Dobré noviny
Súdna rada má nových členov, Š. Harabin stratil väčšinu
SITA
SITA

Súdna rada má nových členov, Š. Harabin stratil väčšinu

Štyroch z ôsmich nových členov favorizoval aj predseda súdnej rady a predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin.

OMŠENIE 30. mája – Najbližších päť rokov sa na vymenúvaní či odvolávaní sudcov ako aj predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu SR budú podieľať Ján Vanko (Krajský súd Nitra), Jana Bajánková (Najvyšší súd SR), Imrich Volkai (Krajský súd Košice), Milan Ďurica (Krajský súd Banská Bystrica), Peter Straka (Krajský súd Prešov), Rudolf Čirč (Najvyšší súd SR), Igor Burger (Najvyšší súd SR), Dana Bystrianska (Okresný súd Košice I).Slovenskí sudcovia si v utorok volili ôsmich nových členov najvyššieho orgánu súdnictva - Súdnej rady SR.

Štyroch z ôsmich nových členov favorizoval aj predseda súdnej rady a predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Ešte pred voľbami zverejnil, že sa chystá voliť Igora Burgera, Imricha Volkaia, Janu Bajánkovú a Danu Bystriansku.

Ako píše denník SME, z ôsmich nových členov polovica patrí k Harabinovým kritikom.

Ôsmi zvolení členovia rady uspeli spomedzi 22 kandidátov, ďalší dvaja sa kandidatúry vzdali ešte pred voľbami. Na voľbách sa zúčastnilo 1 160 z 1 334 sudcov. O výsledkoch volieb informovala hlavná volebná komisia v Inštitúte vzdelávania Ministerstva spravodlivosti SR v Omšení pri Trenčianskych Tepliciach.

Všetci slovenskí sudcovia mali možnosť voliť v tajných voľbách všetkých ôsmich členov súdnej rady.

Okrem ôsmich zástupcov sudcov, ktorých v utorok zvolili, sú v rade traja nominanti parlamentu, traja nominanti vlády a traja nominanti prezidenta, títo nominanti nemusia byť sudcami, všetci však musia mať právnické vzdelanie a najmenej 15-ročnú odbornú prax.

Predseda Súdnej rady SR a Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin rešpektuje výsledky volieb. "Kolegom, ktorí boli úspešní, gratulujem a teším sa už teraz na spoluprácu," uviedol v reakcii na volebné výsledky.

Predsedom 18-člennej súdnej rady je podľa ústavy predseda Najvyššieho súdu SR, teda v súčasnosti Štefan Harabin. Funkčné obdobie doterajších členov rady zvolených sudcami sa končí 28. júna.

Súdna rada podľa ústavy predkladá prezidentovi návrhy kandidátov na vymenovanie sudcov, ako aj návrhy na odvolanie sudcov. Rada okrem toho rozhoduje o pridelení a preložení sudcov na jednotlivé súdy, predkladá prezidentovi návrhy na vymenovanie predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu SR a návrhy na ich odvolanie.

Vláde predkladá rada návrhy kandidátov na sudcov, ktorí by mali pôsobiť za Slovenskú republiku v medzinárodných súdnych orgánoch. Členovia rady volia a odvolávajú členov a predsedov disciplinárnych senátov, vyjadrujú sa k návrhu rozpočtu súdov pri zostavovaní štátneho rozpočtu.

Okrem toho súdna rada koordinuje činnosť sudcovských rád, zaujíma stanoviská k návrhom všeobecne záväzných právnych predpisov upravujúcich organizáciu súdnictva či konanie pred súdmi a postavenie sudcov. Zaujíma stanoviská k návrhom koncepčných dokumentov týkajúcich sa súdnictva, ktoré sa predkladajú na rokovanie národnej rady a vlády. Rada volí určený počet členov rady Justičnej akadémie.

Súdna rada tiež po dohode s ministrom spravodlivosti schvaľuje zásady sudcovskej etiky, ako aj povoľovanie práce v domácom prostredí a určuje obsahovú náplň vzdelávania sudcov.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…