Dobré noviny
Priemerný plat v Česku je o 23 eur nižší ako na Slovensku
TASR
TASR

Priemerný plat v Česku je o 23 eur nižší ako na Slovensku

Priemerný plat na Slovensku vychádza v súčasnosti rovnaký alebo vyšší ako v ČR pre všetky úrovne pracovných pozícií.

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 29. apríla (TASR) - Priemerný plat na Slovensku je 861 eur, čo je o 3 % viac ako v Českej republike (ČR). Priemerný plat v Česku po prepočítaní vychádza 838 eur, a je teda o 23 eur nižší ako na Slovensku. Priemerný plat v Maďarsku je oproti slovenským platom nižší o 117 eur. Vyplýva to z online prieskumu Platy.sk

Viac u susedov zarobia iba kvalifikovaní zamestnanci netechnického zamerania. Platy v Česku boli aj po prepočte na eurá dlhodobo vyššie ako platy na Slovensku. Situácia je rozdielna v súčasnosti po oslabení českej koruny.

Priemerný plat na Slovensku vychádza v súčasnosti rovnaký alebo vyšší ako v ČR pre všetky úrovne pracovných pozícií. Jedinou výnimkou sú ľudia pracujúci na pozíciách kvalifikovaných zamestnancov netechnického zamerania, teda napríklad ľudia, ktorí pracujú v zdravotníctve, marketingu, obchode a pod. Rozdiel medzi ich priemernými zárobkami však predstavuje iba minimálne 1 %.

Cestovať za prácou do Maďarska sa oplatí málokomu. Platy v priemere sú v Maďarsku nižšie pre všetky úrovne pracovných pozícií a rozdiely v platoch po prepočítaní na eurá sú aj štvrtinové.

Na rozdiel od minulých rokov sú na Slovensku platy po prepočítaní na euro vyššie ako v Česku vo väčšine pracovných kategórií. Výnimkou v nevýhodnej platovej situácii sú naďalej ľudia, ktorí pracujú ako úradníci alebo zamestnanci v školách. Z komerčného sektora lepšie v Česku ako na Slovensku zarobia ľudia v bankovníctve, poisťovníctve, výrobe, službách, doprave a výrobe. Porovnateľné sú zárobky ľudí pracujúcich na pozíciách v manažmente kvality.

Ľudia v samospráve a na školách v ČR aj v súčasnej situácii zarobia viac ako ich kolegovia na Slovensku. Priemerný hrubý mesačný plat v českej samospráve je 797 eur mesačne, kým na Slovensku je to len 740 eur. V Česku zarobia viac aj ľudia, ak pracujú na základných, stredných alebo vysokých školách. Priemerný hrubý mesačný plat v školstve je v ČR 758 eur, na Slovensku len 707 eur.

Aj v Maďarsku, kde je v priemere plat nižší ako u nás o 14 %, sa nájdu pozície, kde ľudia zarobia viac ako na Slovensku. Vyššie platy majú ľudia u našich južných susedov, ak pracujú na pozíciách v manažmente kvality, farmaceutickom priemysle, štátnej správe alebo vo výrobe.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…