Dobré noviny
H. van Rompuy poďakoval Slovensku za zavedenie reverzného toku plynu
TASR
TASR

H. van Rompuy poďakoval Slovensku za zavedenie reverzného toku plynu

Rompuy je v Bratislave v rámci svojich návštev po hlavných mestách členských štátov únie a aj pri príležitosti osláv 10. výročia vstupu SR do EÚ.

Na snímke vpravo premiér Robert Fico a vľavo predseda Európskej rady Herman Van Rompuy počas stretnutia v Bratislave 30. apríla 2014. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 30. apríla (TASR) - Predseda Európskej rady Herman van Rompuy sa poďakoval Slovensku za zabezpečenie reverzného toku plynu zo svojho územia na Ukrajinu. Vyhlásil to po dnešnom stretnutí s premiérom Robertom Ficom. Rompuy je v Bratislave v rámci svojich návštev po hlavných mestách členských štátov únie a aj pri príležitosti osláv 10. výročia vstupu SR do EÚ.

Ako pokračoval, situácia na Ukrajine je naďalej dôvodom na závažné obavy a v prípade neúspechu "malého reverzu" by únia podľa neho musela zvýšiť tlak na Rusko.

Poznamenal, že ekonomická situácia na Slovensku aj v Európe už vykazuje znaky zotavovania, ktoré sú viditeľné. Návrat k rastu pracovných miest označil za dôležitý aj v súvislosti s májovými voľbami do Európskeho parlamentu, keďže je obava zo zvyšovania vplyvu euroskeptických a nacionalistických strán. Za nástroj, ako bojovať proti nim, považuje to, aby sa prichádzalo s konkrétnymi výsledkami, ako je napríklad aj spomínaný ekonomický rast v EÚ.

Prezident únie poukázal na to, že najväčšie rozšírenie pred 10 rokmi vytvorilo nové hranice, slobody a príležitosti pre ľudí. "Prinieslo oveľa viac prosperity a kvality života pre občanov Európy a Slovensko to využilo v najväčšej možnej miere," dodal.

Premiér považuje slovenské členstvo v únii za úspešný príbeh, pričom poďakoval Romuyovi za jeho spoluprácu a podporu, ktorú prejavoval vo vzťahu k SR. "Jeho prítomnosť na oslavách dáva váhu tejto udalosti," uviedol.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…