Dobré noviny
Vůjtek sa teší na vypredané haly, dodrží rituál s košeľou
TASR
TASR

Vůjtek sa teší na vypredané haly, dodrží rituál s košeľou

Na šampionát do Minska sa vyslovene teší.

Z odchodu slovenskej hokejovej reprezentácie na MS do Bieloruska 7. mája 2014 v Bratislave. Na snímke tréner hokejovej reprezentácie Vladimír Vůjtek. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 6. mája (TASR) - Už tretí rok stojí na slovenskej reprezentačnej striedačke český tréner Vladimír Vůjtek. Hneď vo svojej prvej sezóne po nástupe do funkcie sa mu podarilo spustiť pod Tatrami opäť hokejový ošiaľ, keď jeho mužstvo vybojovalo na majstrovstvách sveta 2012 v Helsinkách strieborné medaily.

O rok neskôr sa jeho tím predstavil v rovnakom dejisku už v značne oklieštenej zostave, ale základný cieľ - postup do štvrťfinále - splnil. Na nadchádzajúcom šampionáte v Minsku bude chcieť Vůjtek najmä odčiniť krach z februárového olympijského turnaja v Soči, kde jeho výber obsadil predposledné 11. miesto.

Podobne ako vlani opäť nemá k dispozícii ideálny káder, keď pred turnajom napočítal až 22 hráčskych ospravedlneniek. "Najmä v obrane nám z rôznych dôvodov vypadli cenní hráči ako Graňák, Baranka, Starosta, s ktorými sme počítali na MS. Sú to skúsení zadáci preverení zápasmi najlepších líg a šampionátov. Bude ťažké ich nahradiť," uviedol.

Počas svojho pôsobenia pri reprezentačnom kormidle Vůjtek neustále vyberal nových adeptov na najcennejší dres, no aj on pritom narážal na jeden z hlavných problémov slovenského hokeja - nedostatok talentov. "Výber je oveľa menší ako v hokejovo vyspelých krajinách. Rusko, Švédsko či Česko majú viac možností. Na Slovensku vzíde možno jeden talent z ročníka, kým tam päť alebo sedem. My tých hráčov musíme hľadať ako pod mikroskopom."

Postupné omladzovanie

Napriek tomu sa rozhodol raziť cestu postupného omladzovania národného mužstva. V súčasnom výbere je až 15 hráčov vo veku 25 rokov a mladších. S vekovým priemerom 26 rokov bude jeho tím patriť medzi najmladšie na šampionáte. Vůjtek siahol pritom po hokejistoch z úspešnej generácie 1990-91, ktorá pred piatimi rokmi na juniorských MS v Kanade vybojovala postup medzi najlepšiu štvorku. Z vtedajšieho tímu má v kádri deviatich hráčov - Janusa, Ďalogu, Valacha, Brejčáka, Hrivíka, Tybora, Tatara, Pánika a Viedenského. Chlapci z Ottawy časom dozreli a sú pripravení reprezentovať svoju krajinu na hlavnej medzinárodnej scéne.

Foto: TASR/Pavel Neubauer

"Pre mnohých mladších chlapcov budú majstrovstvá sveta vrcholom kariéry. Sú síce menej skúsení, ale väčšina z nich už má niečo odohraté za reprezentačné výbery do 18 či 20 rokov, čiže atmosféru šampionátov aspoň z nižších vekových kategórií už poznajú. Viacerí hrajú či v minulosti hrali v Severnej Amerike, kde hráči čelia veľkému tlaku, takže verím, že sa s nervozitou vyrovnajú," tvrdí Vůjtek. Skrotiť mladú krv je však oveľa ťažšie než trénovať ostrieľaných harcovníkov. Náladovosť, nevyrovnanosť výkonov, niekedy i nerozvážnosť - na to všetko musí byť tréner pripravený pri "bažantoch". "Samozrejme, je to trochu iné. Niekedy sa však trénuje lepšie i s tými mladíkmi, ktorí sa snažia splniť všetko, čo sa im povie. A niekedy dosiahnu aj lepší výsledok."

Omladené mužstvo ukázalo svoj potenciál už v príprave, v ktorej vyhralo päť z ôsmich zápasov. "Z hľadiska počtu víťazstiev máme za sebou najlepšiu záverečnú prípravu počas môjho pôsobenia pri reprezentácii. Nemusí to však automaticky znamenať úspešné výsledky na šampionáte. V roku 2012 sme prehrali v príprave sedem stretnutí a nakoniec sme získali v Helsinkách striebro. Verím, že uplynulé výsledky neboli náhodné, ale že svedčia o sile mužstva," povedal Vůjtek.

Tento rok lepšia atmosféra

Na šampionát do Minska sa vyslovene teší. Vlani bol spoločne s generálnym manažérom reprezentácie Ottom Sýkorom v dejisku MS 2014 na inšpekčnej ceste a hokejové zázemie v bieloruskej metropole si nevedel vynachváliť. "Po dvoch majstrovstvách sveta vo Švédsku a Fínsku, kde sledovali stretnutia prázdne tribúny, by tentoraz mali byť arény vypredané. Vyzerá, že zápasy sa budú hrať v skvelej atmosfére. V Minsku postavili dva krásne štadióny - Arénu Minsk pre 15-tisíc a Arénu Čižovka pre vyše 9000 divákov, v ktorej budeme hrať všetky zápasy v základnej skupine. Je zbrusu nová, počas vlaňajšej inšpekcie sme mali množnosť vidieť perfektné zázemie štadióna, tréningovú halu, vynikajúce kabíny. Hokejové prostredie tam bude skvelé, už len pridať k nemu naše dobré výkony," zaželal si.

Jeho tím bude mať náročný vstup do turnaja. Na úvod ho čakajú dvaja silní súperi - rival z Česka a hokejový gigant z Kanady. "Štart máme podobný ako pred dvoma rokmi, keď sme nastúpili na úvod proti Kanade, Fínsku a USA. Výhra nad Američanmi nás vtedy naštartovala na víťaznú cestu, keď sme vyhrali sedem zápasov v rade. Ja osobne mám radšej, keď sa s ťažkými súpermi stretneme už v úvode šampionátu. Tímy majú vtedy ešte plno síl, herné rozdiely sa trochu zmazávajú. Verím, že nejaký bod z prvých dvoch zápasov uhráme a že nás to opäť nakopne." Ciele sa oproti minulým rokom nemenia. "Považoval by som za veľký úspech, keby sme sa dostali do štvrťfinále, pretože to je taký medzník medzi úspechom a neúspechom. Potom je to už iba o jedinom zápase, v ktorom je možné všetko."

Tradícia sa nemení

A koho považuje tréner za najväčších favoritov na titul? "Stále sú to tie isté hokejové mocnosti, i keď v posledných dvoch rokoch sa medzi ne vklinili dve 'netradičné' krajiny - raz Slovensko a raz Švajčiarsko. Kandidátmi na celkový triumf sú teda Švédsko, Fínsko, Česko, Rusko, ešte presne nevieme, s akými výbermi sa predstavia Kanada a USA, ale určite aj oni budú patriť medzi hlavných favoritov na zisk titulu."

Na uplynulých šampionátoch dodržiaval spolu so svojimi asistentmi tradíciu, že víťazná košeľa sa nemení. Bude platiť tento zvyk aj v Minsku? "Tak na olympiáde sme menili košele neustále, tam sme boli stále v čistom (smiech). Teraz by sme boli radi, keby sme si pár zápasov košele ponechali a rituál dodržali."

Už ste čítali?