Slovan Bratislava rekordne ôsmykrát majstrom Slovenska

Trnava prepísala klubovú históriu.

Na snímke hráči Slovana sa radujú z víťazstva nad ViOnom 2:0 v 30. kole futbalovej Corgoň ligy medzi ŠK Slovan Bratislava - FC ViOn Zlaté Moravce 10. mája 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 10. mája (TASR) - Futbalisti Slovana Bratislava obhájili majstrovský titul, keď zvíťazili v sobotňajšom zápase 30. kola Corgoň ligy 2013/2014 na Pasienkoch nad ViOn-om Zlaté Moravce 2:0. "Belasí" tak v predstihu troch kôl získali rekordný ôsmy titul v ére samostatnosti. Na čele tabuľky majú pred druhým AS Trenčín už neprekonateľný 10-bodový náskok. Zverenci trénerského dua Jozef Valovič - Dušan Galis obhájili titul, no nezopakovali prestížne double z minulej sezóny, keď 1. mája podľahli vo finále 45. ročníku Slovenského pohára - Slovnaft Cupu Košiciam.

Prvý polčas futbalovú krásu nepriniesol, v jeho priebehu dokonca domáci fanúšikovia skandovali, že sa na hru nedá pozerať. Slovan bez zraneného Halenára, no už s Gorositom, síce mal platonickú územnú prevahu, ale nič z nej nevyťažil. Hralo sa vo vlažnom tempe, ViOn pozorne bránil, netlačil sa dopredu, sem tam sa snažil z rýchleho protiútoku niečo vyťažiť. Strely lietali prevažne mimo bránu, skúšali to za domácich Milinkovič či Grendel, no márne. Brankár hostí Kuciak vytiahol dobrý zákrok po strieľanom priamom kope v 19. minúte. V 24. minúte zahrozili hostia po rýchlom brejku Orávikom, po polhodine to skúsil opäť nepresne na druhej strane Milinkovič. Najväčšiu šancu prvého polčasu spálil v 45. minúte Peltier, jeho nebezpečná strela zvnútra šestnástky by však potrebovala lepší smer.

Ani v druhom polčase sa obraz hry nemenil. V 49. minúte Milinkovič hlavičkoval nad. Vzápätí mohol na druhej strane otvoriť skóre Orávik, ale pálil nad. Slovan nedal gól ani po rohu v 55. minúte po zmätku na päťke, v ktorom bol Bagi. Z následného rohu sa neujali ani "nožničky" Mészarosa. Ale v 60. minúte Slovan konečne po upracovanej akcii, prízemnom centri Bagayoka a doklepnutí Milinkoviča išiel do vedenia a nasmeroval sa na kurz obhajoby titulu. V 70. minúte sa na ofenzívny prienik odhodlal domáci stopér Gorosito, ale strieľal nepresne. V 85. minúte definitívne o triumfe Slovana, resp. obhajobe rozhodol exportnou technickou strelou z priameho kopu z hranice 16-ky do horného rohu Hlohovský.

Slovan Bratislava - ViOn Zlaté Moravce 2:0 (0:0)

Góly: 60. Milinkovič, 85. Hlohovský. Rozhodoval: Michlian, ŽK: Bagi, Milinkovič, Peltier - Pintér, Orávik, 1255 divákov.

zostavy a striedania:

ŠK Slovan Bratislava: Polaček - Bagayoko, Gorosito, Niňaj, Josimov - Bagi (73. Hudák) - Mészáros (59. Matejka), Grendel, Milinkovič, Hlohovský - Peltier (87. Gašparovič)

FC ViOn Zlaté Moravce: Kuciak - Pavlenda, Majerník, Chrappan, Candrák (79. Žembera) - Charizopulos, Pintér, Babic, Orávik - Kováč (71. Žák), Pribula

Hlasy po zápase

Branislav Mráz, tréner Zlatých Moraviec: "Gratulujem domácim k víťazstvu a obhajobe majstrovského titulu. Som sklamaný z nášho výkonu, lebo pred zápasom sme si hovorili, že sa chceme predviesť v lepšom svetle. Mali sme prílišný rešpekt. Musíme sa zmobilizovať pred ďalšími zápasmi."

Jozef Kontír, asistent trénera Slovana Bratislava: "Zápas sa niesol v zvláštnej atmosfére, aj v hľadisku, aj u nás pred zápasom. Opäť sme mali interné problémy. Hráči mali problémy s virózou, na poslednú chvíľu vypadol Juraj Halenár, viacerí hrali so sebazaprením. Cez krídelný priestor sme dali Milinkovičom v podstate víťazný gól a v závere Hlohovský krásnym spôsobom spečatil výhru. Máme veľa chýbajúcich hráčov, aj keď sme v závere chceli dať priestor hráčom širšieho kádra, mali sme iné zámery a dúfam, že v ďalších zápasoch budeme mať všetci zo zápasov väčší zážitok."

Marko Milinkovič, autor gólu Slovana: "Je to obrovská radosť, keď som dnes dostal kapitánsku pásku, tak som vedel, že musím ísť mužstvu príkladom. Po prvom polčase sme v druhom hrali oveľa lepšie a dali sme aj dva góly, tak s tým môžeme byť spokojní. Cez polčas v šatni som vedel, že máme na to a vedeli sme, že už horšie hrať nemôžeme. Určite bola na našej strane aj nervozita, pretože sme chceli čo najskôr dať prvý gól. Po čase sme sa ale ukľudnili a zaslúžene vyhrali."

Filip Hlohovský, stredopoliar Slovana: "Dnes sme rozhodli o titule a pre mňa to bolo o to radostnejšie, že som dal druhý, poisťujúci gól. Nehrával som v posledných zápasoch v základnej zostave a chcel som dokázať, že tam patrím. Pracovali sme celý rok, tak to teraz určite oslávime."

Juraj Halenár, útočník Slovana: "V závere sezóny nám robili problémy zranenia, ale nakoniec sme to zvládli napriek šnúre zlých výsledkov. Rozhodujúci náskok sme si už vypracovali na jeseň, postupne sme ho zväčšili a udržiavali. Sme radi za titul, sme šťastní a ideme oslavovať."

Róbert Vittek, útočník Slovana: "Posledný krok nám chýbal, dnes sme ho spravili proti ViOn-u, hoci to nebolo jednoduché. Trochu sme sa trápili, ale tak to asi býva, lebo pred takouto kulisou sa hrá ťažko o titul. Ale zvládli sme to."

Trnava prepisovala históriu

Futbalisti Spartaka Trnava prepísali klubovú históriu. V sobotňajšom 30. kole Corgoň ligy zvíťazili nad Duklou Banská Bystrica presvedčivo 4:0 a zaznamenali ôsmy triumf v rade, čím vytvorili nový rekord v počte trojbodových zápisov za sebou vo svojej histórii.

Domáci sa už v 7. minúte ujali vedenia, keď brankár Boroš fauloval v šestnástke prenikajúceho Schranza a nariadenú penaltu bezpečne premenil Sabo. Nabudení domáci mali v ďalšom priebehu častejšie loptu na svojich kopačkách, ale aj hostia sa snažili o rušivé protiútoky. Veľmi dobre hrajúci Janečka, ktorý ťahal väčšinu útočných akcií Spartaka, zakončil peknú kombinačnú akciu v 19. minúte strelou vedľa. Hostia pohrozili v 27. minúte, keď po rohovom kope hlavičkoval Kliment nepresne. V 35. minúte strela Rejdoviana minula bránu Rusova. V poslednej minúte prvého dejstva po rohu Kuzmu zakončil presnou hlavičkou k pravej žrdi Schranz a uzavrel skóre na polčasových 2:0.

Druhý polčas začali hostia rohovým kopom a hlavičkou, ktorá smerovala vedľa Rusovovej brány. V 50. minúte po rýchlom útoku domácich zakončoval Schranz, jeho prudká bomba len tesne minula pravú šibenicu. Už o minútu po ľavej strane vnikol do šestnástky Chovanec a jeho prízemný center si v snahe odkopnúť loptu usmernil do brány Savič. Bystričania mali možnosť skorigovať nepriaznivý stav krátko po uplynutí hodiny hry, keď sa striedajúci Faško v pokutovom území prebil k zakončeniu, no jeho strelu Rusov vytlačil na roh. V 67. minúte pridali domáci aj štvrtý presný zásah, keď po niekoľkonásobnej kombinácii sa dostala lopta k Procházkovi, ten uvoľnil nabiehajúceho Schranza, ktorý nekompromisnou strelou prekonal Boroša. V závere ešte domáci mohli svoje víťazstvo prikrášliť, ale Procházka prestrelil bránu a v poslednej minúte striedajúci Nworah zakončoval prudkou strelou, ktorú Boroš vyrazil.

Spartak Trnava - Dukla Banská Bystrica 4:0 (2:0)

Góly: 45., 67. Schranz, 7. Sabo (z 11 m), 51. Savič (vl.). Rozhodoval: Pavlík, ŽK: Vlasko - Boroš, Ľupták, 3010 divákov

Spartak Trnava: Rusov - Janečka, Čarnota, Tóth, Chovanec - Schranz (80. Nworah), Procházka, Kuzma, Sabo - Vlasko (73. Richnák), Vyskočil (68. Mikovič)

Dukla Banská Bystrica: Boroš - Vajda, Nosko, Savič - Plaušič - Kliment (80. Šovčík), Ľupták, Považanec (52. Faško), Peňaška - Rejdovian (88. De Vito), Slančík

Juraj Jarábek, tréner Spartaka Trnava: "Banskej Bystrice sme sa obávali, pretože som ich videl na jar trikrát a hrajú dobrý futbal. Nám pomohlo, že sme sa rýchlo dostali do vedenia a v závere polčasu sme strelili gól do šatne. V druhom dejstve sa nám podarilo výsledok zveľadiť a sme radi, že sme vysoko vyhrali a opäť potešili našich verných fanúšikov."

Norbert Hrnčár, tréner Banskej Bystrice: "Do Trnavy sme prišli s cieľom domácim čo najviac situáciu sťažiť. Zaskočili nás však rýchlym vedúcim gólom. V ďalšom priebehu sa naši hráči dopustili naivných chýb a tým sme Trnave umožnili vysoko zvíťaziť. Máme však veľmi mladé mužstvo, ktoré ešte čaká veľa práce, aby sa postupne zlepšilo."

Trenčania vyhrali o tri góly

Na snímke vľavo Moses Daddy Simon (Trenčín)/Ilustračné foto. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Pre Trenčanov bol tento zápas v aktuálnej sezóne posledným domácim vystúpením. Už po šiestich minútach hry otvoril skóre navrátilec do zostavy Rundič, keď po prihrávke Holúbeka z voleja prekonal Kováča. Domáca aktivita pokračovala a Opatovského technickej strele nechýbalo veľa, aby skončila v sieti. V 11. minúte po rohovom kope Kleščíkova hlavička vystrašila obranu Ružomberka. Hostia sa v týchto chvíľach prevažne bránili a snažili sa vyrážať do nebezpečných kontier.

Po dvadsiatich minútach hry bleskovo rozohral Madu, loptu nešťastne trafil vracajúci sa Lupták, no Kováč reflexívnym zákrokom zabránil gólu. Nigérijský krídelník Simon robil tímu spod Čebraťa problémy, čo vyústilo v 30. min do gólovej šance. Loptu posunul Hajradinovičovi, ktorý technickou strelou tesne minul ľavú tyč. O päť minút nato sa však Trenčania radovali druhýkrát. Hostia stratili loptu a domácim vyšiel rýchly protiútok, na konci ktorého bol Van Kessel. Ten na dvakrát prepasíroval loptu do siete – 2:0. V závere úvodného dejstva mal Trenčín veľkú chuť pridať i tretí gól. Ten doslova visel vo vzduchu, ale domáci strelci už Kováča prekonať nedokázali.

Po prestávke striedajúci Lovás dostal prihrávku za obranu, no v poslednej chvíli zastavil jeho strelu Rundič. Na opačnej strane Van Kessel ponúkol gólovú príležitosť Hajradinovičovi. Bosniansky stredopoliar ale v ideálnej pozícií zle trafil loptu. Šancu na premiérový ligový gól mal v 57. min Opatovský. V streleckej pozícií po prihrávke Simona neuspel. V rozpätí 66. až 69. min prišli chvíľky Van Kessela. Najskôr jeho strelu Kováč vyrazil. V druhom prípade oblúčikom poslal loptu Holúbekovi, ktorý však neskóroval. Ružomberok sa v závere snažil pritlačiť. To využil Van Kessel, bol rýchlejší ako obrana. Jeho pokus opečiatkoval žrď Kováčovej brány. Domácemu tímu sa napokon v závere podarilo pridať ešte jeden gól. Minútu pred naplnením riadneho hracieho času Malecovu strelu poslal do opustenej brány Bero na upravil na konečných 3:0.

AS Trenčín - MFK Ružomberok 3:0 (2:0)

Góly: 6. Rundič, 35. Van Kessel, 89. Bero. Rozhodoval: Weiss, ŽK: Hajradinovič, Baez – Bartoš, Lovás, 2552 divákov

AS Trenčín: Volešák - Čögley, Kleščík, Rundič, Madu - Baéz - Simon, Hajradinovič, Opatovský (63. Malec), Holúbek (86. Mondek) - Van Kessel (82. Bero)

MFK Ružomberok: Kováč - Lupták, Kružliak, Nosek, P. Maslo (83. Szöke) - M. Nagy, Bartoš (76. Serečin) - Almaský (46. Lovás), Ďubek, Zreľák - Tawamba

Ivan Vrabec, tréner Trenčína: "Odohrali sme jeden z lepších zápasov. Od začiatku sme mali jeho priebeh pod kontrolou. Dobre sme kombinovali. Niektoré šance sme nedotiahli do úspešného konca. Futbalom sme sa bavili a verím, že aj divákom sa zápas páčil. Aj touto cestou by som rád pozval fanúšikov, aby nás podporili aj v posledných troch zápasoch na ihriskách súperov."

Jozef Chovanec, tréner Ružomberka: "Domácim gratulujem k zaslúženému víťazstvu. Hrali kombinačný futbal, pre nás bolo náročné, že sme inkasovali veľmi skoro, ale to sa nám stáva často. Na začiatku sme mohli niečo urobiť, ale nemáme v súčasnosti takú kvalitu, aby sme boli schopný streliť gól. Na dobrú hru súpera sme nevedeli adekvátne reagovať.“

Košice vyhrali v Myjave

Zápas sa rozbiehal len pomaly a v prvom dejstve veľa vzruchu nepriniesol. Mimo brány smerovali strely hosťujúcich hráčov Ostojiča v 23.minúte a Viazanka v o 11 minút neskôr. V 36. minúte prudko pálil Djodjevič, Solnička vyboxoval a v sľubnej pozícii sa ocitol následne. Sekulić, no mieril privysoko. Domáci po prvýkrát nebezpečne pohrozili až v 42. minúte., keď Tofiloskeho preveril Pekár a v minútu pred koncom polčasu aj Šulek, ktorého strelu zvnútra pokutového územia hosťujúci brankár vyrazil.

V 51.minúte testoval Solničkovu pozornosť strelou zo strednej vzdialenosti Pačinda. O osem minút neskôr ten istý hráč našiel nabiehajúceho Viazanka, ktorý zblízka strelou z prvej rozvlnil bočnú sieť. V 84.minúte chcel zmeniť bezgólový stav striedajúci Skvašík, zamieril však iba do stredu brány. Veľkú šancu mal po ňom následne aj. Haskič, Solnička však reflexívne zasiahol nohou. Dve minúty pred koncom sa zrodil rozhodujúci okamih zápasu, do lopty sa oprel Viazanko a prudkou strelou rozvlnil sieť – 0:1.

Spartak Myjava – MFK Košice 0:1 (0:0)

Gól : 88.Viazanko. Rozhodoval: Straka, ŽK: Černáček, Duga – Kavka, 1621 divákov

Spartak Myjava: Solnička – Neoveský, Černáček, Kosík, Siva – Pekár, Duga, Marček, Šulek (80. Urgela), Daniel – Oršula (74. Šmahajčík)

MFK Košice: Tofiloski – Kavka, Ostojič, Sekulič – Viazanko, Korijkov, Bukata (71. Skvašík), Šinglár, Djordjevič (61. Haskič) – O. Diaby, Pačinda (90.+ Huk)

Žilina porazila Senicu 4:1

Seničania nastúpili do stretnutia vo veľmi okyptenej zostave, bez viacerých kľúčových hráčov (Piroska, Pavlík, Kóňa, Roberto, Chvátal). Hra sa odohrávala prevažne medzi šestnástkami v strede poľa, pred bránami oboch tímov bolo vzruchu menej. Už v 13. minúte sa hostia dostali do vedenia, keď zákrok Mazana na Jeliča posúdil rozhodca Smolák ako nedovolený a Škriniar sa z pokutového kopu nemýlil. Seničania sa snažili o vyrovnanie a aj sa im to podarilo v 23. minúte, keď ich peknú akciu zakončil Jirásek. Brankár Krnáč jeho strelu vyrazil a dorážajúci Irobiso poslal loptu do siete. Gól však pre ofsajd neplatil. Žilinčania mali väčšinou loptu v moci, ale do šancí sa nedostával ani jeden tím. V 42. minúte kopal Škvarka rohový kop, senickí zadáci neubránili Hučka a ten hlavou prekonal Šullu. Pred odchodom do kabín sa Záhorákom podarilo znížiť na rozdiel gólu, keď po rohovom kope Juráška sa hlavou presadil dorastenec Ventúra. Loptu poslal k pravej žrdi a dal tak svoj prvý gól v Corgoň lige.

Do 2. polčasu vstúpili Seničania aktívnejšie, snažili sa o zvrat v zápase. V 57. minúte po Kalabiškovej akcii lopta v sieti hostí neskončila, na druhej strane po rýchlom protiútoku si Gaba takmer dal vlastenca. Vyrovnať mohli Záhoráci v 59. minúte, keď Irobiso zakončoval tvrdo pravačkou, ale lopta skončila na brvne žilinskej brány. V 65. minúte vystrašil skákavou strelou Šullu Mihalík, lopta však skončila na hornej sieti. Po následnom rozohraní rohového kopu a obliehaní šestnástky Záhorakov využil centrovanú loptu na Sosu William a zvýšil na 1:3. Žilinčania na ihrisku začali dominovať. O 3 minúty po rýchlom protiútoku, ktorý potiahol Mihalík, zvýšil nakoniec na 1:4 Káčer. Záhoráci sa snažili aspoň o skorigovanie výsledku, dobré šance mali Sosa s Kalabiškom, ale Kranáča sa im už prekonať nepodarilo. Zdecimovaní domáci tak podľahli Žilinčanom hladko rozdielom troch gólov.

FK Senica - MŠK Žilina 1:4 (1:2)

Góly: 44. Ventúra - 13. Škriniar (11m), 42. Hučko, 66. William, 69. Káčer. Rozhodoval: Smolák, ŽK: Jelič, 1490 divákov.

Zostavy a striedania:

FK Senica: Šulla – Slinkin, Filípek, Gava, Mazáň – Ventúra (66. Mráz) - Hiago (76. Královič), Jirásek, Opiela, Kalabiška - Irobiso (69. Sosa)

MŠK Žilina: Krnáč – Kadlec, Piaček, Škriniar, Hučko - Pečovský, Káčer – Jelić, Škvarka (85. Klec), Mihalík (87. Paur)- William Alves de Oliveira (82. Guba)

Pavel Hapal, tréner Senice: "Musíme byť sklamaní z výsledku. Pre nás je veľmi krutý. Po druhom inkasovanom góle sme sa dostali kontaktným gólom na 1:2 späť do zápasu. Rozhodol tretí gól. Po ňom už Žilina v zápase dominovala. Počas celej jarnej časti nás trápi najmä zlá hra v defenzíve. Dostávame až príliš veľa gólov."

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Myslím si, že sme vyhrali zaslúžene. Boli sme dostatočne tímoví. Keď sa zápas zlomil, po druhom góle, myslím si, že si chlapci i zápas užili. Pre nás to je veľmi krásny výsledok a nesmierne dôležitý."