvýkrát verejne vyjadril k samovražde speváčky Ivety Bartošovej.

"Ak Stanislav Gross prijal Krista, tak by si mal spomenúť na Kristov výrok jednému mládencovi, a Stanislav Gross je ešte stále mládenec, keď mu vraví: 'Rozdaj svoj majetok a nasleduj ma'. Inými slovami, prijatie Krista by u Stanislava Grossa malo znamenať, že rozdá svoj majetok. Ale silne pochybujem, že to urobí," povedal Zeman pre rádio Frekvence 1, ktoré celý rozhovor odvysiela v nedeľu 18. mája o 17.00 h.

Gross sa zveril s tým, že prijal Krista, v ukážke z nového dokumentárneho cyklu Českej televízie Expremiéri. "Po odchode z politiky som zažil niekoľko úžasných vecí, v osobnom živote som mal možnosť veľmi si narovnať vzťahy doma a v duchovnom živote som tiež prešiel nejakým vývojom, prijal som Krista. Žijem takým vnútorne oveľa slobodnejším životom," uviedol Gross.

Expremiér sa v dokumentárnom filme otvorene vyjadril o tom, že vo vrcholovej politike nekonal vždy úprimne a že nehovoril pravdu o financovaní svojho luxusného bytu, čo ho stálo kreslo. Gross pôsobil vo filmových záberoch pochudnuto a zúbožene a občas mal problémy s výslovnosťou. "Všetkým vám, ktorí ste mi pred x rokmi dôverovali, a potom ste mali pocit, že som vás sklamal, vám sa naozaj ospravedlňujem. Je to niečo, čo cítim ako nutnosť, aby to zaznelo a šlo zo mňa von," povedal s pohnutím v hlase Gross, ktorý odišiel z vysokej politiky pred deviatimi rokmi aj v dôsledku nevyjasneného financovania luxusného bytu za 4,2 milióna českých korún, čo vtedy vysvetľoval údajnou pôžičkou od príbuzného.

Zeman už v minulosti vyhlásil, že urobil chybu, keď uviedol Grossa do vysokej politiky. "Pre Grossa nemám ani slovo ospravedlnenia, pretože ten predstavuje klientelizmus par excellence," povedal v jednom knižnom rozhovore.

Gross patril najprv medzi Zemanových obľúbencov a bývalý premiér mu dôveru vracal. Dokonca bol Zeman Grossovi na svadbe za svedka. Ich vzťahy sa postupne zmenili a ochladli. Gross dokonca v roku 2005 tvrdil, že Zeman škodí sociálnej demokracii, pripomenul web iDNES.cz.

Zeman v rozhovore pre rádio vyjadril aj názor, že speváčku Ivetu Bartošovú zabili ľudia okolo nej, a nie bulvárne médiá. "Ja si myslím, že Iveta mohla spievať tak, ako napríklad Marie Rottrová alebo Hana Hegerová do sedemdesiatky alebo osemdesiatky, a že to, čo ju zabilo, boli ľudia okolo nej," odpovedal v rozhovore na otázku, či by sa mal v budúcnosti nejakým spôsobom regulovať bulvár vzhľadom na okolnosti smrti Bartošovej.

"Ten bulvár môže byť doplňujúci faktor, to samozrejme uznávam, ale sám osebe, keby bola v priateľskom prostredí, tak by ju určite nezabil," dodal Zeman, ktorého citoval web denníka Blesk.

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…