Dobré noviny
Inteligentné autíčko pomohlo študentom STU obhájiť zlato
SITA
SITA

Inteligentné autíčko pomohlo študentom STU obhájiť zlato

Študentov STU teraz čaká príprava na svetový šampionát, ktorý sa uskutoční koncom augusta na Univerzite Hanyang v Soule.

BRATISLAVA 5. mája - Študenti Slovenskej technickej univerzity v Bratislave na európskom kole prestížnej technickej súťaže Freescale Cup obhájili minuloročné zlato. Postupujú tak medzi 20 najlepších tímov do svetového finále. Bakalárski študenti Marek Lászlo, Norbert Gál a Andrej Lenčucha navrhli riadiaci algoritmus, ktorým dokázali poraziť ostatných 24 tímov technických univerzít z celej Európy.

Autíčko naprogramovali tak, aby bez ľudského riadenia prešlo po neznámej dráhe. Slovenskí študenti z STU to zvládli v najkratšom čase, informuje Richard Balogh z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU.

Tento ročník súťaže sa uskutočnil na Fraunhoferovom inštitúte pre vývoj integrovaných obvodov neďaleko Erlangenu v Nemecku. Úlohou súťažiacich bolo naprogramovať model autíčka tak, aby sa dokázalo adaptovať na neznámu trať vyznačenú čiernym vodiacim pásikom a prejsť ju čo najrýchlejšie. Autíčko musí byť úplne samostatné a od štartu do jeho pohybu nesmie človek ďalej zasahovať.

,,Navrhli a postavili sme celkom novú dosku s elektronikou, pretože sme videli, že ostatné tímy napredujú a nebude nám stačiť to, s čím sme vlani zvíťazili. Najviac problémov sme mali aj tento rok so spracovaním obrazu z riadkovej kamery, tak aby naozaj v každej situácii poskytla správny obraz,'' hovorí člen víťazného tímu Marek. "Problémom bolo najmä správne vedenie autíčka po prekonaní mostíka, pretože v tej rýchlosti sme nachvíľu stratili kontakt s dráhou a jej opustenie čo len jedným kolesom znamená okamžitú diskvalifikáciu," dopĺňa ho Norbert.

Študenti tímu FEI-minetors zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave zvíťazili už vlani. Oproti minulému roku zlepšili konštrukciu autíčka a nasledovali stovky testovacích jázd, v ktorých zlepšovali vlastnosti riadiaceho algoritmu. Kvalita súperov oproti vlaňajšku narástla a naši študenti zvíťazili s náskokom len 0,3 sekundy pred druhým tímom z Univerzity v Turíne. Zo súťažiacich tímov dokázala úspešne prejsť celú dráhu len polovica.

Študentov teraz čaká príprava na svetový šampionát, ktorý sa uskutoční koncom augusta na Univerzite Hanyang v Soule. Skúsenosti získané v súťaži premietnu aj do výučby v študijných programoch Priemyselná informatika na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU.

Už ste čítali?