Chára je kandidátom na zisk trofeje pre najlepšieho obrancu NHL

Chára prežíva výbornú sezónu a patrí k najlepším obrancom NHL vo viacerých ukazovateľoch.

Slovenský obranca Zdeno Chára. Foto: TASR/AP

New York 28. apríla (TASR) - Slovenský hokejový reprezentant Zdeno Chára sa dostal do užšieho výberu troch kandidátov na zisk prestížneho ocenenia James Norris Memorial Trophy pre najlepšieho obrancu zámorskej NHL. Protikandidátmi kapitána Bostonu Bruins sú zadák Chicaga Blackhawks Duncan Keith a obranca Nashvillu Predators Shea Webber. Meno víťaza oznámi vedenie NHL 24. júna na slávnosti v Las Vegas.

Chára prežíva výbornú sezónu a patrí k najlepším obrancom NHL vo viacerých ukazovateľoch. Svojimi výkonmi doviedol Boston k zisku druhej Prezidentskej trofeje pre najlepší tím po základnej časti v histórii klubu a "medveďom" už aj pomohol k postupu z 1. kola Východnej konferencie cez Detroit Red Wings. Obrovitý obranca je s priemerom 24:39 minúty na zápas výrazne najvyťažovanejším hráčom svojho tímu a v štyroch štatistických ukazovateľoch bol po základnej časti v prvej desiatke medzi obrancami, keď strelil 17 gólov, mal 25 plusových bodov, desať presilovkových gólov a na konte mal aj tri víťazné zásahy. Chára je kandidátom na trofej šiestykrát v histórii, ale zatiaľ ju vyhral len raz a to v sezóne 2008/2009.

Keith bol najlepšie prihrávajúcim obrancom v NHL s 55 asistenciami a druhý najproduktívnejší zadák so 61 bodmi. Kanadský hokejista kandiduje na zisk trofeje druhýkrát, vyhral ju v sezóne 2009/2010.

Weber strelil najviac gólov spomedzi obrancov (23) a v počte kanadských bodov 56 vytvoril nový klubový rekord Nashvillu, pričom bol v druhej sezóne v rade najproduktívnejším hráčom svojho tímu. Zlatý olympijský medailista zo Soči strávil na ľade v priemere 26:54 minúty a bol v tejto štatistike na štvrtom mieste v NHL. Weber sa do užšieho výberu dostal tretíkrát, ale zatiaľ trofej nevyhral. V sezónach 2010/2011 a 2011/2012 skončil druhý.