Slováci získali na MS prvý bod, Čechom podľahli po predĺžení

Zverenci trénera Vladimíra Vůjtka odohrali v Čižovka Arene svoj prvý zápas na tohtoročnom svetovom šampionáte.

MINSK 9. mája - Slovenská hokejová reprezentácia získala na majstrovstvách sveta v bieloruskom Minsku prvý bod, keď v piatkovom prvom zápase v A-skupine prehrala s Českom 2:3 po predĺžení. Slovenský tím bol blízko k prvému víťazstvu, Jaromír Jágr poslal duel do nadstaveného času v 58. min a o českej výhre napokon rozhodol Jakub Klepiš.

Všetko o MS v hokeji nájdete --->>> TU.

Slováci sa prezentovali kvalitným výkonom, hrali nadšene a kolektívne. Síce nestrieľali často priamo na bránku, ale boli efektívni. Veľkou oporou tímu bol brankár Ján Laco. V zápase síce slovenskí hráči od 7. min prehrávali, ale v druhej časti hry otočili skóre. O slovenské góly sa postarali Michel Miklík (11. gól v 62. zápase za SR) a Marek Viedenský (2/3). Najlepším hráčom Slovenska v tomto stretnutí bol Ján Laco, na strane súpera Ondřej Neměc.

V 58. vzájomnom súboji Slovensko prehralo s Česko tridsiatyôsmykrát. Hráči SR nebudú mať veľa času na oddych, už v sobotu nastúpia o 19.45 SELČ v A-skupine na zápas proti ďalšiemu favoritovi turnaja - Kanade.

VÝSLEDOK - MS v hokeji (A-skupina - Čižovka Arena)

Slovensko - Česko 2:3 po predĺžení (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)

Góly:

06:24 - 0:1 O. Němec (J. Hudler, R. Červenka) - presilová hra

25:17 - 1:1 M. Miklík (T. Tatar)

35:45 - 2:1 M. Viedenský (M. Réway, M. Miklík)

57:53 - 2:2 J. Jágr (O. Němec)

61:50 - 2:3 J: Klepiš (O. Vitásek, M. Ševc)

Vylúčenia:

02:17 Juraj Mikúš (SVK) - 2+2 min. (nebezpečná hra so zdvihnutou hokejkou)

02:57 Ondřej Němec (CZE) - 2 min. (hákovanie)

04:34 Martin Marinčin (SVK) - 2 min. (sekanie)

15:12 Petr Zámorský (CZE) - 2 min. (hákovanie)

19:25 Ján Brejčák (SVK) - 2 min. (držanie)

23:04 Jakub Petružálek (CZE) - 2 min. (nedovolené bránenie)

27:48 Ján Brejčák (SVK) - 2 min. (krosček)

32:14 Jakub Kindl (CZE) - 2 min. (hrubosť)

52:55 Ondřej Vitásek (CZE) - 2 min. (hákovanie)

strely na bránu: 16:31, vylúčenia: 5:5 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Bulanov (Rus.), Piechaczek (Nem.) - Raming (Rus.), Deďuľa (Biel.), 7900 divákov

Zostavy:

Slovensko: J. Laco - K. Sloboda, Marek Ďaloga, Čerešňák, Marinčin, J. Valach, Švarný, J. Brejčák - Šatan, Hrivík, L. Nagy - Miklík, Marcinko, Réway - Tatar, J. Mikúš, Pánik - Skokan, Viedenský, Tybor

Česko: Salák - Němec, Kindl, R. Polák, Ševc, Zámorský, Kolář, Vitásek - Jágr, Sobotka, Klepiš - Hertl, Červenka, Rolinek - Sekáč, Jan Kovář, Hudler - Petružálek, Novotný, Zaťovič

I. tretina

Česi vybehli na Slovákov aktívnou hrou a tlačili sa pred Jána Laca. Slovenská defenzíva bola pod tlakom a dopúšťala sa faulov. V 3. min odišiel na štyri minúty na trestnú lavicu Juraj Mikúš, v nevýhode obral Viedenský o puk Jágra, rútil sa sám na Saláka, ale prestrelil. Česi potom zvierali Slovákov pri vyše minútovej presilovke o dvoch hráčov, ktorú však nevyužili.

V pokračujúcej početnej výhode už pri hre piatich proti štyrom otvoril skóre duelu presnou strelou od modrej Němec -

0:1

. V 9. min dal prvýkrát o sebe výraznejšie počuť Šatan, ale dva jeho pokusy sa neskončili úspechom. Slováci sa dostávali častejšie pred bránku súpera a boli nebezpeční.

V 16. min po rýchlej výmene puku so Šatanom trafil zblízka Nagy len do hrude Saláka, potom Mikúš zasa pálil len do bočnej sieťky. V závere prvej časti hry bol v permanencii brankár Laco, keď na trestnej lavici sedel Brejčák.

II. tretina

Slováci hrali aktívne, aj keď často priamymi strelami neohrozovali českú bránku. V 26. min zachytil Tatar rozohrávku Čechov, posunul na Miklíka, ktorý vyrovnal švihom od modrej čiary nad Salákovo rameno -

1:1

.

V polovici zápasu mohol vo vlastnom oslabení poslať Slovensko do vedenia Tatar, jeho rýchla akcia však skončila na brankárovom betóne. Na ľade sa bojovalo o každý kúsok a hra sa prelievala z jednej polovice na druhú.

V 36. min najskôr v prečíslení volil Marcinko namiesto strely prihrávku na Miklíka, ale jeho tím sa napokon predsa len dočkal. Réway poslal presnú krížnu prihrávku z pravého na ľavý kruh, Viedenský pálil z prvej a Salák sa už nestihol presunúť k druhej žŕdke -

2:1

. Potom predviedol niekoľko výborných zákrokov brankár Ján Laco, ktorý bol veľkou oporou tímu.

III. tretina a predĺženie

V úvode tretej tretiny mieril Ladislav Nagy len do Saláka a na opačnej zasahoval Laco po pokusoch Červenku, Kovářa a Petružálka. Slovenský tím hral pozorne v defenzíve, pokrýval priestor pred svojou bránkou a snažil sa nepúšťať súperov do šancí. Tím však nezabúdal ani na ofenzívne výpady a česká obrana sa musela mať neustále na pozore. V 47. min bol pred prázdnou časťou bránky osamotený Novotný, ale netrafil puk.

Na opačnej strane mohol skórovať Martin Réway, ale Salák jeho pokus o blafák zastavil v poslednej chvíli ľavým betónom. Vůjtkovci potom nevyužili presilovku, v ktorej mali viacero dobrých pokusov. Česi dokázali vyrovnať v 58. min, keď Němec našiel pred bránkou Jágra, ktorý poslal puk medzi Lacove betóny -

2:2

V predĺžení o českej výhre rozhodol po rýchlom prechode modrej čiary tvrdou strelou Jakub Klepiš -

2:3

Hlasy:

Miroslav Šatan - útočník SR, kapitán (zdroj: RTVS): "Po takom vývoji zápasu nás môže mrzieť, že sme nezvíťazili. Chyby v obrane, malé nedôslednosti a nevydarené striedanie nás stáli vyšší bodový zisk. Dalo sa čakať, že prvá tretina bude nervózna, máme v tíme veľa mladých chalanov. Prvých päť minút sme hrali v oslabení, až potom sme sa dostali do zápasu."