Spurs krok od postupu, prvá prehra Miami v play off NBA

Brooklyn sa prezentoval efektívnou streľbou trojok, keď ich jeho hráči nastrieľali v zápase až 15, čím vytvorili nový klubový rekord.

Robin Lopez z Portland Trail Blazers (vpravo) a Tim Duncan z San Antonio Spurs v súboji o loptu v semifinále Západnej konferencie basketbalovej NBA playoff v Portlande. Foto: TASR/AP

New York 11. mája (TASR) - Basketbalisti Miami Heat nestačili v treťom stretnutí semifinále play off Východnej konferencie zámorskej NBA na Brooklyn a na jeho palubovke prehrali 90:104. Domáci tak znížili stav série na 1:2 z ich pohľadu a obhajcom titulu pripravili vôbec prvú prehru v tohtoročnej nadstavbovej časti.

Rozhodli o tom dva faktory - príkladný tímový výkon v podaní Nets a ich streľba spoza trojkového oblúka. Až šiesti domáci hráči zaznamenali dvojciferný počet bodov, lídrom bol s 19 bodmi Joe Johnson. Brooklyn sa prezentoval efektívnou streľbou trojok, keď ich jeho hráči nastrieľali v zápase až 15, čím vytvorili nový klubový rekord. Ako kľúčová sa ukázala tretia štvrtina, ktorú domáci po vyrovnanom prvom polčase vyhrali 26:14.

"Nezachytili sme úvod do druhého polčasu, potom sa už strata dobiehala iba veľmi ťažko. Nič sa však nedeje, nikto si hádam nemyslel, že v play off ani raz neprehráme a získame titul bez problémov," hodnotil stretnutie LeBron James, ktorý bol s 28 bodmi najlepším strelcom hostí. Domáceho trénera Jasona Kidda potešil najmä vyvážený výkon základnej zostavy a striedajúcich hráčov. "Ak hráme ako tím, ťažko je nás zdolať. Dôležité bude, aby sme víťazstvo potvrdili aj v nasledujúcom súboji, pretože v prípade prehry nám bude dnešný triumf zbytočný," povedal Kidd. Štvrtý duel série na hrá v noci na utorok opäť v brooklynskom Barclays Centre.

Dominancia San Antonia v sérii Západnej konferencie proti Portlandu pokračovala aj v treťom stretnutí. Spurs zopakovali scenár z predchádzajúcich dvoch zápasov, keď už v prvom polčase si vypracovali viac ako 20-bodový náskok, ktorý si potom s prehľadom udržali až do záveru.

Hlavnou ofenzívnou zbraňou hostí bol Tony Parker. Francúzsky rozohrávač zaznamenal 29 bodov a opäť to bol on, ktorý bol hlavnou postavou Spurs v rýchlom nástupe do stretnutia. "Odvtedy, ako sa mu pred dvoma týždňami narodil syn, Tonyho hra je konzistentne na tom najvyššom leveli. Je tvorcom našej hry a zároveň lídrom tímu," pochválil svojho spoluhráča veterán Tim Duncan. Domáci Blazers podali sympatický výkon, ale na lepšie hrajúceho súpera nemali ani v noci na nedeľu. Portland teraz čaká veľmi ťažká úloha, keď zvrátiť sériu z nepriaznivého stavu 0:3 sa v ligovej histórii zatiaľ nepodarilo ešte žiadnemu tímu. Spurs tak delí už len jeden triumf od účasti medzi štyrmi najlepšími mužstvami. San Antonio, ktoré sa naposledy tešilo z ligového titulu v roku 2007, by sa v konferenčnom finále stretlo s úspešnejším z dvojice Oklahoma City - Los Angeles Clippers (zatiaľ 2:1 na zápasy).