Dobré noviny
Lepší výber daní môže zarobiť miliardu, eliminujú sa podvody
SITA
SITA

Lepší výber daní môže zarobiť miliardu, eliminujú sa podvody

Ministerstvo financií SR spolu s rezortom spravodlivosti pripravili novelu zákona o DPH.

BRATISLAVA 30. mája - Slovensko by mohlo zvýšením miery efektivity výberu dane z pridanej hodnoty (DPH) na priemer krajín Európskej únie zvýšiť výnos tejto dane o približne jednu miliardu. eur.

Aj preto pripravilo Ministerstvo financií SR spolu s rezortom spravodlivosti novelu zákona o DPH, ktorá obsahuje podľa predkladateľov zásadné opatrenia na elimináciu daňových podvodov a únikov na tejto dani.

Opatrenia by mali podľa novely pripravenej na rokovanie vlády účinnosť nadobudnúť od 1. októbra tohto roka. Ministerstvo financií však upozorňuje, že presný finančný vplyv opatrení v jednotlivých rokoch nie je možné presne kvantifikovať, pretože "ich pozitívny vplyv na štátny rozpočet v plnej miere závisí od prístupu a schopnosti daňovej správy využívať tieto opatrenia."

Novelou sa okrem iného zavádza napríklad sprísnenie podmienok pre registráciu za platiteľa dane pre rizikové subjekty a rozšírenie právomoci daňového úradu zrušiť registráciu za platiteľa dane v odôvodnených prípadoch. Rovnako sa upravuje inštitút ručenia za zaplatenie dane na výstupe s cieľom eliminovať zdaniteľné obchody, ktorých jediným cieľom je podľa rezortu financií zneužitie práva a dosiahnutie vyplatenia neoprávneného nadmerného odpočtu.

Zníži sa limit faktúr z registračných pokladníc

Ďalej novela zákona o DPH obsahuje aj zavedenie povinnosti viesť a elektronicky doručovať daňovému úradu evidenciu o nákupe ojazdených motorových vozidiel z iných členských štátov EÚ.

"A to z dôvodu, že pri následnom predaji týchto vozidiel v tuzemsku dochádza k daňovým podvodom a únikom," uvádza ministerstvo financií.

Jednou z noviniek je aj zníženie limitu, do ktorého sa doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou (ERP) pri platbe v hotovosti považuje za plnohodnotnú faktúru na účely uplatnenia odpočítania dane. Podľa predkladateľov sa tým zníži riziko zneužívania týchto dokladov na neoprávnené uplatnenie odpočítania dane a zníženie základu dane z príjmov.

So zákonom o DPH aj novela Trestného zákona

"Navrhuje sa, v záujme zabránenia takýchto zneužívaní dokladov pri uplatnení odpočtu dane, akceptovať doklad z ERP ako náhradu za riadnu faktúru len ak celková cena tovaru alebo služby vrátane DPH je najviac 1 600 eur pri platbe platobnými kartami, prípadne inými platobnými prostriedkami, a v prípade platby v hotovosti do pokladne najviac 200 eur,“ uvádza sa v návrhu novely.

Pripravená novela zákona o DPH by mala nadobudnúť účinnosť 1. októbra 2012 s výnimkou ustanovení, ktorými sa preberá do zákona o dani z pridanej hodnoty európska smernica. Z dôvodu konsolidácie verejných financií sa návrhom zákona odkladá aj účinnosť opatrenia týkajúceho sa samozdanenia dovozu tovaru z tretích štátov platiteľom dane z 1. januára 2013 na 1. január 2014.

Súčasne so zákonom o DPH sa novelizuje aj Obchodný zákonník a Trestný zákon, pretože len samotná novelizácia daňových predpisov by podľa predkladateľov nebola dostatočne účinná v boji proti daňovým podvodom.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…