Dobré noviny
Cez Erasmus vycestovalo od roku 2004 do cudziny asi 21.000 Slovákov
TASR
TASR

Cez Erasmus vycestovalo od roku 2004 do cudziny asi 21.000 Slovákov

Slovensko stále patrí medzi krajiny, ktoré viac študentov vysielajú, ako prijímajú.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 25. apríla (TASR) - Cez program Európskej únie (EÚ) Erasmus vycestovalo na zahraničné univerzity a stáže do firiem v rokoch 2004 až 2013 spolu 20.746 slovenských študentov. Stáž v zahraničí absolvovalo aj takmer 7400 pracovníkov vysokých škôl.

Slovensko stále patrí medzi krajiny, ktoré viac študentov vysielajú, ako prijímajú. "Najobľúbenejšími destináciami slovenských študentov sú univerzity v Českej republike, Nemecku, Španielsku, Francúzsku a Poľsku. Najviac študentov vyslala Univerzita Komenského, Ekonomická univerzita a Slovenská technická univerzita v Bratislave a Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici," povedal pre TASR Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Do SR prichádza na študijné pobyty najviac študentov z Poľska, Španielska, Francúzska, Turecka a Česka.

Slovensko sa do programu zapojilo ešte pred vstupom do EÚ. "Študenti zo Slovenska majú už 16 rokov možnosť študovať cez program Erasmus," poznamenal Králik.

Európsky program študentskej mobility Erasmus poskytol možnosť vycestovať do zahraničných škôl celkovo už viac ako trom miliónom študentov. Záujemcov stále pribúda. Do programu sa zapájajú okrem štátov EÚ aj Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko a Turecko. Študenti môžu cez Erasmus absolvovať troj- až 12-mesačný pobyt. Priemerná dĺžka pobytu je 6,3 mesiaca. Najviac "erasmákov" vysiela Španielsko, Nemecko a Francúzsko. Okrem študijných pobytov študenti môžu absolvovať aj pracovné stáže v podnikoch. Od roku 2007 do 2013 túto možnosť využilo takmer 3000 mladých Slovákov.

EÚ rozbieha od tohto roka nový program Erasmus +, ktorý kombinuje všetky súčasné schémy financovania EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu a mládež vrátane programu celoživotného vzdelávania, programu Mládež v akcii a piatich programov medzinárodnej spolupráce. Po prvý raz tiež zavádza podporu pre šport. Jeho rozpočet na roky 2014-2020 predstavuje 14,7 miliardy eur, čo je asi o 40 percent viac, než vzdelávacie programy dostávali v minulom programovacom období 2007-2013. "O financovanie sa dá žiadať online od januára 2014. Jednotlivci nemôžu žiadať o granty priamo. Mali by sa obrátiť na svoju univerzitu, vysokú školu alebo organizáciu, ktorá podá žiadosť," upozornil Králik.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…