Dobré noviny
Vo svete i na Slovensku patrí druhá májová nedeľa matkám
TASR
TASR

Vo svete i na Slovensku patrí druhá májová nedeľa matkám

Na ženu ako darkyňu života mysleli už v antike. V starovekom Grécku oslavovali deň matiek 250 rokov pred narodením Krista. Išlo o slávnosti na počesť božstva Rhey - matky všetkých božstiev.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Washington/Paríž/Madrid/Moskva/Bratislava 11. mája (TASR) - Deti v mnohých krajinách sveta aj na Slovensku si môžu spomenúť na svoje matky osobitne na Deň matiek. V mnohých krajinách sveta pripadá na druhú májovú nedeľu - v roku 2014 na 11. mája.

Vzdať úctu všetkým mamičkám, mamkám, maminám možno rôznym spôsobom, napríklad darovaním kytice, darčeka, návštevou či spomienkou.

Na ženu ako darkyňu života mysleli už v antike. V starovekom Grécku oslavovali deň matiek 250 rokov pred narodením Krista. Išlo o slávnosti na počesť božstva Rhey - matky všetkých božstiev. Trvali zvyčajne tri dni - od 15. do 18. marca. Nemali však charakter verejných osláv fenoménu materstva, boli skôr súkromným sviatkom pokračovateliek rodu.

V 17. storočí začali uznávať tento sviatok v Anglicku. Vtedy v tejto krajine pracovalo veľa detí celý deň od rána do večera bez nároku na voľno. Jedine štvrtá nedeľa počas veľkonočného pôstu bola príležitosťou, aby navštívili rodičov a doniesli darčeky im a súrodencom. Tú nedeľu začali nazývať "Nedeľou matiek".

V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. Zásluhu na tom má Američanka Anna Marie Jarvisová, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta. Lobizmus dám spôsobil, že Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Prezident Woodrow Wilson neskôr podpísal dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa potom rozhodli prijať za svoj mnohé krajiny na svete.

V Latinskej Amerike sa oslavuje deň matiek o niekoľko dní neskôr, v Argentíne napríklad až v septembri.

Na európsku pôdu sa sviatok dostal prostredníctvom Švajčiarok v roku 1917. V Španielsku oslavujú Deň matiek v prvú nedeľu v máji, v roku 2014 to bolo 4. mája, vo Francúzsku v poslednú nedeľu v máji, ak na ňu nepripadne cirkevný sviatok Zoslania Ducha Svätého. Ak Turíce sú cez poslednú májovú nedeľu, potom Francúzi oslavujú matky prvú júnovú nedeľu. V Ruskej federácii vzdávajú úctu matkám v poslednú novembrovú nedeľu.

Na Slovensku sa Deň matiek začal oslavovať po roku 1989. Krajiny bývalého socialistického zriadenia oslavovali v minulosti skôr Medzinárodný deň žien pripadajúci na 8. marca.

Deň matiek patrí medzi najdojemnejšie sviatky - pre každého človeka je jeho matka najdôležitejším človekom na svete. Od detstva až po posledné chvíle pred odchodom z tohto sveta si človek nesie v sebe jedinečný a neopakovateľný obraz svojej matky. Matky, ktorá všetko chápe, odpúšťa, vždy poľutuje a bude stále milovať svoje dieťa bez ohľadu na to, aké ono je.

Deň otcov sa slávi v tretiu júnovú nedeľu.

Zdroje: www.dayformothers.com, www.mothersdaycentral.com, www.mothersdaycelebration.com, www.calend.ru, http://icalendrier.fr, www.calendario-365.it, www.cuandopasa.com, www.materskecentra.sk, www.denmatiek.sk

Už ste čítali?